Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 16.07.2024r. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011
Archiwum 2011

''Andrzejki'' wygrały z ping-pongiem ?

Po raz dziesiąty spotkali się przy ping-pongowych stołach amatorzy celuloidowej piłeczki - w nowej Miejskiej Hali w ostatnią sobotę, do rywalizacji przystąpiło 32 chłopców i 3 dziewczyny. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach; szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Mimo, że ogłoszenia o turnieju dotarły do wszystkich szkół, również w miejscowościach ościennych, były również zamieszczone na stronach internetowych, jubileuszowy - X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego zgromadził w tym roku zdecydowanie mniejszą ilość uczestników.

05.12.2011 zobacz więcej »

Gazeta na Święta

 

Od piątku 23 grudnia br. dostępny jest nowy numer kwartalnika samorządowego "Pod Lubogoszczą" (4/2011 ZIMA) . Gazetę można odebrać w obu mszańskich parafiach, natomiast wersja elektroniczna dostępna jest w zakładce kwartalnika w lewym menu naszej strony.

 

23.12.2011 zobacz więcej »

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniu  23 grudnia br. (piątek) Urząd Miasta Mszana Dolna czynny będzie do godziny 13.00.

 

Tadeusz Filipiak 

Burmistrz Miasta

23.12.2011 zobacz więcej »

PASTERKA z kościoła św. Michała - ''na żywo'' w internecie

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli uczestniczyć w noc Bożego Narodzenia w Pasterce - różne stacje telewizyjne proponują co prawda transmisje na swoich kanałach, ale jeśli ktoś co roku Boże Narodzenie witał w parafialnym kościele św. Michała w Mszanie Dolnej, a teraz z różnych przyczyn przyjść nie może, bo zmogła go choroba, pracuje poza granicami Polski, a może wyemigrował za ocean, to 24 grudnia we Wigilię Bożego Narodzenia będzie mógł uczestniczyć w Pasterce odprawianej w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

20.12.2011 zobacz więcej »

Oddaj głos!

Grudzień to czas prezentów - jeśli chciałbyś zrobić prezent najmłodszym mieszkańcom gminy Niedźwiedź możesz zrobić to w bardzo prosty sposób - używając komputera i klikając myszką. Przedszkole w Niedźwiedziu jako jedyne w naszej okolicy bierze udział w konkursie plastycznym dla przedszkoli ogłoszonym przez firmę AQUAFRESH. Praca maluchów z Poręby Wielkiej znalazła uznanie w oczach jurorów i została zakwalifikowana do drugiego etapu. Zwycięży ta praca, na którą zostanie oddane najwięcej głosów. Co trzeba zrobić?

15.12.2011 zobacz więcej »

Brak wyobraźni, głupota, a może działanie celowe ?

Już dziś mogą się rozpocząć pierwsze przesłuchania potencjalnych świadków w sprawie, którą organom ścigania zgłosił dyr. ZGK Tomasz Dul - w nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 listopada) "żartowniś", którego personalia jeszcze nie są znane, otworzył stalową zasuwę blokującą swobodny przepływ wody między siecią wodociągową z ujęcia na Potoku Adamczykowym, a tą z ujęcia na Szklanówce. Mimo, że o kłopotach z wodą głośno od kilku tygodni, kiedy czyta się komentarze niektórych internautów-mieszkańców Mszany Dolnej, wydaje się, że wielu ma kłopoty ze zrozumieniem tego, co czyta w prasie, na portalach informacyjnych i ogląda w serwisach TV.

25.11.2011 zobacz więcej »

Susza nie ustępuje - woda wciąż dowożona, wiertło na głębokości 40 metrów ...

Prognozy nie napawają optymizmem, deszczu jak nie było, tak nie ma - od poniedziałku woda znów dowożona jest dwoma autami z ujęcia w Porębie Wielkiej. Z informacji przekazanych dziś burmistrzowi przez dyrektora ZGK Tomasza Dula dowiadujemy się, że dotychczasowe koszty dowozu wody sięgają prawie 11 000 zł. Prawie cała kwota, to koszt zakupu paliwa do samochodów dostarczających wodę na Szklanówkę.

25.11.2011 zobacz więcej »

Mistrz i jego uczniowie tym razem w Limanowej

Wprawdzie pod okiem Mistrza Michała tworzą i działają artystycznie w Mszanie Dolnej, to wyjątkowo prezentować swoje prace będą w Limanowej. Spędzają niezliczone godziny w pracowni by wszystkimi dostępnymi technikami realizować swoją pasję. Uzbierało się tych prac na tyle, że by pokazać je szerszemu gronu. Tak więc już w najbliższy piątek, 9 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Limanowej o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy. W Galerii Sztuki swoje dzieła prezentować będą uczniowie Szkoły Plastycznej Michała Liszki i sam Mistrz. Serdecznie zapraszamy!

06.12.2011 zobacz więcej »

Znakomita jesień piłkarzy spod Lubogoszczy

Choć zewsząd słychać pochwały i większość obserwatorów zmagań na piłkarskich boiskach limanowskiej klasy A upatruje w mszańskiej "11" niemal pewnego kandydata do awansu, to sami piłkarze i trener Franciszek Mrózek, twardo stąpają po ... murawie i przypominają stare piłkarskie porzekadło - "dopóki piłka w grze ..." Dorobek rundy jesiennej jest naprawdę imponujący - w piętnastu meczach drużyna spod Lubogoszczy zdobyła aż 38 pkt.

16.11.2011 zobacz więcej »

Pobłogosławiona świątynia

By pisać o wielkich wydarzeniach, niezbędny jest dystans - od pobłogosławienia drugiego w Mszanie Dolnej kościoła upłynęło już kilkanaście dni. Zatem dobry to czas, by i na internetowej witrynie magistratu podjąć się próby spojrzenia na to wyjątkowe i historyczne wydarzenie. Podobnego wydarzenia z pewnością się już nie doczekamy. Bez żadnej przesady możemy powiedzieć, że żyjemy w ciekawych czasach.

15.11.2011 zobacz więcej »

Zagórzańskie śpiewanie po raz piąty

Po raz pierwszy muzyka chóralna zabrzmiała w takim wymiarze w roku 2007 - ówczesny proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Zdzisław Balon zaprosił na plebanię limanowskiego wicestarostę Franciszka Dziedzinę i nowego burmistrza Mszany Dolnej Tadeusza Filipiaka. Dyskusja przy kawie toczona na różne tematy, w pewnej chwili skoncentrowała się wokół muzyki i śpiewu chóralnego. Tradycje mamy piękne i długie, ale poza męskim chórem nic w temacie się nie dzieje, a jeśli już, to początki jako tako, a później, niestety klapa. Tak było z bardzo dobrze zapowiadającym się chórem mieszanym "Millennium" powstałym przy kościele św. Michała w roku 2000.

17.11.2011 zobacz więcej »

93 lata temu odzyskaliśmy wolność ...

Niepodzieleni jak w Warszawie, bez chodnikowych płyt i bejsbolowych kijów, świętowaliśmy jak co roku kolejną rocznicę listopada, który przyniósł nam po 123 latach niewoli, upragnioną wolność i niepodległość. Świętowaliśmy skromnie, ale pięknie - miasto i gmina razem, jak w latach poprzednich. Około 14.30 na dziedzińcu przed Domem Strażaka doliczyliśmy się już 30 pocztów sztandarowych.  

14.11.2011 zobacz więcej »

WTÓRPOL - firma non grata w Mszanie

Na terenie całego kraju firma WTÓRPOL ze Skarżyska-Kamiennej takich pojemników na używaną odzież, jak na zdjęciach, rozstawiła, jak podaje na swojej internetowej stronie 30 tysięcy - można do nich wrzucać niepotrzebną w domowych garderobach i przechodzoną już odzież. Odzież ta jest później sortowana i ta najwyższej jakości trafia do sieci sklepów ("ciucholandy") w całej Polsce. Towar gorszej jakości jest eksportowany do Azji, Europy Wschodniej i Afryki. W październiku br. kolejny raz WTÓRPOL swoje pojemniki pozostawił w Mszanie Dolnej.

18.11.2011 zobacz więcej »

MGKS Mszanka na fali ...

To już siódmy mecz mszańskich siatkarzy na IV ligowych parkietach - jak na bieniaminka MGKS Mszanka radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Tylko dwie porażki i aż pięć zwycięstw pozwala drużynie spod Lubogoszcza plasować się na wysokim, czwartym miejscu tabeli małopolskiej IV ligi mężczyzn. Tym razem do Mszany Dolnej zjechała ekipa KS Ryglice, w tabeli zajmująca miejsce siódme. Głośny bęben i wuwuzele "niosły" mszańskich siatkarzy w I secie wygranym dość łatwo 25:19.

29.11.2011 zobacz więcej »

Mikołajkowy Turniej Siatkarski

Pod patronatem Burmistrza Miasta Tadeusza Filipiaka i Wójta Gminy Bolesława Żaby 4 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1 odbędzie się I Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej pt. "Siatkarze dzieciom". W programie wiele atrakcji, a dochód ze zbiórki pieniędzy podczas turnieju zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym. W turniej wezmą udział zespoły: MGKS Mszanka, MGKS Mszanka II, KS Feniks Dobczyce i GSKS Laskowa.

30.11.2011 zobacz więcej »

Kolejna wygrana !

To był pierwszy mecz Miejsko-Gminnego Klubu Siatkarskiego „Mszanka” na własnym parkiecie i przy swojej publiczności. Jaki był tego efekt? Rozpędzona MGKS Mszanka pewnie i zasłużenie wygrała u siebie spotkanie z viceliderem Orłem Ciężkowice 3:1 (25:20, 23:25, 25:14, 25:20), zwyciężając trzeci raz z rzędu w rozgrywkach IV ligi siatkówki mężczyzn. Mecz był od początku kontrolowany przez naszą drużynę. Pełna motywacja i wsparcie wspaniałej publiczności pozwoliły nam dzisiaj osiągnąć dobry rezultat - powiedział po meczu trener Artur Żaba.

16.11.2011 zobacz więcej »

Techniczne zawody w Dzień Niepodległości

W Dzień Niepodległości, 11 listopada na Hali Zespołu Szkół Miejskich nr 1 odbyły się Techniczne Zawody w Taekwondo Olimpijskim zorganizowane przez KS Turbacz Mszana Dolna. Uroczystego otwarcia dokonali Burmistrz Miasta Mszana Dolna Tadeusz Filipiak, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i Rada Miasta Mszana Dolna. W zawodach wzięły udział kluby z całej Małopolski: Arcus Krynica, LZS Macierz Lipnica Murowana, TKD Limanowa i gospodarze turnieju KS Turbacz Mszana Dolna.

17.11.2011 zobacz więcej »

Susza - przyczyną problemów z wodą

Jeśli w ciągu kilku najbliższych dni nie spadnie deszcz,  może zabraknąć wody w zbiorniku na potoku Szklanówka (ul. Leśna) - potoki, którymi ze zboczy Lubogoszcza docierała do zbiornika woda, są suche. Poziom wody nagromadzonej w zbiornikach spada każdego dnia.  Od piątku (4 listopada br.) do zbiorników na ul. Leśnej dowożona jest woda z Poręby Wielkiej przez połączone siły mszańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (samochód 6 m3)  oraz pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.

08.11.2011 zobacz więcej »

220 KM na służbie u mszańskich strażaków

W przedpremierowej prezentacji nowego nabytku mszańskich strażaków - 220 konnego samochodu gaśniczego MAN uczestniczyli osobiście szefowie mszańskiej jednostki OSP. Czerwonego MAN-a wyprowadził z garażu sam Naczelnik mszańskiej OSP Marian Kasprzyk. Manewrom na dziedzińcu przed Domem Strażaka przyglądał się zaś Prezes Stanisław Antosz, któremu ciężki kamień spadł z serca - nie ma co ukrywać, że sztandarowa jednostka ochotnicza w powiecie limanowskim, miała do swojej dyspozycji kilkudziesięcioletnie, wysłużone samochody ratowniczo-gaśnicze.

18.11.2011 zobacz więcej »

Zapraszamy na tańce - VI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego

Serdecznie zapraszamy na VI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna. W imieniu organizatorów: Urzędu Miasta Mszana Dolna, Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, Klub Tańca Towarzyskiego „Prestige MOK Mszana Dolna” oraz Szkoły Tańca „Prestige” Pawła Szczęśniaka zapraszamy na to dwudniowe taneczne święto w naszym mieście. Turniej odbędzie się w dniach 19-20 listopad 2011 w hali sportowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Starowiejskiej 4.

18.11.2011 zobacz więcej »

V Zagórzańskie Spotkania Chórów

W niedzielę 13 listopada 2011 roku w kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbędą się już V Zagórzańskie Spotkania Chórów '''Laudate Dominum''. Na Spotkaniach wystąpi 9 zespołów z Mszany Dolnej, powiatu limanowskiego, nowotarskiego oraz myślenickiego. Organizatorami przeglądu są Miasto Mszana Dolna, Powiat Limanowski oraz Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w  Mszanie Dolnej. 

10.11.2011 zobacz więcej »

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Zapraszamy serdecznie do wspólnego dziękczynienia za 93 lata niepodległości naszej Ojczyzny 11 listopada o godz. 15.00 w kościele p.w. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Mieszkańcy Miasta i Gminy Mszana Dolna podczas uroczystej Mszy Świętej dziękować będą Bożej Opatrzności za wolność i niepodległość Polski, a także by prosić o jej pomyślny rozwój i wierność Bogu.

 

Niech w Mszanie Dolnej tego dnia na każdym domu zawiśnie biało-czerwona flaga

10.11.2011 zobacz więcej »

Potrzebna lekcja - unihokej po słowacku

Były hymny narodowe i flagi państwowe, zacięte mecze i grad bramek - to najkrótsza notka o międzynarodowym turnieju w unihokeju rozegranym 22 października w słowackiej gminie Niżna - tej samej z którą nasze miasto przyjaźni się od roku 2008. Turniej w którym uczestniczyli oprócz gospodarzy - uczniów niżniańskiej szkoły, także młodzi górale z Ludźmierza, oraz reprezentacje słowackich miejscowości Podbiel i Sucha Hora, gościł również naszych młodych unihokeistów z ZSM nr 1, którzy na Słowację wybrali się z opiekunem i nauczycielem wf w jednej osobie - Zbigniewem Stachura.

08.11.2011 zobacz więcej »

Po węgiersku, hiszpańsku, włosku i angielsku - czyli Comenius pod Lubogoszczą

Co może łączyć nasze niewielkie miasteczko z hiszpańską Barceloną, węgierskim Szombathely i włoskimi miasteczkami z prowincji Basilicata - Vietri di Potenza oraz Savoia di Lucania? Kraje Unii Europejskiej współpracują w różnych obszarach - ekologia, turystyka, współpraca transgraniczna, ale także kultura i szkolnictwo. To ostatnie słowo jest kluczem do pytania postawionego na początku. W ramach edukacyjnych unijnych programów, COMENIUS cieszy się chyba największym wzięciem ?

27.10.2011 zobacz więcej »

Królewska cierpliwość nagrodzona - Kazimierz Wielki ma swoją ulicę

Długo czekał na swoją ulicę w Mszanie Dolnej król Kazimierz Wielki - że temu władcy zawdzięczamy powstanie naszego miasteczka wiedzą chyba wszyscy mszaniacy, ale na upamiętnienie tego historycznego faktu brakowało pomysłu od wielu lat. Bogatsze miasta pewnie ufundowałyby pomnik swojemu założycielowi, bo to najczęściej stosowana forma wdzięczności i pamięci, ale co mają zrobić te, których na spiżowe pomniki po prostu nie stać? Kilka lat temu na granitowym cokoliku, przy głównym wejściu do mszańskiego magistratu stanęło popiersie władcy, co to Polskę zastał drewnianą, a zostawił murowaną. 

17.10.2011 zobacz więcej »

Koniec prac na drogach miejskich

Przełom września i października, jak na jesienny czas przystało obrodził dorodnymi "owocami" - zakończył się gruntowny remont ul.Starowiejskiej. Drugie podejście do popularnej "schetynówki" czyli NPPDL udało się i za kwotę ponad 2,5 mln. zł od św. Michała jeździmy po tej ulicy, jak po stole. Pora więc podziękować tym, którzy dołożyli swoje środki do miejskiej inwestycji. Ten ogólnopolski program przebudowy istniejących już dróg jest tak pomyślany, że im aspirujący w nim o środki finasowe samorząd pozyska więcej partnerów, tym większą ilość punktów zdobywa i tym samym w ostatecznym rankingu plasuje się wyżej.

09.10.2011 zobacz więcej »

Miejsce to wybrał Pan - nowy kościół w naszym mieście

2 sierpnia 2004 roku, w szczerym polu, pomiędzy nowym osiedlem bloków mieszkalnych, a jednorodzinnymi domami przy ul. M. Kopernika, tuż przed południem, stanął w białym kasku i łopatą w ręku ks. Stanisław Parzygnat - wtedy jeszcze nie proboszcz, ale na mocy decyzji Metropolity Krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego z 14 czerwca 2002, oddelegowany do tworzenia nowej wspólnoty i budowy drugiego w Mszanie Dolnej kościoła.

14.10.2011 zobacz więcej »

Poseł napisał - Burmistrz odpowiada

Na kilka dni przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, do Mieszkańców ul. Orkana dotarła korespondencja od Posła i kandydata do Sejmu, p. Tadeusza Patality, który w  liście  przewodnim wskazał mnie, jako osobę winną braku przejścia dla pieszych na ul. Orkana w naszym mieście. W tym samym piśmie prezentuje siebie, jako jedynego orędownika w tej sprawie u zarządcy tej ulicy, a jest nim Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Ulica Orkana jest bowiem częścią drogi wojewódzkiej nr 968 z Lubnia do Zabrzeży.

13.10.2011 zobacz więcej »

Wybory w Mszanie

W wyborach do Sejmu i Senatu wzięło udział 3086 wyborców z Mszany Dolnej. Uprawnionych do głosowania było 5960 osób, zatem frekwencja w mieście wyniosła 51,78%.

10.10.2011 zobacz więcej »

Supermani z supersekcji

Dla kogoś kto jest na bieżąco z codzienną prasą lokalną nie jest zaskoczeniem, jeśli na stronie z wiadomościami sportowymi zobaczy zdjęcie z naszymi mszańskimi biegaczami. Większym zaskoczeniem byłaby sytauacja, że nie spotka się z relacją z ich sąsiedzkich „wypadów” na Słowację czy sprawozdania z jakiegoś biegu „gdzieś” w Polsce. Tak  naprawdę nie ma reguły gdzie gościnnie wystąpią. Sprawdzają tylko strony internetowe dotyczące organizowanych startów i decyzja zapada zaraz po chwili. Reprezentują nasze miasto, że nikt inny tak nie potrafi.

10.10.2011 zobacz więcej »

Dobrze być dobrym

Dobiegł do końca Tydzień Miłosierdzia. W Krakowie w środę zakończył się II Światowy Kongres Miłosierdzia: przedstawiciele kilkudziesięciu krajów świata przyjechali do Polski, by rozważać, modlić się o pokój, podejmować nowe inicjatywy. My także powinniśmy w jakiś sposób włączyć się w przeżywanie Tygodnia. W parafiach mamy zbiórkę artykułów żywnościowych i środków czystości dla potrzebujących. Każdy może i powinien czynić dobro innym.  

10.10.2011 zobacz więcej »

Szczęśliwa ''siódemka'' w kolorze...

W minioną niedzielę, 2 października, Terenowe Koło PTTK wyznaczyło najbliższą miastu górę Lubogoszcz na ostatnie wyjście w ramach “VII Spotkań w górach”. Wydawać by się mogło, że złoty październik i prawie wakacyjne jeszcze słońce oraz temperatury umilą ostatnie wspólne spotkanie, a tu jak na ironię: nad szczytem wisiała “czapa” mgły, którą rozgonić mogło tylko duże ognisko i głośny śpiew. Na powitanie Prezes Koła – Maria Antos podsumowała cały nasz sezon – a było co wspominać – papieską watrę, trzy wyjazdowe wycieczki autokarowe w różnych kierunkach, sześć gór, które zdobyli turyści od kwietnia do września.

06.10.2011 zobacz więcej »

Jak się ma u nas edukacja i oświata ?

Radni dowiedzą się o tym na najbliższej Sesji 30 września - o stanie mszańskiej oświaty poinformuje ich burmistrz. Dziś, jaka jest szkolna rzeczywistość w mieście pod Lubogoszczą mogą przekonać się odwiedzający stronę internetową UM. Kilkunastostronicowe opracowanie postaramy się "wycisnąć" do niezbędnego minimum pokazującego edukację w Mszanie Dolnej. 

23.09.2011 zobacz więcej »

Akcja! Sprzątnie świata

W tym roku była to osiemnasta edycja akcji “Sprzątanie Świata”. Termin tej międzynarodowej akcji wyznaczony jest na trzeci weekend września. Co roku podczas wrześniowej akcji w całej Polsce odbywają się przeróżne działania z zakresu aktywnej edukacji ekologicznej: likwidacja dzikich wysypisk, segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Lokalną akcję sprzątania w Mszanie zorganizowali nauczyciele Iwona i Sylwester Rusnak w Zespole Szkół Nr 1 w Mszanie Dolnej.

21.09.2011 zobacz więcej »

Na EURO 2012 nie zdążą, ale ...

Prawie 90 chłopców, a wśród nich jedna, jedyna dziewczyna Sara Filipiak z Mszany Dolnej, uczestniczyło w piłkarskim turnieju rozegranym w miniony piątek (9.09) na mszańskim Orliku. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ostatni młodzi sportowcy opuszczają boiska zwykle po 22 i jeśli tylko aura jest łaskawa, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej tętnią życiem do ostatnich chwil przed zamknięciem, ale tym razem małych i trochę większych piłkarzy było tylu, że nawet przyzwyczajeni do rzeszy młodzieży każdego dnia na Orliku sąsiedzi, wyglądali z domów i pytali, co to za impreza?

14.09.2011 zobacz więcej »

"Zaraźliwa" rewitalizacja

Za dwa tygodnie koniec wakacji - do szkół, ale i do przedszkoli powróci dziecięcy gwar. Letnie miesiące dla jednych są czasem słodkiego leniuchowania i wypoczynku po trudach nauki i pracy, ale są i tacy, którzy gorące wakacyjne miesiące wykorzystują, by zrobić coś, czego w trakcie roku szkolnego zrobić się nie da. Nasze miasto prowadzi dwa samorządowe przedszkola - jedno na ul. Leśnej, zaś drugie tuż przy Parku Miejskim, na ul. J.Marka. Warunki lokalowe w obu obiektach do wymarzonych nie należą, ale jak mówi znane powiedzenie .."jak się nie ma, co się lubi, to się lubi , co się ma".

19.08.2011 zobacz więcej »

Droższa woda

W roku 2008 po raz ostatni zmieniła się cena wody dostarczanej do naszych domów z dwóch miejskich ujęć, na potoku Szklanówka pod Lubogoszczą i na potoku Adamczykowym pod Szczeblem. Po ponad trzech latach cena za wodę ulega zmianie - wzrasta od 1 października br. z 2,16 zł (brutto) na 2,58 zł (brutto). Na rachunkach, jakie otrzymamy jesienią zmieni się także wysokość opłaty abonamentowej - ta będzie wynosić 2,50 zł/m-c.

12.09.2011 zobacz więcej »

DLACZEGO MĘTNA WODA ?

Informacja o planowanej w Mszanie Dolnej podwyżce cen wody od października, zbiegła się z dramatyczną i przegraną walką z żywiołem o czystość wody z ujęcia na potoku Szklanówka. Mieszkańcy Mszany Dolnej z domów w których płynie woda spod Lubogoszcza słusznie podnieśli larum, że woda dostarczana do ich gospodarstw jest mętna i muszą w sklepach kupować tę przeznaczoną do picia, a tu mówi się jeszcze o ewentualnej podwyżce.

04.08.2011 zobacz więcej »

Wszystkich Świętych - zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się nabożeństwami w dniu 1 listopada br. (Wszystkich Świetych) na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej w godzinach 12.00-18.00 zostanie zamknięta ul. Matejki oraz ul. Cmentarna. Prosimy również kierowców, by respektowali "zakaz parkowania" po prawej stronie ul.Leśnej (jadąc od Rynku) Parkować  na tej ulicy można jedynie po jej lewej stronie. Porządku będą pilnować funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Schemat organizacji ruchu  obowiązujący w tym dniu zamieszczony jest poniżej. Za utrudnienia przepraszamy.

31.10.2011 zobacz więcej »

NIE ZAPOMNIJMY O NICH

Za kilka dni staniemy w modlitewnej zadumie nad grobami najbliższych - przyniesiemy kwiaty i zapalimy tysiące zniczy. Na cmentarzach, które nawiedzimy, ale i przy drogach i wielu innych miejscach napotkamy, często bezimienne mogiły Tych, którzy swoje młode życie oddali za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Nie brakuje takich mogił na naszym cmentarzu. Nie mają bliskich, my musimy o nich pamiętać, szczególnie w dzień Wszystkich Świętych. 

28.10.2011 zobacz więcej »

Siatkówka pod Lubogoszczą

Trochę nieśmiali, trochę stremowani zapraszamy na inauguracyjne mecze męskiej siatkówki - kiedy w marcu oddawaliśmy Halę Miejską, niemal następnego dnia powstał pomysł, by w Mszanie Dolnej stworzyć drużynę siatkarską. Dziś można powiedzieć, że się udało - nie wiemy, jak będzie, ale zaczynamy!Już dziś, w czwartek o godz. 19:00 w hali przy ul. Sienkiewicza 2, MGKS Mszanka rozegra swój pierwszy mecz w IV lidze z drużyną Grom z Gromnika

27.10.2011 zobacz więcej »

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych.

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Mszana Dolna do wzięcia udziału w spotkaniu - konsultacjach „rocznego programu współpracy Miasta Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi na rok 2012”, które odbędzie się w dniu 24.10.2011r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej ul. Piłsudskiego 2

14.10.2011 zobacz więcej »

WAŻNE OGŁOSZENIE !

Osiedlowa Spółka Wodna, ul. J. Marka 12 w Mszanie Dolnej informuje odbiorców wody, że nastąpi ograniczenie w możliwości używania wody w dniach od 17.10.2011 od godz. 8.00 (poniedziałek) do 18.10.2011 do godz. 20.00 (wtorek) z powodu płukania sieci wodociągowej oraz zbiornika wyrównawczego.W związku z powyższym woda będzie niezdatna do picia!

11.10.2011 zobacz więcej »

Sprzedaż mieszkania i działek - last minute

Uprzejmie informujemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Mszana Dolna zamieszczone są informacje o kilku przetargach, dotyczących sprzedaży miejskich nieruchomości: mieszkania komunalnego oraz działek na osiedlu Pańskie oraz przy ul. Leśnej.

26.09.2011 zobacz więcej »

Bezpłatne badania piersi

W dniu 12 października 2011 roku na parkingu Ośrodka Zdrowia w Mszanie Dolnej przy ul. Matejki 13 będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne przez NZOZ Mammo-Med (w tzw mammobusie). Akcja skierowana jest do kobiet w wieku 50-69 lat

27.09.2011 zobacz więcej »

Starowiejska wreszcie otwarta, Tolińskiego dokończona, Słoneczna chwilami zamknięta

Zakończył się trwający od wiosny generalny i najbardziej oczekiwany przez wszystkich remont ul. Starowiejskiej. Odbudowana w ramach NPPDL jedna z najdłuższych ulic miejskich oferuje od minionej soboty (24 września) nową nawierzchnię bitumiczną na długości 1600 metrów i chodniki po obu swoich stronach. Cała ul. Starowiejska to  2,3 km drogi wygodnej, bezpiecznej i wreszcie bez dziur. Ulica jest również oświetlona i stanowi alternatywę wraz z wyremontowaną w roku ubiegłym ul. Spadochroniarzy, dla zakorkowanej, szczególnie w wekendy ul.Krakowskiej.

28.09.2011 zobacz więcej »

Na zakończenie siódmego sezonu w górach

Spotkanie podsumowywujące, już w najbliższą niedzielę – 2 października – na Lubogoszczy będzie tym zamykającym sezon turystyczny, a co za tym idzie w parze, również nagrodzeniem tych, którzy dzielnie pojawiali się na poszczególnych szczytach nie zważając na pogodę. Wiadomo, nie od wczoraj, że są to pamiątkowe koszulki z logo Koła PTTK, które w każdym roku zmieniają kolor, jak również inne turystyczne nagrody.

29.09.2011 zobacz więcej »

Kuźnia talentów

Nie tylko w szkołach zaczyna się nowy rok, to również czas rozpoczęcia dodatkowych zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w artystycznych działaniach, twórczych grupach, spotkać innych o podobnym hobby, znaleźć inspirację czy odkryć swój ukryty talent – zapraszamy do MOK'u. Wszystkich  chętnych - małych i dużych – zainteresowanych propozycjami naszej instytucji na rok szkolnym 2011/2012 zachęcamy do zapisów.

01.09.2011 zobacz więcej »

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Burmistrz Miasta Mszana Dolna informuje rolników z terenu miasta Mszana Dolna, że w terminie od dnia 1 września 2011r do dnia 30 września 2011r w pokoju nr 4 przyjmowane będą wnioski w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

23.08.2011 zobacz więcej »

Utrudnienia na ulicy Słonecznej

Będą utrudnienia w ruchu na ul. Słonecznej - w poniedziałek 26 września rozpoczyna się remont 200 metrowego odcinka tej ulicy. Około południa należy się spodziewać poważnych utrudnień. Ruch będzie odbywał się wahadłowo z uwagi na I etap remontu - mechaniczne frezowanie starej nawierzchni asfaltowej na głębokość 6cm. Wg wykonawcy frezowanie zakończy się jeszcze tego samego dnia w godzinach wieczornych.  

21.09.2011 zobacz więcej »

X Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

W niedzielę, 25 września obchodzony jest X już Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. W tym roku jest on pod hasłem: "Samorząd partnerem w Ochronie Zdrowia Psychicznego" dlatego też na naszej stronie internetowej chcielibyśmy przedstawić program obchodów tego Dnia.  Wśród nas żyją osoby chorujące psychicznie, odbieramy ich jako “innych”, “dziwnych”, bo nie rozumiemy ich choroby. Statystyki podają, że choruje 3,7 % społeczeństwa, to poważny problem cywilizacyjny.

21.09.2011 zobacz więcej »

Gorąca wiadomość z ostatniej chwili

Od środowego poranka - 21 września - trwa układanie pierwszej, wiążącej warstwy asfaltu na ul. Starowiejskiej w naszym mieście. Wykonawca obiecuje, że najdalej w sobotę prace zostaną zakończone i po ponad 40-tu latach ta jedna z najdłuższych miejskich ulic będzie wreszcie odpowiadać standardom należnym drogom miejskim. Mieszkańców i przejeżdżających przez Mszanę Dolną kierowców ostrzegamy, że nie unikną kłopotów i problemów z poruszaniem się w rejonie ul.Starowiejskiej. Zmieniona została organizacja ruchu.

22.09.2011 zobacz więcej »

Bliski koniec koszmarów na ul.Starowiejskiej

W roku ubiegłym "na św. Michała" (29 września) do użytku została oddana ul. Spadochroniarzy, w tym zaś na święto Patrona naszego miasta pojedziemy po remontowanej od kwietnia ul. Starowiejskiej. Termin zakończenia prac to ostatni dzień września, ale wiemy już, że prace na tej głównej miejskiej ulicy, jeśli nic złego(np. fatalna pogoda) się nie przytrafi, zostaną ukończone na tydzień przed terminem. Wczoraj (6 września) Urząd Miasta otrzymał informację od przedstawiciela wykonawcy remontu kapitalnego drogi, że ostatni akt - położenie masy asfaltowej rozpocznie się w dniach 14-15 września (środa-czwartek przyszłego tygodnia) i potrwa okoła tygodnia (Uwaga: ze względu na awarię techniczną automatyki rozścielacza początek asfaltowania firma Janda przesunęła na 21-22 września br.!).

14.09.2011 zobacz więcej »

Hit pod Lubogoszczą - Turbacz kontra Limanovia II

Po nieoczekiwanej wpadce sprzed dwóch tygodni (bezbramkowy remis na własnym boisku z Jodłownikiem) piłkarze mszańskiego Turbacza otrząsnęli się i do Kamienicy na mecz z rewelacją poprzedniego sezonu, drużyną Gorców, jechali w wyśmienitych nastrojach. Optymalny skład, bogata ławka rezerwowych, fantastyczna atmosfera w drużynie i wiara we własne umiejętności zaprocentowały. W opinii tych, którzy mecz oglądali, piłkarze z Mszany Dolnej rozegrali najlepsze w tej rundzie spotkanie.

14.09.2011 zobacz więcej »

Wyprawa na Jasień z PTTK

Po ostatniej autokarowej niezwykle udanej wyprawie na Przehybę – 21 sierpnia niewiele już punktów do zrealizowania zostało w kalendarzu turystów z naszego terenowego Koła PTTK. Niemniej jednak we wrześniu zaplanowana jest wyprawa na Jasień, trzeci co do wielkości szczyt w Beskidzie Wyspowym – 1052 m npm. A to już będzie ostatnia góra, którą wyznaczyło sobie Koło 18 września do zdobycia w ramach VII Spotkań w górach w edycji 2011.

15.09.2011 zobacz więcej »

Spod Giewontu na Hel na dwóch kółkach

...."Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie Na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtkyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! W górę serca!" ... Kto był pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 roku słyszał te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do polskich górali. Pewnie wśród zgromadzonych tamtego dnia w Zakopanem byli i ci, którzy dziesięć lat później pokonując całą Polskę na rowerach zawieźli to przesłanie nad Bałtyk, do braci Kaszubów.

06.09.2011 zobacz więcej »

Nowy szlak turystyczny

Za kilka dni zostanie otwarty nowy bardzo ciekawy szlak turystyczny - szlak o długości ponad 16 km będzie prowadził z Rabki Zdrój – z Parku Zdrojowego przez góry: Grzebień, Potaczkową, Adamczykową do Mszany Dolnej. Oznaczony zostanie kolorem czarnym. Szlak posiada wybitne walory widokowe. Jest stosunkowo łatwy, bez zbytniego wysiłku po trzech godzinach spaceru w niezwykłej scenerii Beskidu Wyspowego i Gorców jesteśmy w Mszanie Dolnej. Zostanie nazwany imieniem Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego.

07.09.2011 zobacz więcej »

Koło PTTK i turystyczne wypady

Wakacje to czas odpoczynku i wyjazdów na urlopy, kolonie, obozy, ale też  okazja by słodko poleniuchować. Są jednak tacy, którzy ani nie wyjeżdżają, ani nie leniuchują i nie próżnują. Nie dają sobie też “wolnego” od swojej pasji. Terenowe Koło PTTK gromadzi osoby, które tak planują te dwa miesiące, że znajdują czas, by pojechać na Hel... rowerem i bez patrzenia na niebo, wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicznych szczytach, czy też zorganizować wycieczkę do ciekawych miejsc.

17.08.2011 zobacz więcej »

Nad Orawą - u przyjaciół Słowaków

To już tradycja, że w sierpniu gościmy w Niżnej, na Słowacji. Na doroczną plenerową imprezę Pltnicky Den zapraszają nas gospodarze tej niewielkiej, urokliwej i pięknie położonej nad brzegami rzeki Orawa, miejscowości. Mszańsko-niżniańska przyjaźń trwa już cztery lata. Choć po ostatnich samorządowych wyborach na fotelu starosty (słowacki wójt) w Niżnej zasiadł Jaroslav Rosina, polsko-słowacka przyjaźń na tej zmianie nie ucierpiała.

23.08.2011 zobacz więcej »

Za tych, co historię własną pisali krwią ...

Od dwudziestu lat nieprzerwanie, 15 sierpnia w dzień poświęcony Matce Bożej Wniebowziętej, do małego kościółka u stóp Lubonia Wielkiego na Glisnem przybywają żołnierze AK Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury "Adama". Z roku na rok coraz ich mniej. Na wczorajszą (15 sierpnia) uroczystość dotarł ostatni żyjący żołnierz- partyzant, najmłodszy z Oddziału por. "Adama", kpt. Stanisław Pankowski "Żbik" - dziś Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Bielsku Białej.

16.08.2011 zobacz więcej »

Matce Boskiej Śnieżnej i bł.Janowi Pawłowi II - Odpust na Śnieżnicy

Po polsku i chorwacku modlili się w piątek (5 sierpnia) wierni na dorocznym Odpuście ku czci Matki Boskiej Śnieżnej przy polowym ołtarzu pod szczytem Śnieżnicy. Podarowny kilka lat temu śnieżnickiej świątyni przez Jana Pawła II obraz Matki Boskiej w barwnej procesji przynieśli na swoich ramionach Chorwaci z niedużej miejscowości Babina Greda w regionie Slavonia, goszczący na Śnieżnicy, u jej Gospodarza ks. Jana Zająca, którego przyjaźń z tym pięknym krajem trwa już prawie 20 lat, a jej początki to czas wojny na Bałkanach w roku 1991.

17.08.2011 zobacz więcej »

PE-chowa umowa z gdańską spółką

W roku ubiegłym, a dokładnie 9 czerwca w 2010r. na stronie internetowej miasta i w BIP-ie pojawiła się informacja o przetargu na "Budowę chodnika wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem drogowym oraz zatoką autobusową w ciągu drogi wojewdzkiej nr 968 w Mszanie Dolnej" Nie byłoby by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie przykry finał tego wydarzenia. O chodniku przy ul. Krakowskiej mówiło się od wielu lat. Liczono wypadki, ofiary śmiertelne wśród kierowców i pieszych.

10.08.2011 zobacz więcej »

Dwunaste finały Tenisa Ziemnego

W miniony weekend 13-14 sierpnia został rozegrany XII Turniej Tenisa Ziemnego. Chętnych, którzy chcieli spróbować swoich sił na ceglastej nawierzchni nie brakowało, zapisy rozpoczęły się w sobotę, we wczesnych godzinach porannych i wtedy zgłosiło się 24 uczestników. Przez dwa dni piłki na kortach “Szczebla” odbijali najlepsi z najlepszych, którzy zjechali z różnych stron Polski, a są tu częstymi gośćmi.

 

22.08.2011 zobacz więcej »

Rozgrywki pod siatką - zakończony VII Turniej Siatkówki Plażowej

W końcu, po dwóch tygodniach oczekiwania na odpowiednią aurę na boisku do siatkówki plażowej spotkali się spragnieni rozgrywek gracze. Turniej odbył się w końcu 6 sierpnia, a Ognisko TKKF “Lubogoszcz” zadbało o całą oprawę tego sportowego wydarzenia, które jest wakacyjną wizytówką naszego miasta. W sobotę rano dość pokaźna grupa  zgromadziła się przy boisku do siatkówki plażowej, gdzie rano trwały zapisy i odbyło się losowanie drużyn do VII edycji Turnieju.

12.08.2011 zobacz więcej »

Od października woda droższa

Jeśli Rada Miasta zakceptuje przedłożony 19 lipca br. przez dyrektora ZGK wniosek o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę naszych domów, to od 1 października za wodę dostarczaną nam z dwóch miejskich ujęć ("Szklanówka" i " Adamczykowy Potok") zapłacimy więcej.  Ostatni raz cena za wodę zmieniła się w roku 2008. Wtedy to Rada Miasta na Sesji w dniu 22 października 2008 roku uchwałą nr XXX/201/2008 zatwierdziła nowe, wyższe stawki za metr sześcienny wody. Od tamtego czasu po dziś płacimy brutto 2,14 zł (w tym 7% VAT) za m3 dostarczonej wody. Na naszych rachunkach pojawiła się też nowa pozycja, tzw. "opłata abonamentowa" w wysokości 1,60 zł (w tym 7%VAT).

20.07.2011 zobacz więcej »

Uwaga, jeżdżą pociągi!

Linia kolejowa Chabówka - Nowy Sącz będzie intensywniej eksploatowana przez PKP.  Do końca wakacji, również nocą będą jeździć pociagi. Tę informację kierujemy szczególnie do osób korzystających z niestrzeżonych przejazdów kolejowych oraz rodziców by uczulili na problem swoje dzieci.

 

30.06.2011 zobacz więcej »

5 -latki do zerówki

Rok szkolny 2011/2012 będzie pierwszym, w którym wszystkie dzieci pięcioletnie zobowiązane będą do realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówki), natomiast rodzice dzieci sześcioletnich w tym roku mają wybór pomiędzy posłaniem dziecka do zerówki lub do klasy I szkoły podstawowej.

28.03.2011 zobacz więcej »

WRACAMY do SZKOŁY

Jutro 1 września - początek nowego roku szkolnego 2011/12. Może trudno niektórym w to uwierzyć, ale wakacje naprawdę się skończyły. Szkolne korytarze i sale lekcyjne wypełni na długie 10 m-cy gwar dzieci i młodzieży. Jeśli uczniowie, a może i rodzice w ostatnią niedzielę byli jeszcze w wakacyjnym nastroju i nie "przyłożyli" ucha do ogłoszeń czytanych z ambon, a dotyczących harmonogramu rozpoczynającego się już jutro nowego roku szkolnego, poniżej przedstawiamy jak ten dzień będzie wyglądał w naszych szkołach. 

31.08.2011 zobacz więcej »

Przetarg na miejsca handlowe

Burmistrz Miasta Mszana Dolna ogłasza przetarg ustny nieograniczony na rezerwację miejsc handlowych na placu targowym w Mszanie Dolnej przy ulicy Orkana.
Przetarg odbędzie się w dniu 30 sierpnia 2011 r. (na prośbę zainteresowanych kupców) o godz. 12.00 w budynku Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej ul. Piłsudskiego 2 w sali narad. Przetarg będzie przeprowadzony w formie ustnej licytacji.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 4,00 złote do dnia 25.08.2011r. do godz. 15.00.

10.08.2011 zobacz więcej »

Pamięć żołnierzom

Serdecznie zapraszamy na dwie żołnierskie uroczystości, które odbywać się będą w naszej okolicy. 15 sierpnia w kościele w Glisnem o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta i Apel Poległych. Są to uroczystości upamiętniające poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „ADAMA”. W tym roku przypada 20 rocznica Mszy Partyzanckiej w Glisnem.

09.08.2011 zobacz więcej »

Cudowna moc bukietów - zapraszamy do Krakowa

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Województwa Małopolskiego do udziału w  konkursie Cudowna moc bukietów. Według starego zwyczaju 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, owoców i kwiatów.  Sięgano wyłącznie po rośliny z tutejszych pól, łąk i ogrodów a dobierano je  ze względu na piękno, smak lub właściwości lecznicze. W konkursie na tradycyjny bukiet zielny mogą wziąć udział mieszkańcy Województwa Małopolskiego, osoby indywidualne, bez ograniczeń wiekowych.

11.08.2011 zobacz więcej »

XII Turniej Tenisa Ziemnego

13-14 sierpnia na kortach tenisowych przy pensjonacie „Szczebel” zostanie rozegrany XII Turniej Tenisa Ziemnego w ramach Dni Mszany Dolnej. Organizatorzy TKKF “Lubogoszcz” oraz Urząd Miasta Mszana Dolna zapraszają na gościnne korty Pensjonatu “Szczebel”. Rozgrywki przewidziane są w dwóch kategoriach: do lat 45 i powyżej 45 lat.

 

10.08.2011 zobacz więcej »

VII Turniej Siatkówki Plażowej - przełożony na 06.08

Serdecznie zapraszamy na VII Turniej Siatkówki Plażowej organizowany przez TKKF Ognisko „Lubogoszcz” w ramach „Dni Mszany Dolnej 2011”. Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 6 sierpnia, zapisy zawodników od godz. 8.30 przy boisku do siatkówki plażowej przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, ul. Starowiejska 4.

29.07.2011 zobacz więcej »

Msza św. na Luboniu Wielkim

W najbliższą niedzielę 31 lipca na Luboniu Wielkim o godz.13:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Jest to msza, która odprawiana jest zawsze w ostatnią niedzielę lipca jako podziękowanie za uratowanie schroniska z pożogi wojennej. Serdecznie zapraszamy w imieniu gospodarza schroniska i oddziału PTTK Rabka Zdrój.

26.07.2011 zobacz więcej »

ODBUDOWA w ''CIENIU''

Wielu przechodzących ul. Starowiejską nawet nie zauważa, że na jej najkrótszej przecznicy - odcinku ul.J.Tolińskiego dochodzącym do ul.Podhalan, też trwają prace remontowe. I nie jest to remont "przy okazji", bo zostały ze Starowiejskiej pieniądze. Ten krótki odcinek miejskiej drogi odzyskuje należny stan ze środków pozyskanych przez Samorząd z Biura Usuwania Skutów Klęsk i Powodzi przy MSWiA.

30.06.2011 zobacz więcej »

Orkiestrowe granie po raz czwarty

Podczas dwóch Dni Mszany Dolnej, już po raz czwarty, w niedzielę 24 lipca odbył się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Żądło. Oficjalne powitanie odbyło się na miejscu imprezy, na stadionie miejskim. Burmstrz Miasta Tadeusz Filipiak powitał przybyłych gości: Franciszka Dziedzinę, Wicestarostę Limanowskiego – Powiat Limanowski był współorganizatorem tego wydarzenia oraz Jaroslava Rosinę – Starostę  Gimny Nižna ze Słowacji, który z liczną grupą przyjął nasze zaprosznie i pojawił się w Mszanie.

01.08.2011 zobacz więcej »

Bieszczady w Mszanie

Bieszczadzki punk wieczorem grzmiał prosto ze sceny na Miejskim Stadionie. Zespół „KSU” – Krosno, Sanok, Ustrzyki lub jak ktoś woli inne interpretacje tego skrótu – wystąpił w ramach DNI MSZANY DOLNEJ 2011. Ci muzyczni weterani, którzy już od ponad 30 lat występują na scenie, zgromadzili publiczność, która może nawet nie pamiętała ich początków. A bawili się wyśmienicie, młodzi i starsi wykrzykując słowa każdego utworu.

26.07.2011 zobacz więcej »

XIII Błyskawiczny Turniej Szachowy

W niedzielę 24 lipca gościnne progi Folwarku Stara Winiarnia przyjęły około 60 uczestników XIII Błyskawicznego Turnieju Szachowego odbywającego się w ramach Dni Mszany Dolnej. Dziedziniec od samego rana zapełnił się graczami z kilku okolicznych miejscowości, m.in.: Wadowic, Krakowa, Chrzanowa, Myślenic, Sułkowic, Skawiny, Lipnicy Wielkiej, Wilkowiska, Mszany Górnej, Podłopienia, Zakliczna, Świątnik, Krościenka nad Dunacjem, Nowego Sącza, Sędziszowa Małopolskiego, Częstochowy a nawet Kowalewa Pomorskiego czy Białegostoku!

27.07.2011 zobacz więcej »

Zapraszamy na DNI MSZANY DOLNEJ

Serdecznie zapraszamy na „DNI MSZANY DOLNEJ” w sobotę, 23 lipca. Obchody święta miasta to cykl różnorodnych imprez, każdy znajdzie coś dla siebie, imprezy sportowe: turniej siatkówki plażowej, błyskawiczny turniej szachowy, atrakcje dla najmłodszych, występy zespołów regionalnych, wieczorny koncert gwiazdy – zespołu “KSU” w sobotę o godz. 19.00, a potem dyskoteka. W niedzielę 24 lipca czeka nas IV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Żądło, który tradycyjnie rozpocznie się uroczystym przemarszem wszystkich zaproszonych zespołów o godz. 15.00 z ulicy Starowiejskiej.

22.07.2011 zobacz więcej »

NA ZIEMI PRZODKÓW

"... Kiedy nasze dzieci były małe, czasu na myślenie o przeszłości zawsze brakowało i choć mieszkał z nami mój ojciec, o czasach II wojny światowej i swoich losach mówić nie chciał, bo wciąż jeszcze bolało..." - tak mówiła kilka lat temu Pnina Yogev. Dziś córki są już dorosłe, a ojciec nie żyje. Pnina Yogev ma więcej czasu i wraz z mężem Shlomo co roku odwiedzają Polskę - ziemię swoich ojców. W roku ubiegłym obiecała, że kolejnym razem będzie ich więcej - słowa dotrzymała i 18 lipca pod mszańskim magistratem zatrzymał się autokar, a w nim 28 osobowa grupa z Izraela.

21.07.2011 zobacz więcej »

ZA OJCZYZNĘ i MIASTO pod KRZYŻEM na GRUNWALDZIE

Gdyby Książe Witold chciał się skrzepić nami 601 lat temu, to pociechy nie miałby wielkiej - niewiele ponad pięćdziesięcioro nas było, w tym dzieci i kobiety i w walce z rycerzami spod znaku czarnego krzyża szans wielkich raczej nie mielibyśmy, ale w piątkowy wieczór, na polanie pod krzyżem górującym nad naszym miastem było nas wystarczająco, by podczas mszy św. polecić Panu Bogu sprawy Ojczyzny, naszego miasta i jego mieszkańców.

18.07.2011 zobacz więcej »

PRZYJDŹ na GRUNWALD

Z pewnością to najmłodsza inicjatywa w naszym miasteczku - zaczęło się w roku ubiegłym, kiedy to świętowaliśmy okrągłą 600-ną rocznicę Bitwy na polach Grunwaldu. A, że nad Mszaną Dolną góruje szczyt Grunwaldu z białym krzyżem, właśnie tam rok temu spotkaliśmy się na uroczystej mszy św. w intecjach Ojczyzny, naszego miasta i jego mieszkańców. Wtedy też zobowiązaliśmy się wszyscy, że tradycję podtrzymamy i za rok znów na polanie pod białym krzyżem zgromadzimy się 15 lipca.

08.07.2011 zobacz więcej »

NOWY GOSPODARZ w ZGK

Od kilku dni Zakład Gospodarki Komunalnej ma nowego szefa. Gospodarzem popularnej "komunalnej" został 38 letni Tomasz Dul. Ogłoszony przez burmistrza miasta konkurs na stanowisko dyrektora mszańskiego ZGK nie cieszył się specjalnym zainteresowaniem. W wyznaczonym terminie komisja konkursowa otrzymała jedynie dwie oferty, choć giełda nazwisk "chodzących" po mszańskich ulicach była o wiele bogatsza.

20.07.2011 zobacz więcej »

REWITALIZACJA WKROCZYŁA na RYNEK

W poniedziałek (11 lipca) ekipy budowlane wkroczyły na nasz Rynek - oznacza to, że rozpoczęły się prace w ostatnim przewidzianym do rewitalizacji rejonie miasta. Oznacza to również niestety, że na Rynku i w jego okolicach nie unikniemy kłopotów i poniekąd komunikacyjnego "paraliżu" - informujemy o tym P.T. Mieszkańców, ale również klientów Banku Spółdzielczego oraz firm, które swoje siedziby mają właśnie tam, a także pacjentów korzystających z porad lekarskich w Przychodni OSMED.

01.07.2013 zobacz więcej »

Gulasz po MSZAŃSKU - strzałem w ''10''

Trzy razy w roku odwiedzamy naszych Przyjaciół ze Słowacji - w ramach programu o gminach partnerskich od roku 2008 "kwitnie" mszańsko-niżniańska przyjaźń. Na początku każdego roku, najczęściej jeszcze w styczniu, bierzemy udział w zawodach w narciarstwie alpejskim, zaś latem Słowacy zapraszają nas dwukrotnie – są to plenerowe imprezy, jedna p.n. "Niżnianski Kotlik" - zawsze w lipcu, zaś w drugiej części wakacji organizowany jest "Pltnicky Den" - barwne widowisko na brzegu Orawy przepływającej przez Niżną. Ale dziś o "kotliku" - imprezie smakowitej, bo kulinarnej.

12.07.2011 zobacz więcej »

WYJECHALI NA WAKACJE

..."Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni",  tak śpiewał kiedyś Kazik i "KULT " a w miniony piątek (1lipca) mogli tak sobie pod nosem zanucić rodzice odprawiający swoje pociechy na wakacyjne wyjazdy.  Z Mszany Dolnej odjechały cztery autokary - zuchy i harcerze obrali kierunek północny i w godzinach wieczornych udali się w długą, ponad 12-to godzinną podróż do Pobierowa nad Bałtykiem. Ministranci, lektorzy, dziewczęta ze scholi i oazowicze odjechali o poranku pod Tatry - do Poronina, by tam pod okiem ks. Mateusza z parafii Miłosierdzia Bożego odpocząć po szkolnym maratonie.

05.07.2011 zobacz więcej »

Wyżyny Sztuki w Mszanie Dolnej

W  Folwarku Stara Winiarnia trwa Międzynarodowe Sympozjum Artystyczne “WYŻYNY SZTUKI”. Organizacją tej wielkiej artystycznej akcji  zajmuje się Galeria Michała Liszki z Mszany Dolnej, Wydział Artystyczny Akademii im Jana Długosza w Częstochowie oraz Międzynarodowy związek East West Artists ze Stuttgartu.  W sympozjum wezmą udział także wychowankowie z pracowni Michała Liszki. Artyści będą wspólnie tworzyć i wymieniać się doświadczeniami. Młodzi adepci sztuki będą mieć okazję poznać osobiście wybitnych artystów i zobaczyć ich przy pracy.

04.07.2011 zobacz więcej »

PIONIERSKA INICJATYWA UCZNIÓW i NAUCZYCIELI z ZSM nr 1

Sam Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa objął nad tą inicjatywą Honorowy Patronat, więc tym bardziej uczniom i nauczycielom naszej "jedynki" należą się brawa. Co takiego zrobili, że już w pierwszym zdaniu oceniamy ich wysoko? Jako pierwsi w Małopolsce, a kto wie, czy nie są pionierami w skali całego kraju, wpadli na pomysł powołania do życia forum uczniowskich samorządów.

22.06.2011 zobacz więcej »

117 DAWCÓW i prawie 53 LITRY KRWI

Często, szczególnie w świecie sportu, spotykamy się z taką wypowiedzią: "... taki wynik wzięlibyśmy w ciemno". Sportowcy mówią tak zawsze po meczu, w którym okazało się, że osiągnięty wynik wykroczył poza marzenia i oczekiwania. Podobną sytuację przeżywali organizatorzy IV już zbiórki krwi, organizowanej od roku 2008 przy parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Warto przypomnieć, że w pierwszym roku krew oddało 30 osób, zaś plon to 14 litrów krwi. Rok kolejny to już 21,6 litra krwi podarowanych przez 48 donatorów.

01.07.2011 zobacz więcej »

Informacja Państwowego Inspektora Sanitarnego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej informuje o zasadach postępowania z żywnością w związku z zarejestrowaniem na terenie Polski przypadków zachorowań (zarówno biegunka jak i zespół hemolityczno-mocznicowy) wywołanych werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC.

13.06.2011 zobacz więcej »

Atrakcyjna sprzedaż mieszkania komunalnego

Miasto Mszana Dolna sprzedaje atrakcyjne mieszkanie w dawnym budynku komunalnym Nr 8 przy ul. Jana Pawła II, znajdującym się na osiedlu 5 kilkumieszkaniowych bloków w centrum miasta.

16.06.2011 zobacz więcej »

CZY z TEJ ''MĄKI'' BĘDZIE CHLEB ?

Tylko pogoda mogła popsuć plany na niedzielne popłudnie - ale aura była łaskawa i tuż przed godziną 16 na murawę mszańskiego stadionu wybiegły dwie drużyny. Jedna przyjechała z Tymbarku, druga to gospodarze, najmłodsi piłkarze KS Turbacz. Smaczku sprawie dodaje fakt, że najmłodszymi "harnasiami" z Tymbarku opiekuje się od ponad trzech lat Franciszek Mrózek prowadzący od kilku miesięcy pierwszą drużynę seniorów mszańskiego klubu, zaś trenerem mszańskich "żaczków" jest Michał Smoleń pomocnik KS Turbacz - na treningach "podkomendny" trenera Mrózka.

20.06.2011 zobacz więcej »

Koncert na finał zajęć w MOK

W tym roku, w związku z dużą ilością występujących osób, koncert na zakończenie warsztatów muzycznych w MOK odbył się w dwóch częściach. Pierwszą rozpoczął popis laureatów XI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni - Piosenki Patriotycznej – Ludowej Warka 2011, czyli Chóru Dziecięcego MOK Mszana Dolna pod przewodnictwem Piotra Matusiewicza. Jednak zanim zabrzmiały pierwsze nuty, zgromadzoną widownię przywitał Dyrektor MOK – Pan Piotr Armatys. Podziękował on wszystkim, którym zawdzięczamy przygotowanie koncertu: instruktorom, dzieciom, ale także rodzicom, którzy zawsze muszą znaleźć czas, by dowieść swoje pociechy na czas na zajęcia.

15.06.2011 zobacz więcej »

INFOMACJA DOTYCZĄCA SPISU KONTROLNEGO

Uprzejmie informuję, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 201 Ir. (Dz. U. Nr 47, póz. 277),  w dniach od 1 do 11 lipca 2011 r. zostanie przeprowadzony spis kontrolny.

30.06.2011 zobacz więcej »

Piknik Rodzinny

Serdecznie zapraszamy na Piknik Rodzinny w Folwarku Stara Winiarnia. To nedzielne wydarzenie - 10 lipca -  rozpocznie się o godz.15.00 od wystrzału z działa armatniego a potem czekać nas będą występy Robcusi z Rabki, zespołu uOstargojmnie z Mszany Dolnej oraz Klaudii Kuczaj i Julii Liszki. W trakcie rodzinnego pikniku Michał Liszka przeprowadzi warsztaty plenerowe oraz akcję malowania wspólnego obrazu.

07.07.2011 zobacz więcej »

Zapraszamy na Luboń Wielki z PTTK

Serdecznie zapraszamy na kolejne wyjście w ramach „VII Spotkań w górach”. Terenowe Koło PTTK w najbliższą niedzielę, 10 lipca zaprasza na Luboń Wielki. Mamy nadzieję, że tym razem przegonimy deszcz, który towarzyszy turystom praktycznie od początku górskich spotkań. Nawet ostanie wyjście na Kudłoń pomimo niesprzyjającej aury nie było przeszkodą dla 20! niestrudzonych turystów. Czy może być lepszy przykład?

08.07.2011 zobacz więcej »

Nabór na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Mszanie Dolnej

BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA ZARZĄDZENIEM 64/2011 z dnia 2011-06-20 OGŁASZA NABÓR NA WOLNE  STANOWISKO KIEROWNICZE W URZĘDIE MIASTA W MSZANIE DOLNEJ

 

- dnia  4 lipca 2011 r. o godzinie 16.00 mija termin składania dokumentów.

20.06.2011 zobacz więcej »

Informacja o zgłaszaniu kandydatów na ławników

W związku z  upływającą kadencją dotychczasowych ławników i koniecznością przeprowadzenia w tym roku wyborów ławników sądowych na nową kadencję 2012 - 2015, uprzejmie informujemy, o możliwości dokonywania zgłoszeń kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Limanowej.

Termin zgłaszania kandydatów na ławników upływa 30 czerwca 2011r.

15.06.2011 zobacz więcej »

JUBILEUSZ U SĄSIADÓW

Jeszcze w roku 1878 Kasinka Mała należała do mszańskiej parafii, a wierni, by uczestniczyć w niedzielnej mszy św. czy parafialnym odpuście na własnych nogach, a co zamożniejsi furmankami, musieli dotrzeć do Mszany Dolnej. Dopiero w roku 1911 w parafialnej kronice, ks. Władysław Bączyński, zapisuje pierwsze wzmianki o nowej wspólnocie parafialnej.

29.06.2011 zobacz więcej »

Festiwal tańca w Nižnej na Słowacji

Przez trzy dni, od 3 do 5 czerwca w zaprzyjaźnionej słowackiej miejscowości Nižna królował taniec. Odbył się tam 12 Festiwal Tańca Dzieci "Heel & Toe Show". W międzynarodowej imprezie udział wzięło ponad 350 tancerzy w różnym wieki i różnej "specjalizacji". Naliczniejszą grupę stanowili oczywiście reprezentanci gospodarzy, ale nie zabrakło także gości z Czech i Polski. My również otrzymaliśmy zaproszenie na to spotkanie, tym bardziej że przy okazji  projektu “Zagórzańsko-orawska konfrontacja kultur”, rok temu gościliśmy na czterech imprezach w Mszanie naszych słowackich partnerów.

30.06.2011 zobacz więcej »

U źródeł Wisły

Każdy w Polsce chyba słyszał o Baraniej Górze 1220 m n.p.m - nawet jeśli mieszka daleko na nizinach i góry go w ogóle nie interesują, to pamięta ze szkoły, że właśnie pod tym beskidzkim szczytem wypływa królowa polskich rzek - Wisła. O specyfice tej góry mogli przekonać się osobiście ci, którzy wraz z Kołem Terenowym PTTK wybrali się na wycieczkę w tamtą okolicę.

15.06.2011 zobacz więcej »

Smoki i nasze przedszkolaki

„Mali Zagórzanie” czyli laureaci IV Przeglądu Zespołów Przedszkolnych „Tańczę i Śpiewam w Krakowie” zostali zaproszeni do występu na scenie na Bulwarach Wiślanych w Krakowie 4 czerwca, w czasie Smoczego Pikniku połączonego z paradą Smoków. Podczas XI parady Smoków te na pozór groźne bestie zionęły bańkami mydlanymi, były smoki ekologiczne, smoki z długimi blond warkoczami, smoki albinosy zrobione ze zwiewnych firanek, smoki nordyckie, smoczyska i smoczki. A pośród tego kolorowego tłumu nasze przedszkolaki!

10.06.2011 zobacz więcej »

CHODZILI PO ULICY i ''WYCHODZILI'' CHODNIK

Ulica Leśna w naszym mieście, to jedna z najbardziej urokliwych dróg - w dolnej części stara, pamiętająca dawne czasy, zabudowa domów jeszcze z drewna, zaś im wyżej podążamy, otwiera się coraz piękniejsza panorama na Mszanę Dolną. Dla przyjeżdżających tu na chwilę, piękne widoki i spotkanie z historią dają wiele radości, ale dla mieszkańców, uroki urokami, widoki widokami, ale ważniejszymi są sprawy czysto przyziemne - oświetlenie, odśnieżanie, brak dziur w asfalcie, czy chodnik, a właściwie jego brak.

02.06.2011 zobacz więcej »

PO RAZ CZWARTY

Zaczęło się w roku 2008 - Paweł Skawski, ojciec trójki dzieci, prowadzący własny biznes, a w niedziele i święta pełniący posługę świeckiego szafarza (rozdaje komunię św. wiernym podczas mszy, zanosi ją także do chorych w domach) uznał, że trzeba jeszcze zrobić coś pożytecznego. Zapytał swojego proboszcza z parafii Miłosierdzia Bożego ks. Stanislawa Parzygnata, czy udostępnił by pomieszczenia w nowobudowanym kościele na zbiórkę krwi? Odpowiedź proboszcza była pozytywana - Paweł więc zakasał rękawy i zabrał się do roboty.

20.06.2011 zobacz więcej »

STAREMU MISTRZOWI DEPCZE PO PIĘTACH

Ma 44 lata, z których 10 poświęcił na bieganie. Na codzień nauczyciel geografii i wychowania fizycznego. W tej samej szkole, dawnym "ogrodniku" języka angielskiego uczy małżonka naszego bohatera, Halina. Ich wspólnym i największym osiągnięciem są dwie urocze córy - Julka i Karolina. Rodzinny dom wybudował swoimi rękami z pomocą ojca, wujów i kuzynów. "Przytulił" go jedną ścianą do domu w którym się urodził i wychował. O kim mowa? 

06.06.2011 zobacz więcej »

Prezent na Dzień Dziecka

Narodził się pomysł, by stworzyć na osiedlu wspólny plac zabaw. Na czyim gruncie i pod czyimi oknami ? Trudne i żmudne negocjace doprowadziły po....  kilkunastu latach do spisania umowy i takowy plac o powierzchni 400 metrów kwadratowych z terenów zakupionych przez Spółdzielnię im. Wł.Orkana od Urzędu Miasta oddano w bezpłatne użyczenie właśnie .... Urzędowi, by ten mógł na użyczonym terenie zainstalować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.
 

06.06.2011 zobacz więcej »

RADOSNY DZIEŃ DZIECKA na stadionie i nie tylko....

W kalendarzu stoi, że Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca, ale nic złego się nie dzieje, gdy o naszych pociechach pamiętamy z tej okazji w inny dzień. Gorzej byłoby, gdybyśmy o tym święcie przez przypadek zapomnieli. Ale to jeszcze się nie zdarzyło i zdarzyć się nie może. W minioną niedzielę (29 maja) piłkarskie boisko na naszym stadionie zamieniło się na kilka godzin w ogromny plac zabaw.

07.06.2011 zobacz więcej »

Szlakiem beskidzkich cerkwii z Kołem PTTK

Są tacy, którzy niedzielę 29 maja spędzili na Stadionie Miejskim, świętując w tym czasie Dzień Dziecka, ale są i tacy, którzy z samego rana stawili się na zbiórce o siódmej rano i wyruszyli na wycieczkę z Kołem Terenowym PTTK. Wyprawa Szlakiem Cerkwi Łemkowskich skupiła nie tylko członków Koła, ale również tych, którzy mieli ochotę dołączyć do wyprawy, w ten sposób pełen autobus ruszył kolejno zatrzymując się w urokliwych miejscach: Kamiannej, Mochnaczce, Bereście, Czyrnej, Tyliczu, w na samym końcu w Krynicy.

01.06.2011 zobacz więcej »

Rozśpiewany maj

Majowy miesiąc był niezwykle udany dla naszych najmłodszych „słowików” z Chóru Dziecięcego. Rozpoczęli swoje tournée od odwiedzenia miejscowości praktycznie „tuż za miedzą”. W Osielcu w dniach 7-8 maj odbywał się Festiwal Pieśni Maryjnych "Ave Maryja". Głównym przesłaniem festiwalu jest założenie iż będzie on gromadził wszystkich kochających śpiew i muzykę, a przez to wyrażających uwielbienie dla Boga i Maryi. To już VII edycja festiwalu i zaliczyć ją należy do bardzo udanych.

02.06.2011 zobacz więcej »

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych

ZARZĄDZENIE  Nr  54/2011
BURMISTRZA  MIASTA  Mszana Dolna
z dnia 27.05.2011r.


w sprawie organizacji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Miasta Mszana Dolna w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi.

01.06.2011 zobacz więcej »

ZACZĘLI FATALNIE - KOŃCZĄ FANTASTYCZNIE

Najwierniejsi kibice mszańskiej drużyny wzdychają, "szkoda, że sezon już się kończy, szkoda, że nie grali tak w rundzie jesiennej". Nic na to nie poradzimy. W najbliższą niedzielę, 19 czerwca na A- klasowych boiskach po raz ostatni w sezonie 2010/2011 usłyszymy sędziowskie gwizdki. O rundzie jesiennej lepiej nie mówić. Skwitować ją można jednym słowem - "była". Na którym miejscu w tabeli limanowskiej klasy A był jesienią mszański K.S. Turbacz? Też lepiej nie pytać.

17.06.2011 zobacz więcej »

Turniej Piłki Plażowej

Zapraszamy na Turniej Siatkówki Plażowej - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego Mężczyzn. Turniej zostanie rozegrany na boisku przy Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolnej, ul. Starowiejska 4 w dniu 19 czerwca. Start o godz. 10.00. Zapisy przyjmowane są mailowo: zaberson13@op.pl. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: 781 934 600. Serdecznie zapraszamy!

13.06.2011 zobacz więcej »

Przyjdź na mecz

Serdecznie zapraszamy na mecz siatkówki, w środę 15 czerwca o godz. 18.00. Sekcja piłki siatkowej prowadzona przez Łukasza Dobrowolskiego i działająca przy Gimnazjum nr 2 zmierzy się z „Dream team'em” w skład którego wejdą rodzice, nauczyciele i absolwenci wspomnianego gimnazjum. Serdecznie zachęcamy do kibicowania młodym zawodnikom. Spotkanie odbędzie się na nowej hali sportowej przy ZSM nr 1.

13.06.2011 zobacz więcej »

Koncert na Finał

Serdecznie zapraszamy w niedzielne popołudnie, 12 czerwca do sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Odbędzie się wtedy „Koncert na Finał” – finał i podsumowanie zajęć dla uczniów uczęszczających na warsztaty muzyczne MOK. Prezentacja odbędzie się w dwóch odsłonach: część I – godz. 15.00 oraz część II – godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

10.06.2011 zobacz więcej »

Podkręcą jak Beckham - już w sobotę!

Nie tak dawno na naszej stronie pojawiła się wzmianka o awansie dziewcząt z Zespołu Szkół nr 2, które zmieniły barwy z UKS OSET Łostówka na LKS NAPRZÓD Sobolów. Natomiast już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca aż sześć dziewczęcych drużyn będziemy mieć okazję oglądać w rozgrywkach podczas finałów małopolskiej ligii piłki nożnej kobiet – kat. U-13. Początek o godz. 9.30 na stadionie sportowym KS Witów. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

09.06.2011 zobacz więcej »

SPORTOWE EMOCJE i DAR SERCA - I MSZANA DOLNA CUP 2011

Już godziny zostały do 4 czerwca - kilka tygodni temu informowaliśmy trochę nieśmiało, że być może Mszana Dolna choć na parę godzin stanie się "stolicą" kobiecej siatkówki za sprawą pokazowego meczu drużyny złożonej z mistrzyń Polski sprzed 5 lat MUSZYNIANKI FAKRO i krakowskiej WISŁY AGH. Dziś tę informację możemy już oficjalnie potwierdzić.

03.06.2011 zobacz więcej »

Deszczowa OSPA na Kudłaczach

Otwarta Scena Piosenki Autorskiej „edycja wiosenna” odbyła się w sobotę 28 maja o zachodzie słońca przy Schronisku na Kudłaczach (Beskid Makowski).  OSPA zarażała pomimo deszczu, jak wspominają niektórzy było dużo błota i dużo muzyki. Pod nową wiatą zaprezentowali się: Zielony Szlak, Paweł Wójcik z Płocka, Włodzimierz Mazoń wraz z Renatą Jaśkowską-Mazoń, na harmonijce wspierał ich Łukasz Polus oraz Tomasz Salej i jego zespół TAK z Olszyna.

02.06.2011 zobacz więcej »

Majowe czytanie w Mszanie - ''Cała Polska czyta dzieciom''

Czy do Twoich drzwi zapukał kiedyś mały pingwin? Co byś wtedy zrobił? Odprowadził do domu, nawet gdyby to był biegun południowy? Ta wymyślona historia była odczytywana na prawie każdym spotkaniu w Bibliotece, bo podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Miejska Biblioteka stała się miejscem spotkań czytelniczych w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”.

24.05.2011 zobacz więcej »

PO ''CHEMOBUDOWIE'' ani ŚLADU ...

Dziś w miejscu, gdzie 27 maja roku 2009 nowosądecka CHEMOBUDOWA ustawiała swoje kontenery dla pracowników i kierownictwa budowy miejskiej hali w Mszanie Dolnej, kiełkuje wiosenna trawa. Trwają prace ogrodnicze - sadzone są krzewy i drzewa iglaste. Ukończony też został montaż ogrodzenia szkoły. Po CHEMOBUDOWIE, ani śladu - zrobili swoje i poszli sobie, powie ktoś.

18.08.2011 zobacz więcej »

TRZY LATA PROGRAMU - DWIE ''schetynówki'' w MSZANIE DOLNEJ

Na Basztową 22, do swojej siedziby w Krakowie zaprosił wczoraj (16 maja) Wojewoda Krakowski Stanisław Kracik pięć małopolskich samorządów - starosta krakowski Józef Krzyworzeka i myślenicki Józef Tomal ze swoimi Zarządami, a także wójt gminy Liszki Wacław Kula, burmistrz miasta i gminy Żabno Stanisław Kusior i Tadeusz Filipiak burmistrz naszego miasta w samo południe podpisali umowy na remonty dróg w swoich gminach w ramach trwającego już trzeci rok Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

17.05.2011 zobacz więcej »

Nie-pogoda na Starych Wierchach

Kto by przypuszczał, że w deszczową niedzielę znajdą się tacy, dla których wyjście z Kołem PTTK na Stare Wierchy nie będzie problemem. Nie mogliśmy zagwarantować pięknej panoramy, która zawsze wita gości w okolicach schroniska ale ekipie która się tam pojawiła mimo deszczu humor i tak dopisywał. Skład imponujący bo aż 50 osób tego spotkania był wyposażony w kurtki przeciwdeszczowe i podsuszył się trochę przy gorącej herbacie w schronisku, trochę przy ognisku.

18.05.2011 zobacz więcej »

Dziewczyny z awansem

Dziewczyny, które uczęszczają do Gimnazjum nr 2 w Mszanie Dolnej dotychczas reprezentujące UKS „OSET” Łostówka od teraz będą reprezentować barwy LKS „NAPRZÓD” Sobolów. Są to: Ewelina Dudzik, Karolina Kręcichwost i Weronika Wacławik. Dudzik Ewelina pierwszy mecz w barwach  LKS „NAPRZÓD”  Sobolów rozegrała 12 maja 2011 w Krakowie strzelając cenną bramkę dla reprezentacji Sobolowa.

23.05.2011 zobacz więcej »

DOŻYŁA 101 LAT

W tym małym domku oddzielonym od kolejowych torów małym ogrodem i pamiętającym czasy Monarchii Austriackiej, kiedy budowano żelazną kolej przez Mszanę Dolną, mieszkała przez ponad 60 lat Pani Katarzyna Glas - przyszła na świat w ostatni dzień lata, 21 września 1909 roku w Kasinie Wielkiej, jako ostatnia i najmłodsza z czworga rodzeństwa jakiego dochowali się Zofia i Michał Kaletkowie.

13.05.2011 zobacz więcej »

Zmarł Marek Nawara

Kiedy w lutym 2009 roku upadł na alpejskim stoku szusując na nartach, cała Małopolska wstrzymała oddech - w kościołach przez ponad trzydzieści dni, kiedy to austriaccy lekarze utrzymywali Marszałka Marka Nawarę w stanie śpiączki farmakologicznej, o powrót do zdrowia odprawiane były dziesiątki mszy świętych zamawianych przez małopolskich samorządowców.

27.05.2011 zobacz więcej »

Nabór na stanowisko Dyrektora ZGK w Mszanie Dolnej

BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA OGŁASZA NABÓR NA STANOWISKO DYREKTORA ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ W MSZANIE DOLNEJ

- dzisiaj,  30 maja 2011 r. o godzinie 16.00 mija termin składania dokumentów.

20.06.2011 zobacz więcej »

Dzień Dziecka na sportowo

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie dzieci  na „Piknik rodzinny” na Stadionie Miejskim. 29 maja (w niedzielę) będziemy w ten sposób, na sportowo świętować  Dzień Dziecka - czeka masa atrakcji: gry i konkursy sportowe, zabawy zręcznościowe, losowanie fantów, tor przeszkód, malowanie twarzy oraz wiele innych.

24.05.2011 zobacz więcej »

Muzyka w górach - o górach

Serdecznie zapraszamy do schroniska PTTK na polanie Kudłacze – pasmo Lubomira i Łysiny – przez najbliższy weekend królować będzie OSPA czyli Otwarta Scena Piosenki Autorskiej. W sobotę 28 maja pierwsze występy rozpoczną się o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!

24.05.2011 zobacz więcej »

Deszcz nie straszny - Polska Biega

„Niedzielne popołudnie 15 maja, godz. 16.00” - to termin zbiórki dla wszystkich którzy chcieli wziąźć udział w biegu w ramach akcji „Polska Biega”. Wydawałoby się, że to idealna data na wspólny bieg, zapomnieliśmy jednak, że pogoda może pomieszać nam plany. Ale nasi biegacze z sekcji twierdzą, że nawet deszcz im nie przeszkadza. Każdy weekend mają zarezerowany na bieganie więc było by dziwne gdyby nie przyjęli tego zaproszenia.  

18.05.2011 zobacz więcej »

To już X Olimpiada Notarialna

W Mszanie Dolnej w dniach 19-22 maja odbędzie się jubileuszowa - X Olimpiada Notarialna. Uroczyste otwarcie odbędzie się 20 maja o godz. 9.30 na stadionie sportowym wraz z defiladą poszczególnych Izb Notarialnych. W zawodach sportowych występują poszczególni przedstawiciele 11 Izb Notarialnych z Polski, Rosji, Słowacji, Czech, Ukrainy, Estonii, Węgier, Bułgarii, Turcji i Austrii – notariusze, asesorzy i aplikanci.

18.05.2011 zobacz więcej »

''Na Progu Nadziei''

Miejski Ośrodek Kultury Mszana Dolna oraz Grupa Teatralna "Bez Nazwy" serdecznie zaprasza na przedstawienie pt. "Na Progu Nadziei" dedykowane bł. Janowi Pawłowi II z okazji rocznicy urodzin. 


20.05.2011 zobacz więcej »

220 LAT PÓŹNIEJ - za Ojczyznę, Papieża i za siebie

Jeszcze na pół godziny przed początkiem uroczystej Mszy świętej przy polowym ołtarzu na stadionie, wydawało się, że świętowane w plenerze już po raz 18- ty Narodowe Święto rocznicy Konstytucji 3 Maja, tym razem uczcimy w kościele. Prognozy nie były pomyślne, zapowiadano deszcz, a nawet opady śniegu. O wschodzie słońca temperatura ledwo co przekroczyła O* C. Udało się jednak i o godzinie 9.oo spod Domu Strażaka barwny korowód prawie trzydziestu pocztów sztandarowych .

05.05.2011 zobacz więcej »

Majowy wernisaż

Zdarza się już tak, iż każde wydarzenie związane z Galerią Art Michała Liszki jest elementem zaskakującym w krajobrazie naszego miasta, tak i w tym przypadku zaproszenie na wystawę rzuca się w oczy. Nie sposób ominąć obojętnie budynku Urzędu Miasta kiedy obok na pasie zieleni zoowocowało sztuką.  Na wiosnę podopieczni Michała Liszki postanowili oddać wyraz wiosennej ekspresji na płótnach, wybuch fanstycznych barw został uwieczniony również na ręcznie przygotowanych przez nich kwiatach.

17.05.2011 zobacz więcej »

A MOŻE ŁODZIAMI PO DUNAJCU ?

Nasze miasteczko ma wyjątkowe położenie - blisko stąd właściwie do większości najbardziej atrakcyjnych miejsc Małopolski. W promieniu 60 km leżą Kraków, Zakopane, Wieliczka. Blisko z Mszany Dolnej w góry - samo nasze miasto leży w sercu Beskidu Wyspowego, za pasem zaś Gorce i do Tatr niedaleko. Ale dziś o Pieninach - jeśli ktoś, czy to mieszkaniec Mszany Dolnej, czy turysta, który "zacumował" w Mszanie chce zobaczyć jeszcze więcej, to Pieniny taką szansę dają.

02.05.2011 zobacz więcej »

GWIAZDY ROZBŁYSNĄ NAD MSZANĄ

Miłośnicy siatkówki już zacierają ręce - 4 czerwca pod Lubogoszcz zawitają siatkarskie zespoły Muszynianki FAKRO i Wisły Kraków. Ten pokazowy mecz będzie swoistym chrztem bojowym dla oddanej 3 marca pełnowymiarowej Miejskiej Hali Sportowej w naszym mieście i niepowtarzalną okazją by pod siatką zobaczyć gwiazdy polskiej piłki siatkowej - Milenę Rosner czy Joannę Mirek.

29.04.2011 zobacz więcej »

Medale na Słowacji

W dniu 30 kwietnia w Sninie odbyły się drugie zawody Ligi Słowackiej. Sekcję Tae kwondo Klubu Sportowego Turbacz reprezentowało 13 zawodników i wszyscy stanęli na podium tych zawodów.  

10.05.2011 zobacz więcej »

Sukcesy najmłodszych

Jak jo se zaśpiywom w tej mszańskiej dolinie….” śpiewali już nieraz „Mali Zagórzanie” – dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej. Tym razem odważyli się zaśpiewać w Krakowie na IV Przeglądzie Zespołów Przedszkolnych „Tańczę i Śpiewam w Krakowie”. W dniach 13 i 14 kwietnia 2011 r. na scenie Teatru Sztuki Współczesnej „Solvay” wystąpiło tam ponad 60 zespołów z województwa małopolskiego. Celem przeglądu było: rozwijanie u dzieci poczucia tożsamości regionalnej, dostarczenie wiedzy na temat tradycji regionu małopolskiego, rozbudzenie zamiłowania do piękna folkloru, tradycji i kultury regionu, ozwijanie wrażliwości artystycznej i ekspresji twórczej dzieci.

22.04.2011 zobacz więcej »

Zmarł Stanisław Malec - Dyrektor ZGK

Mówiliśmy "komunalna", myśleliśmy Staszek Malec - tak było do wtorku 19 kwietnia, do godziny 1.00 w nocy. Nie poddawał się do końca, choć walczyć nie miał już siły. W roku ubiegłym ta straszna wiadomość spadła na Niego, ale i na nas, jak grom z jasnego nieba.  Nie mogliśmy uwierzyć, że ta potworna choroba Jego dopadła.  Na chwilę ucichła, by w ostatnich tygodniach przypomnieć o sobie.
 
         

21.04.2011 zobacz więcej »

Kwietniowe sztafety

Na dzień przed  rozpoczęciem  przerwy świątecznej, w środę 20 kwietnia,  grupa  biegaczy  z  Zespołu Szkół Miejskich Nr 1 wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Limanowskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Szkoła Podstawowa w kategorii dziewcząt i chłopców uzyskała tytuł Mistrza Powiatu, tym samym awansując do etapu wojewódzkiego. Efektem końcowym jest uzyskanie  IV miejsca w kategorii dziewcząt  na 46 startujących sztafet!

10.05.2011 zobacz więcej »

MINĘŁO, JAK JEDEN DZIEŃ

Nie wszystkich zdążyliśmy zapytać, ale od Jubilatów, którym to pytanie udało się zadać, odpowiedź była taka sama - minęło, jak jeden dzień, wydaje się, że pobraliśmy się wczoraj. Na ślubnym kobiercu stanęli w roku 1960 - wszyscy musieli zawrzeć związek cywilny, ale śluby kościelne mieli w różnych parafiach, choć co zrozumiałe, większość sakramentalne TAK wypowiadała przed ołtarzem w kościele św. Michała. 

14.04.2011 zobacz więcej »

STAROWIEJSKA SIĘ DOCZEKAŁA

Wielki Tydzień i długi majowy weekend był powodem przerwania prac przy remoncie ul. Starowiejskiej - co bardziej zatroskani o losy tej ważnej miejskiej drogi podejrzewali nawet, że nowe chodniki wzdłuż odcinka już wyremontowanego to wszystko, co ze Starowiejską będzie robione. Zaniepokojenie o losy tej ulicy pojawiło się też na ostatniej Sesji Rady Miasta - o bezruch na placu budowy pytali radni. Dziś można już na własne oczy się przekonać, że prace zostały wznowione.

10.05.2011 zobacz więcej »

Pogoda na Stare Wierchy

Serdecznie zapraszamy na kolejne wyjście w ramach „VII Spotkań w górach”. Terenowe Koło PTTK w najbliższą niedzielę, 15 maja zaprasza na Stare Wierchy. Dla wszystkich zainteresowanych wspólnym wędrowaniem przekazujemy informację, iż regulamin spotkań nie uległ zmianie. Uczestnicy wybierają trasy tak, aby spotkać się na szczycie lub w innym wyznaczonym miejscu w godzinach 13.00-14.00. W „Spotkaniach w górach” mogą brać udział indywidualni turyści i grupy zorganizowane.

12.05.2011 zobacz więcej »

Nie przegap w TVP Kraków !!!

W dniu 27 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej gościli reporterzy Telewizji Kraków, którzy o godzinie 8:00 rozpoczęli w sali matematycznej nagranie programu poświęconego realizacji projektu "Partnerzy w Nauce".  Przygotowano prezentację na różnorodne tematy z rozmaitych dziedzin nauki, młodzież bardzo mocno przygotowywała się do wystąpień na sekcjach naukowych projektu „Partnerzy w nauce”. Zapraszamy chętnych do obejrzenia tej relacji 13 maja 2011r. o godzinie 19:30 w TVP Kraków.

13.05.2011 zobacz więcej »

DWUNASTU WYBRANYCH

Do 54 już posługujących przy ołtarzu w parafii Miłosierdzia Bożego ministrantów i lektorów, w Niedzielę Palmową dołączyło 12 młodych chłopców - uczniów klas trzecich i starszych ZSM nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. By ubrać białą komżę starannie i gorliwie przygotowywali się od września - uczestniczyli w cotygodniowym kursie na którym ks. Mateusz Korpak, ale i starsi koledzy-lektorzy, uczyli ich, kiedy dzwonić na dzwonkach, kiedy i ile razy uderzyć w gong, czy ampułkę z wodą podaje się przed tą z winem, jak trzymać patenę, by nie "uszkodzić" szyi przymującym komunię, itd. itd.

18.04.2011 zobacz więcej »

Majowy wernisaż - propozycja na długi weekend

Galeria Art serdecznie zaprasza na wystawę „Kolory wiosny” do Folwarku Starej Winiarni. Wystawa rozpocznie się wernisażem 3 maja o godzinie 17.00. Na wystawie prezentowane będą prace wychowanków z pracowni Michała Liszki. To kolejna odsłona wspaniałej twórczości młodych ludzi zafascynowanych sztuką. Trzy prace wielkoformatowe wystawione będą przed Urzędem Miasta jako zaproszenie do oglądania głównej wystawy w gościnnych progach Folwarku Starej Winiarni.

29.04.2011 zobacz więcej »

W góry, w góry i nie tylko...

Według przysłowia miesiąc kwiecień przeplata pogodę i chociaż prognozy przeróżnie zapowiadały się na niedzielę 10 kwietnia, nie odstraszyło to naszych turystów. Licznie zgromadzili się na pierwszym szczycie w ramach „VII spotkań w górach”. Terenowe Koło PTTK wyznaczyło górę Potaczkową jako pierwszy szczyt w sezonie i aż  61 osób, mali i duży turyści a nawet harcerze skupili się wokół milenijnego krzyża a potem zapalili ognisko z obowiązkowymi kiełbaskami.

11.04.2011 zobacz więcej »

BLISKI KONIEC KOSZMARU pt. ''Ulica Starowiejska'' - PRACE RUSZYŁY

Długa była batalia o ul. Starowiejską - że jazda po niej do bezpiecznych i łatwych nie należy, wszyscy wiemy. Łatana przez lata, dojeżdżona przez tiry stała się dziś najgorszą drogą w Mszanie Dolnej. Jak jest ważna dla komunikacyjnego układu naszego miasta, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Starania o jej runtowny remont rozpoczęły się jeszcze pod koniec 2008 roku - wtedy to po raz pierwszy złożony został wniosek o 50% dofinansowanie w Narodowym Planie Przebudowy Dróg Lokalnych.

04.04.2011 zobacz więcej »

Rocznica uchwalenia Konstytucji

Zapraszamy serdecznie do udziału w obchodach 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja, organizowanych wspólnie przez Samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Parafię p.w. Św. Michała Archanioła. Uroczysta Msza Święta dziękczynna na Stadionie Miejskim będzie sprawowana w intencji naszej Ojczyzny i za dar Beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
 

26.04.2011 zobacz więcej »

SOLAROWE LAST MINUTE !!!

Wstępne deklaracje we wspólnym, polsko-szwajcarskim programie podpisało prawie 500 mieszkańców Mszany Dolnej, a pierwsze umowy /z kwotą 100 zł/ na indywidualny projekt instalacji w budynku, już tylko 53% wcześniej deklarujących swój udział. Gmina Mszana Dolna - Lider Projektu i pozostałe gminy uczestniczące w projekcie (Niedźwiedź, Kamienica, Raba Wyżna, Dobra i m. Mszana Dolna) uzyskały od strony szwajcarskiej zgodę, by przedłużyć termin podpisywania wspomnianych już tzw. umów wstępnych.

15.04.2011 zobacz więcej »

KRZYŻ NA ULICACH MIASTA

Piękna tradycja wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej ulicami Mszany Dolnej trwa - nie inaczej było i w tym roku. W Wielki Piątek o godz. 22.oo z kościoła św. Michała Archanioła w zadumie i z zapalonymi świecami przeszliśmy ulicami Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Starowiejską i Mikołaja Kopernika na plac budowy kościoła Miłosierdzia Bożego.

23.04.2011 zobacz więcej »

Taaaka ryba!

27 wędkarzy w miniony weekend wzięło udział w kolejnej edycji zawodów muchowych o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna. Na niedzielne zawody przybyła grupa słowackich muszkarzy pod wodzą Mistrza Świata z 2004 roku, Miroslava Antala. Zawody rozegrano w dwóch 2,5 godzinnych turach. W pierwszej turze zawodów złowiono 23 pstrągi potokowe, wśród nich był największy, mierzący 41 cm, złowiony przez Miroslava Antala.

14.04.2011 zobacz więcej »

SPRZĄTALI PO RAZ SIÓDMY

Prawie 30-tu zapaleńców w ostatni dzień marca spotkało się nad brzegami rzeki Mszanki - nie łowili ryb, nie opalali się, choć aura była znakomita, nie grilowali. "Uzbrojeni" w rękawice, gumowce, a niektórzy nawet założyli wodery, ruszyli na "wojnę" ze śmieciami. Tak jest rok w rok, od lat siedmiu. Inicjatywa narodziła się w środowisku mszańskich wędkarzy - kto jak kto, ale to właśnie wędkarze "mocząc" kija w wodzie, bywa że godzinami, obserwują koszmarny stan naszego środowiska.

05.04.2011 zobacz więcej »

SŁUŻBA LITURGICZNA NA BOISKU, BIEŻNI i SKOCZNI, ale nie tylko........

Po raz osiemnasty młodzi chłopcy i dziewczęta z Poznania, Warszawy, Złocieńca, Koniecpola, Krokowej, Sosnowca, Bytomia, Radziwiłłowa Mazowieckiego, Krakowa, ale i z Mszany Górnej spotkają się w dniach 29 kwietnia - 2 maja w Mszanie Dolnej. Co takiego wydarzy się w mieście pod Lubogoszczą, że ponad 300 młodych ludzi spędzi u nas trzy dni? 

28.04.2011 zobacz więcej »

OBUDZILI SIĘ ''MOCARZE''

Słowa są zbędne, za komentarz niech wystarczą zrobione dziś (31 marca br) zdjęcia na ul. M.Kopernika w naszym mieście - wraz z wiosną obudzili się "mocarze" - ich sile nie oparła się ławka, ani znak drogowy, ani też tablica informacyjna z nazwą ulicy (ks. Jerzego Popiełuszki) Bezmyślnych wandali nie onieśmielała bliskość domów, ani kościoła. Nie pierwszy to przypadek niszczenia naszego wspólnego dobra w tej okolicy.

31.03.2011 zobacz więcej »

Z ''odsieczą'' RZGW

Że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej do bogatych nie należy, wiemy wszyscy, że bez zgody RZGW nic w korytach potoków zrobić nie wolno, mamy tego świadomość, że trudno na tej instytucji wyprosić cokolwiek, też tajemnicą nie jest, choć zdarzają się wyjątki nie potwierdzające tej reguły. Współpraca Samorządu miejskiego z dyrektorem RZGW w Dobczycach p. Januszem Szafrańskim i jego przedstawicielem na "mszańskiej ziemi" p. Dominikiem Firkiem układa się naprawdę bardzo dobrze.

21.03.2011 zobacz więcej »

Druki PIT w Urzędzie Miasta

Informujemy, że w Biurze Obsługi Mieszkańców (parter) w Urzędzie Miasta dostępne są druki wraz z instrukcjami  do rozliczeń rocznych:  PIT-37, PIT-28, PIT/0, PIT/D, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości limanowskiego Urzędu Skarbowego. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości.

24.01.2011 zobacz więcej »

XII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna

W sobotę, 9 kwietnia w Miejskiej Hali Sportowej przy ZSM Nr 1 odbył się XII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna organizowany przez Ognisko TKKF "Lubogoszcz". Pod siatką spotkało się  7 drużyn podzielonych na dwie grupy. Grano systemem  "każdy  z każdym"  Turniej trwał kilka godzin - tak sprawne i szybkie przeprowadzenie rozgrywek, było możliwe, bo grano równocześnie na dwóch oddzielonych od siebie kurtyną boiskach.

14.04.2011 zobacz więcej »

Przekaż 1% mszańskim organizacjom

Wśród organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1% należnego podatku są nasze mszańskie stowarzyszenia. Są to: Maltańska Służba Medyczna i Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło Mszana Dolna. Wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS w odpowiednie miejsce w zeznaniu podatkowym.

 

29.03.2011 zobacz więcej »

JESZCZE O REWITALIZACJI i nowych ''mieszkaniach''

Na pierwszy ogień poszły roboty rozbiórkowe na terenach komunalnych przy ul. Starowiejskiej, Parku Miejskim oraz na Placu Targowym. Prace na Rynku ruszą niebawem. Rewitalizacja potrwa do czerwca 2012 roku, tak więc musimy się liczyć do tego czasu z drobnymi utrudnieniami: zmianami w organizacji ruchu na przyległych ulicach, w handlu na targowisku, czy też w korzystaniu z wypoczynku w Parku Miejskim.

01.07.2013 zobacz więcej »

IDZIE WIOSNA, TO ... WIDAĆ I CZUĆ !

Jeszcze nie jest za późno na opamiętanie - dziś bardzo krótki "spacer" po całkiem i mniej ustronnych rejonach naszego miasta. Śnieg stopniał i odkrył nasze koszmarne zwyczaje. Nie pomagają apele i prośby, nie pomagają też doraźne kontrole Straży Miejskiej. Śmieci można spotkać dosłownie wszędzie - ulubione miejsca to przydrożne fosy, tereny nadrzeczne, zarośla. Miejsca te mają jedną cechę wspólną - leżą na odludziu. 

16.03.2011 zobacz więcej »

Przygotowania do świętowania

Wielki Tydzień rozpoczął się jak zwykle Konkursem Palm Wielkanocnych organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Przystrojone palmy przygotowane z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, otoczyły w niedzielne południe budynek „Orkanówki”. Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy a zwyczaj święcenia palm obchodzony jest w Polsce od czasu średniowiecza.  W tym roku była to już XXIX odsłona zmagań o miano najpiekniejszej, najwyższej i najbardziej tradycyjnej palmy roku 2011.

22.04.2011 zobacz więcej »

XXIX Konkurs Palm Wielkanocnych

Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na XXIX Konkurs Palm Wielkanocnych, który odbędzie się pod "Orkanówką" -  zaraz po Mszy Św. - rozpoczęcie konkursu około godz. 12.00. Jak zawsze jury oceniać będzie precyzję i estetykę wykonania, zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami Zagórzan, oraz najwyższą palmę.

 

14.04.2011 zobacz więcej »

NOWY GOSPODARZ NA ORLIKU

Kilkanaście miesięcy wystarczyło na zadzierżgnięcie więzów prawdziwej przyjaźni pomiędzy p.Władysławem Tomalą, a młodzieżą korzystającą z kompleksu boisk sportowych ORLIK przy ul. Marka. Pan Władysław rozpoczął pracę na obiektach sportowych w dniu ich przekazania młodzieży, a więc ponad rok temu. Docierały do nas głosy, że z "dzisiejszą" młodzieżą na pewno sobie nie poradzi. Obawy okazały się zupełnie niepotrzebne.

05.04.2011 zobacz więcej »

Mali zdolni czyli ''atrakcyjna zerówka''

Radosny gwar który usłyszeć było można, kto wie czy nie dalej niż w okolicy samego Pensjonatu Janda świadczył o tym że dzieje się coś ważnego dla naszych milusińskich. Dzieci razem z rodzicami zaprosiliśmy na podsumowanie projektu „Atrakcyjna zerówka”. Od 1 października 2010 roku w oddziałach „0” przy Zespołach Szkół Miejskich w Mszanie Dolnej realizowany był projekt „Atrakcyjna zerówka”. 

01.04.2011 zobacz więcej »

Otwieramy sezon turystyczny - PTTK zaprasza

Uroczysta inauguracja sezonu turystycznego 2011 w Małopolsce zaplanowana jest na dzień 10 kwietnia na Polanie Kudłacze z udziałem Marszałka Województwa Małopolskiego. Schronisko na Kudłaczach to jedyne górskie schronisko PTTK w całym Beskidzie Średnim.  Dlatego też serdecznie zapraszamy na inaugurację sezonu turystycznego właśnie tam, na polanę Kudłacze. Tego samego dnia Terenowe Koło PTTK w Mszanie Dolnej postanowiło wyznaczyć spotkanie na górze Potaczkowej jako pierwsze wyjście w ramach „VII spotkań w górach”.

05.04.2011 zobacz więcej »

Finał Turnieju Siatkówki

Ognisko TKKF LUBOGOSZCZ zaprasza na XII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna. Zawody odbędą się 09.04.2011 (sobota) w Miejskiej Hali Sportowej przy ZSM Nr 1 w Mszanie Dolnej ul. Sienkiewicza, rozpoczęcie turnieju o godz. 10.00. W "zmaganiach pod siatką" udział biorą drużyny: Carlina Rabka Zdrój, Lubień, Myślenice, Tymbark, Mszana Dolna, Gimnazjum Nr 2 Mszana Dolna, Armet Mszana Dolna, Grunwald Mszana Dolna.

04.04.2011 zobacz więcej »

Zawody o Puchar Burmistrza Miasta z Mistrzem Świata

Zarząd Koła Wędkarskiego "Mszanka" serdecznie zaprasza na III międzynarodowe zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta w dyscyplinie muchowej. Swój udział w zawodach potwierdził Miroslav Antal (Słowacja) – mistrz świata z 2004 roku. Zawody zostaną przeprowadzone na rzece Mszanka w niedzielę, 10 kwietnia.

 

08.04.2011 zobacz więcej »

Gdyby nie inż. Józef Marek...

 

„Gdyby nie inż. Józef Marek nie byłoby Tymbarku” – to tytuł prelekcji, która odbędzie się  w czwartek, 7 kwietnia w Oddziale PTTK w Rabce Zdrój o godz. 16.30 (budynek Oddziału PTTK Rabka ul. Piłsudskiego 1). Organizatorzy zapowiadają iż będzie to wędrówka niezwykłą życiową drogą inż. Marka.

 

05.04.2011 zobacz więcej »

Skarby rewitalizacji - PRIMA APRILIS

Poniższy news z 1.04 to oczywiście żart primaaprilisowy ;)))

Rewtalizacja miasta, jak się okazuje, to nie tylko korzyść z odnowionych placów, alejek, małej architektury, infrastruktury, ale też to doskonała okazja do poszukania tego co dawno skryła ziemia. Hektary przekopanej gleby na rewitalizowanych terenach wczoraj (31.03) dały wreszcie obfity plon!
Operator koparki firmy firmy Janda – p. Stanisław Madej - na terenie Placu Targowego odkopał drewnianą, okutą skrzynię, zawierającą doskonale zachowane wyroby z metali szlachetnych.

01.04.2011 zobacz więcej »

Zapraszamy na Papieską Watrę

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza wszystkich chętnych na Papieską Watrę, która odbędzie się 2 kwietnia (w sobotę) na górze Grunwald. Będzie to oddanie hołdu i pamięci wielkiej postaci, jaką jest nasz Błogosławiony Papież Jan Paweł II w rocznicę jego śmierci a miesiąc przed jego beatyfikacją. Początek zaplanowany jest na godzinę 19.00.

 

30.03.2011 zobacz więcej »

Atrakcyjne przedszkole

Od 1 lutego 2011 roku w Miejskim Przedszkolu Nr 1 w Mszanie Dolnej realizowany jest projekt „Atrakcyjne przedszkole”.” Projekt ten ma na celu podniesienie poziomu wykształcenia i rozwoju dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszanie Dolnej oraz rozwój usług edukacyjnych. „Atrakcyjne przedszkole” finansowane jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, IX Priorytetu „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

01.04.2011 zobacz więcej »

Mały człowiek – wielka sprawa

Od 1 października 2010 roku w Miejskim Przedszkolu Nr 2 w Mszanie Dolnej realizowany jest projekt „Mały człowiek – wielka sprawa” - rozwój usług edukacyjnych na terenie Miasta Mszana Dolna. Projekt ten ma na celu podniesienie poziomu wykształcenia i rozwoju dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Mszanie Dolnej oraz rozwój usług edukacyjnych.

01.04.2011 zobacz więcej »

Owoce w szkole

W Zespole Szkół Miejskich Nr 1 oraz Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Mszanie Dolnej 23 lutego 2011 r. ruszył program „Owoce w szkole”. Program ten skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

08.03.2011 zobacz więcej »

III Festiwal Nauki

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych po raz trzeci odbył się Festiwal Nauki w ramach projektu Partnerzy w Nauce. Poniedziałkowy poranek 14 marca zgromadził pełną salę młodzieży. Gośćmi specjalnymi byli Pani dr Stanisława Mielimąka z Uniwersytetu Śląskiego oraz Wicestarosta limanowski Franciszek Dziedzina. Młodzież przygotowała prezentacje na tematy z rozmaitych dziedzin nauki związanymi z sekcjami naukowymi tego projektu.

15.03.2011 zobacz więcej »

Dali Mata chorobie - po raz trzeci

W dniu 19 marca, po raz trzeci odbył się turniej szachowy “Daj Mata chorobie”, który połączony był z akcją krwiodawstwa na rzecz pacjentów Kliniki Hematologii w Krakowie. Do turnieju przystąpiło 37 zawodników, w tym 5 kobiet m.in. mistrzyni międzynarodowa Edyta Jakubiec, najstarszy zawodnik liczył 64 lata a najmłodszy niespełna 11 lat. Sędziował - tradycyjnie - pomysłodawca i główny organizator turnieju, członek Zarządu i Sędzia Szachowy Jan Zapała. Po raz pierwszy w turnieju startował były pacjent Kliniki Hematologii, leczony z powodu chłoniaka!

24.03.2011 zobacz więcej »

KOŃCZĄ MARKA (ulicę)

Mieszkańcy tej okolicy widzą to na codzień, ale informacja powinna dotrzeć do wszystkich. Powoli zbliżają się do końca prace przy remoncie ul. inż.J.Marka w naszym mieście. Przypominamy, że jest to wspólne dzieło Samorządu Mszany Dolnej i limanowskiego Starostwa, które dołożyło do tej inwestycji 200.000 zł.

24.03.2011 zobacz więcej »

W PIERWSZYM MECZU WYGRAŁA ... ZIMA

Bojowe nastroje towarzyszyły ekipie Turbacza przed inauguracyjnym meczem rundy wiosennej z Zalesianką Zalesie, jaki zgodnie z terminarzem rozgrywek miał się odbyć w minioną niedzielę (27 marca) na najwyżej położonym w Polsce boisku. Zwycięstwo zapisała na swoim koncie ... zima. Kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu na murawie zmusiła organizatorów meczu do jego odwołania i przełożenia na inny dogodny dla obu ekip termin.

29.03.2011 zobacz więcej »

XVI Turniej Szachowy już za nami

W niedzielę 27 marca zakończyły się dwudniowe XVI Szachowe Mistrzostwa Podhala Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Rozgrywki odbywały się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Miejskich nr 1, zgłosiło się na nie 71 zawodników z kilku okolicznych miejscowości, m.in.: Pcimia, Myślenic, Sułkowic, Skawiny, Wieliczki, Lipnicy Wielkiej, Wielogłów, Nowego Sącza, Limanowej a nawet Krościenka i Szczawnicy. 

29.03.2011 zobacz więcej »

Sprzątamy !

Koło Wędkarskie "Mszanka" zaprasza wszystkich chętnych do akcji sprzątania rzeki. Ustalony został termin - 31 marzec (czwartek) od godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich chętnych na zbiórkę na tamie przy stadionie miejskim. Zostaną tam wydane worki na śmieci, uczulamy jedynie by ubrać się w miarę możliowści w robocze stroje i kalosze.
 

28.03.2011 zobacz więcej »

Ruszyły prace przy rewitalizacji

W poniedziałek, 10 stycznia Przedsiębiorstwo JANDA rozpoczęło roboty rozbiórkowe na terenach komunalnych przy ul. Starowiejskiej - oznacza to, że ruszyła Rewitalizacja naszego miasta. Do czerwca 2012 roku nie do poznania zmieni się mszański Rynek, a Park Miejski stanie się wreszcie miejscem do którego chętnie będziemy przychodzić z naszymi pociechami i sami znajdziemy miejsca na chwile wytchnienia.

01.07.2013 zobacz więcej »

XVI Szachowe Mistrzostwa

Dopiero co zakończył się Turniej „Daj Mata Chorobie” w Krakowie a  niebawem sala gimnastyczna w Zespole Szkół Miejskich nr 1 zapełni się młodymi graczami przy okazji XVI Szachowych Mistrzostw Podhala Szkół Podstawowych i Gimnazjów - w dniach 26-:-27 marca - najbliższa sobota i niedziela.  

24.03.2011 zobacz więcej »

CIEPŁA WODA DZIĘKI SŁOŃCU

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 3,5 tysiąca domostw w pięciu gminach skorzysta ze środków Programu Szwajcarskiego i dopłacając ok 40% kosztów będzie najdalej w roku 2012 korzystać z ciepłej wody ogrzanej energią słoneczną. W sali konferencyjnej Urzędu Gminy Mszana Dolna gospodarze pięciu gmin ; Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Andrzej Dziwisz - Wójt Gminy Raba Wyżna, Janusz Potaczek - Wójt Gminy Niedźwiedź, Władysław Sadowski - Wójt Gminy Kamienica i Tadeusz Filipiak - Burmistrz Miasta Mszana Dolna, podpisali Umowę Partnerską.

09.03.2011 zobacz więcej »

Inicjatywa powstania spółdzielni socjalnej

W związku z inicjatywą powstania spółdzielni socjalnej dla potrzeb mieszkańców 3 samorządów: miasta i gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź prosimy Mieszkańców miasta o wypełnienie poniższej ankiety, która pomoże w diagnozie potrzeb w zakresie przyszłej działalności takiej spółdzielni. W spółdzielni socjalnej zatrudnienie mogłyby znaleźć osoby bezrobotne lub w trudnej sytuacji życiowej.

07.02.2011 zobacz więcej »

Komisariat Policji w Mszanie Dolnej ocenia stan bezpieczeństwa

Komisariat Policji w Mszanie Dolnej obsługuje teren trzech jednostek samorządu terytorialnego: miasto Mszana Dolna, gminę Mszana Dolna oraz gminę Niedźwiedź. Na obszarze tym mieszka ponad 30 tys. osób. Rejon działania naszej jednostki to tereny rolnicze i leśne - atrakcyjne turystycznie. Ponadto położony jest on niedaleko dużych aglomeracji miejskich (krakowskiej i katowickiej). Powierzchnia obsługiwanego terenu to 271 kilometrów kwadratowych.

11.02.2011 zobacz więcej »

Atrakcyjna zerówka

Od 1 października 2010 roku w oddziałach „0” przy Zespołach Szkół Miejskich w Mszanie Dolnej realizowany jest projekt „Atrakcyjna zerówka”.” Projekt ten ma na celu podniesienie poziomu wykształcenia i rozwoju dzieci uczęszczających do oddziałów „0” przy Zespołach Szkół Miejskich w Mszanie Dolnej oraz rozwój usług edukacyjnych. „Atrakcyjna zerówka” finansowana jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, IX Priorytetu „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

09.03.2011 zobacz więcej »

PO 665 DNIACH BUDOWY

"Życzę wszystkim mieszkańcom Mszany Dolnej, aby Miejska Hala Sportowa stała się kuźnią wielu talentów sportowych w Waszym mieście", tak w okolicznościowym liście skierownym do burmistrza Mszany Dolnej i odczytanym przez Witolda Latuska - członka Zarządu Województwa Małopolskiego, gratulował otwarcia nowej, pełnowymiarowej hali minister Sportu i Turystki dr Adam Giersz.

09.03.2011 zobacz więcej »

Dziękowali za już, prosili o jeszcze...

Przygotowania do rundy wiosennej idą pełną parą - treningi pod wodzą nowego trenera Franciszka Mrózka odbywają się kilka razy w tygodniu. Zajęcia są bardzo urozmaicone - piłkarze ćwiczą na sali, biegają po górach, spotykają się też na sztucznej nawierzchni naszego Orlika przy ul. Marka. Co jakiś czas weryfikują swoją formę rozgrywając sparingi. A co robią w przerwie zimowej działacze klubu ? Nie marnują czasu, to pewne - szukają wzmocnień, oczywiście na miarę możliwości. Szukają też życzliwości i hojności pod każdą postacią.

09.03.2011 zobacz więcej »

9 mln na usuwanie skutków powodzi

Z promesami na taką sumę przyjechał pod Wawel min. Jerzy Miller szef MSWiA - te 9 mln zł podzielone zostało na starostwo i gminy powiatu limanowskiego. Malkontenci powiedzą może, że to niewiele jeśli zważyć, że cała pula ministerialnych pieniędzy dla małopolskich samorządów zamknęła się kwotą 183 mln, ale kierujący gminami wójtowie i burmistrzowie cieszą się z każdej promesy, bo proporcje dofinansowania są tu najkorzystniejsze - 80% daje MSWiA, pozostałe 20% trzeba znaleźć w gminnej kasie.

08.02.2011 zobacz więcej »

Daj mata chorobie - a oni już oddali krew

Serdecznie zapraszamy na III Turniej Szachowy "Daj Mata Chorobie" na rzecz Kliniki Hematologii w Krakowie. Celem turnieju jest pozyskanie krwi dla ratowania zdrowia i życia chorych właśnie z tej krakowskiej kliniki. Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 19 marca o godz. 9.30 przy ulicy Mogilskiej 25 (budynek „Drogowca”).

 

23.02.2011 zobacz więcej »

Kolektory słoneczne - spotkanie

Wszystkich zainteresownych uczestnictwem w Programie Szwajcarsko - Polskim, dotyczącym montażu kolektorów słonecznych (popularnych solarów) zapraszamy w najbliższą niedzielę, 13 marca na godz. 16:00 do sali Miejskiego Ośrodka Kultury (dawne Kino Luboń) na spotkanie z przedstawicielem Gminy Mszana Dolna - Lidera Programu.

10.03.2011 zobacz więcej »

Tworzą i zapraszają na wystawę

Mszana Dolna należy do regionów, w których kultura i sztuka wciąż  jest  rozwijana przez twórców. W piątek 4 lutego o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece  zgromadziło się  liczne grono miłośników malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, haftu i artystycznej biżuterii. Na wspólnej wystawie członków TPSP  można  podziwiać dorobek artystyczny ludzi, którzy poprzez swoją wyobraźnię, wrażliwość na świat, umiejętności warsztatowe oraz technikę, ukazują  indywidualność osobowości, radość tworzenia i pasje, które warto w sobie rozwijać i dzielić się nimi z innymi. 

08.02.2011 zobacz więcej »

Najdłuższa, bo budżetowa

Tuż przed godziną 19 w poniedziałkowy wieczór (31 stycznia br), zakończyła się Sesja budżetowa Rady Miasta Mszana Dolna - 12 radnych podniosło rękę akceptując przedłożony przez burmistrza, a wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez krakowską RIO, nowy budżet na rok 2011, zaś troje rajców nie miało zdania i wstrzymało się od głosu. A jaki jest ten budżet w cyfrach? Po stronie dochodów zapisano kwotę 26.413.978,73 zł. Planowane wydatki zamykają się sumą 27.390.315,44 zł. Deficyt budżetowy to kwota 976.336,71 zł.

24.02.2011 zobacz więcej »

Przywieźli 11 medali !

Miniony rok zakończyli z bardzo dobrym wynikiem ozłoceni w Krynicy Zdroju i Koszycach, ze srebrnymi i brązowymi medalami wywalczonymi na tych samych zawodach nie spoczęli na laurach. Wygląda na to, iż Sekcja Tae kwondo nowy sezon równie dobrze zaczyna jak dobrze kończyła stary. W dniu 26 lutego w Słowackich Koszycach odbył się I Turniej Ligi w Taekwondo Olimpijskim.

 

01.03.2011 zobacz więcej »

Nie lekceważ grypy

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

07.02.2011 zobacz więcej »

Szukamy mistrzów - Wielki finał w Kasinie

Serdecznie zapraszamy młodych sportowców do udziału w ostatnich zawodach narciarskich pod hasłem „Szukamy przyszłych zawodników zimowych Igrzysk Olimpijskich”. Wielki finał odbędzie się już w czwartek, 3.03 w Kasinie Wielkiej.  Tam też od godziny 17.00 biuro zawodów będzie przyjmować zgłoszenia. Start o godz. 18.00. Uczestnikami zawodów mogą być dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów.

01.03.2011 zobacz więcej »

Złoty zespół szachistów

Podczas Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach - szczebla powiatowego, w piątek 21 stycznia Zespół Szkół nr 1 zgarnął wszystkie główne trofea. Grupa szachistów: Krystyna Złydach, Jakub Antosz-Rekucki, Bartłomiej Pańko, Michał Wątor, Paweł Potaczek jako zespół zdobyli I miejsce!

28.01.2011 zobacz więcej »

Królowa na szachownicy

11 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 1 w Mszanie Dolnej wzięli udział w Powiatowej Gimnazjadzie w Szachach. Ta dyscyplina sportu tak bardzo spodobała się jednej z uczennic, że .... "szach i mat" pokonała wszystkich swoich przeciwników! Zwyciężczynią Gimnazjów w szachach jest Rachela Antosz-Rekucka uczennica klasy Ia.

 

21.01.2011 zobacz więcej »

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ - HALA GOTOWA !

Tłusty Czwartek kojarzy się z pączkami, ale ten najbliższy, przypadający 3 marca, w naszym mieście będzie czwartkiem szczególnym - oto bowiem po 21 miesiącach od rozpoczęcia budowy, zostanie oddana do użytku nowa, pełnowymiarowa Hala Miejska przy Zespole Szkół Miejskich nr 1. Budowa pierwszej, pełnowymiarowej hali w powiecie limanowskim rozpoczęła się 26 maja 2009 roku. 

09.03.2011 zobacz więcej »

Kursy i szkolenia

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie szkoleniowym  p.n.  "KSZTAŁCENIE AUTOSTRADĄ NOWYCH MOŻLIWOŚCI". Organizowany jest  cykl szkoleń, warsztatów oraz doradztwa zawodowego umożliwiających podniesienie lub nabycie nowych kwalifikacji zawodowych. W projekcie mogą wziąć udział dorosłe osoby pracujące (powyżej 45 roku życia) z terenu woj. małopolskiego z powiatów: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, m. Tarnów, gorlicki, nowosądecki, m. Nowy Sącz, limanowski.

 

25.01.2011 zobacz więcej »

Poszukiwania rozpoczęte ...

Stacja narciarska w Lubomierzu gościła w minioną sobotę (29 stycznia br) 70 młodych i bardzo młodych miłośników narciarstwa alpejskiego, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów - Szkół Narciarskich SKI LUBOMIERZ i CHILI SPORT ŚNIEŻNICA i wystartowali w pierwszych zawodach Ligi Narciarstwa Alpejskiego pod hasłem "Szukamy przyszłych mistrzów olimpijskich".

01.02.2011 zobacz więcej »

Ferie, ferie

W poniedziałek 31 stycznia w Małopolsce rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Szkoły i Biblioteka Miejska przygotowały program zajęć dla wszystkich chcących aktywnie spędzać czas wypoczynku. Szczegółowe programy zajęć w szkołach dostępne są bezpośrednio na miejscu w placówkach oraz na stronach internetowych.

 

31.01.2011 zobacz więcej »

Równać szanse - konkurs grantowy

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2011" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

 

25.01.2011 zobacz więcej »

Pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA udziela wsparcia w postaci pożyczek do kwoty 50.000 zł dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź lub osunięcia ziemi wywołane opadami w 2010 roku. Jednocześnie istnieje możliwość umorzenia pożyczki w 100%.

10.01.2011 zobacz więcej »

Pośpiewali w Skawie

15 stycznia odbywał się w Skawie III Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wśród blisko 50 uczestników znalazł się Zespół Artystyczny Gimnazjum Miejskiego Nr 1 w Mszanie Dolnej, który w swojej kategorii wiekowej zdobył wyróżnienie. To pierwszy tak duży sukces młodego zespołu, prowadzonego dopiero od października ubiegłego roku przez panią Dorotę Zubek w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych projektu "Łatwiejszy start".

21.01.2011 zobacz więcej »

Odkryj Beskid Wyspowy - Idź na Ćwilin

Zapraszamy do udziału w zimowych wędrówkach w ramach cyklu imprez pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy”. 6 lutego organizowana jest wyprawa na Ćwilin.  Jest to kontynuacja letnich wędrówek po Beskidzie Wyspowym organizowanym przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz COTG PTTK.   

02.02.2011 zobacz więcej »

300 forma na stoku w Koninkach

Ponad 60 uczestników - amatorów z Małopolski sprawdziło swoje siły na nartach i na desce snowboardowej na stoku w Koninkach koło Poręby Wielkiej. I Ogólnopolska Spartakiada Narciarska Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbyła się 22 stycznia. Celem organizatorów było promowanie sportu i rozwoju fizycznego wśród młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich.

 

25.01.2011 zobacz więcej »

MOK zaprasza na Koncert Kolęd

Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej w niedzielę 30 stycznia na Koncert Kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach muzycznych. Rozpoczęcie koncertu godz. 15.30

 

28.01.2011 zobacz więcej »

Dziewczyny grają i podsumowywują rok

Zawodniczki UKS „Oset” Łostówka zebrały się na noworocznym spotkaniu w Urzędzie Gminy. Na zaproszenie wójta gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby pojawiły się nie tylko zdolne sportsmenki ale również przyjaciele klubu. Była to okazja by pogratulować młodym zdolnym piłkarkom jak i wszystkim, którzy przyczynili się do ich sukcesów.

19.01.2011 zobacz więcej »

Targi Sztuki - zakończenie

Po dwóch tygodniach zakończyły się I Targi Sztuki w Folwarku Stara Winiarnia. Wydarzenie to, jak przystało na gospodarzy lubujących się w koncertach zamknięto z muzyczną oprawą. W piątkowy wieczór, 14 stycznia wystąpiła Śląska Grupa Bluesowa. A następnego dnia, w sobotę 15 stycznia, odbył się koncert z udziałem zespołu Andrzeja Gruszczyka oraz dwóch, pełnych wdzięku młodych artystek Claudii Kuczaj i Julii Liszki. Koncert był także okazją do podsumowania I Targów Sztuki

18.01.2011 zobacz więcej »

Targi sztuki - ostatnie dni

Galeria Art Michała Liszki zaprasza wszystkich do Folwarku Starej Winiarni w Mszanie Dolnej na Pierwsze Targi Sztuki, które rozpoczęły się pierwszego stycznia i trwać będą jeszcze przez trzy dni. Na targach będzie można zobaczyć rodzimych artystów a także artystów wystawiających w galeriach całego świata.

 

14.01.2011 zobacz więcej »

Specjaliści od rekordów

Niedziela 9 stycznia w Mszanie Dolnej to od wczesnych godzin porannych kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewiętnasty finał  dotyczył zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i  nefrologicznymi. Mszański sztab rok rocznie zbiera rekordową ilość pieniędzy w porównaniu do innych, nawet większych sztabów w regionie. W tym roku dużym zaskoczeniem była zebrana kwota – dla przypomnienia zeszłoroczna zbiórka skończyła się wynikiem 65 tys. - a teraz 87 tys.!  

11.01.2011 zobacz więcej »

W Nowy Rok - z nową halą

Od wbicia "pierwszej łopaty" i początku robót, a działo się to 26 maja 2009 roku minie za kilka dni 18 m-cy - krakowska CHEMOBUDOWA w ekspresowym tempie uwinęła się już z większością prac przy budowie pierwszej w powiecie limanowskim pełnowymiarowej, miejskiej hali sportowej w Mszanie Dolnej.

18.08.2011 zobacz więcej »

Wojewoda Mszanie pod choinkę!

Jeśli do swojej siedziby zaprasza Wojewoda, to muszą być ważne tego powody. I takie właśnie były. I ważne, i dla naszego Samorządu bardzo miłe. W poniedziałek, 20 grudnia, na ul. Basztowej pojawili się wójtowie, burmistrzowie i starostowie z Małopolski, którzy z rąk Stanisława Kracika Wojewody Małopolskiego odebrali Promesy na modernizację i remonty dróg w swoich gminach.

27.12.2010 zobacz więcej »

Nasza droga zima ...

Stare porzekadło mówi, że każdy kij ma dwa końce - z uroków zimy cieszą się dzieci, z radości zacierają ręce właściciele narciarskich stacji, zadowolenia nie kryją rolnicy. Po drugiej stronie "zimowej barykady" stoją właściciele dróg, energetycy i Samorządy za ich utrzymanie odpowiedzialne. Przez ostatnie lata naszą czujność "osłabiły" media - globalne ocieplenie, wiosna zimą, powtarzały jedne za drugimi. Uwierzyliśmy po trochu bajaniom, że w naszym klimacie zimy surowe należą już do historii. A tu taka niespodzianka? Zima w grudniu? Ale jest to zjawisko jak najbardziej naturalne.

15.12.2010 zobacz więcej »

U Gaździny i na...kuligu

"Ciągną, ciągną sanie góralskie koniki, Hej jadą w saniach panny, przy nich..." - ministranci. Skaldowie śpiewają, że "janosiki", ale w ostatnią niedzielę (19.XII) z młodymi i bardzo młodymi pannami z Parafii Miłosierdzia Bożego na góralski kulig wybrali się ministranci i lektorzy. Na pomysł zorganizowania prawdziwego kuligu wpadł proboszcz - Ks. Stanisław Parzygnat.

22.12.2010 zobacz więcej »

Opóźniona, ale oczekiwana wizyta

To chyba jedyny Gość, na którego nikt się pogniewa, nawet gdy swoją zapowiadaną wizytę opóźni o dwa tygodnie - a właśnie tak się stało z długo oczekiwanym spotkaniem w osiedlowej świetlicy z dzieciakami zamieszkującymi największe osiedle mieszkaniowe między ulicami Krakowska i Starowiejska. Na kilka minut przed godziną 16, na którą to św. Biskup Mikołaj z Miry obiecał dotrzeć na wtorkowe (21 grudnia) spotkanie ze swoimi małymi Przyjaciółmi, wyremontowana i świątecznie przystrojona świetlica zapełniała się zwolna.

22.12.2010 zobacz więcej »

Ogień z Betlejemskiej Groty

Jak co roku, w przededniu Wigilii, harcerze Gorczańskiego Hufca ZHP przychodzą do Urzędu Miasta ze szczególnym darem - Ogniem z Groty Betlejemskiej w której narodził się Jezus. Przedświąteczna Sesja RM od przekazania betlejemskiego światełka pokoju się zaczęła - Przewodniczący Rady Miasta Adam Malec wraz z harcerskimi życzeniami przyjął ten szczególny podarek, odwzajemniając w imieniu Samorządu świąteczne powinszowania harcerskiej braci, której sam od wielu, wielu już lat jest częścią.

22.12.2010 zobacz więcej »

Śpiewaniem, śpiewaniem...

Okres Bożego Narodzenia kojarzy się niezmiennie ze śpiewem kolęd i chodzeniem po kolędzie. Kolędnicy chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają świąteczno-noworoczne życzenia. Ten piękny i zanikający już zwyczaj znany jest od bardzo dawna, podobno od liczby grup kolędniczych odwiedzających domostwo zależała pomyślność w Nowym Roku. Kolędowanie z gwiazdą, szopką czy turoniem należy dziś do rzadkości i spotykany jest głównie we wsiach.

 

27.12.2010 zobacz więcej »
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/archiwum-2011/