Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 16.07.2024r. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014
Archiwum 2014

Pożegnanie o. Norberta

W wieku 80 lat zmarł ojciec Norbert Bajorek, który w ostatnich latach związany był z Mszaną Dolną. W Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek przy ul. Leśnej był kapelanem, Mieszkańcy miasta bardzo często mogli go spotkać konfesjonale. Norbert Bajorek urodził się w 1934 roku w Węglówce na Podkarpaciu. Święcenia zakonne przyjął w 1959 roku. W Mszanie Dolnej pełnił swoją posługę od 1997 roku. Był franciszkaninem, a w ubiegłym roku, w uroczystość św. Jana Bożego, w kościele krakowskich bonifratrów, został przyjęty do zgromadzenia Braci Szpitalnych.

30.12.2014 zobacz więcej »

Przedświąteczna sesja z życzeniami i światełkiem

Na przedostatniej sesji w tym roku pojawili się harcerze Gorczańskiego Hufca ZHP ze światełkiem betlejemskim i świątecznymi życzeniami. Świątecznej atmosfery dodawała pięknie ubrana choinka, a szybką sesję zakończyły świąteczne życzenia, by nadchodzące Boże Narodzenie przyniosło wszystkim radość, miłość i nadzieję na lepsze jutro. Rada Miasta Mszany Dolnej uchwaliła wynagrodzenie dla burmistrza Józefa Kowalczyka.

23.12.2014 zobacz więcej »

Turystyczny Odys dla Folwarku

W piątek, 12 grudnia w Folwarku Starej Winiarni spotkali się laureaci i kapituła dwudziestej jubileuszowej gali konkursu "ODYS 2014" organizowanego przez Krakowską Izbę Turystyki. Właściciele tego klimatycznego w Mszanie Dolnej trzygwiazdkowego miejsca odebrali główną nagrodę ODYS 2014 za  najlepszą jakość usług turystycznych w województwie małopolskim.

19.12.2014 zobacz więcej »

Tupot małych stóp

Dla niektórych był to pierwszy turniej tańca w życiu, dla innych kolejny w tanecznej karierze. Jedno jest pewne, w sobotę 13 grudnia w czasie IX Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna na parkiecie królowali najmłodsi tancerze. Pierwszy blok tancerzy do lat siedmiu rozpoczął się w samo południe. Barwny tłum zajął prawie cały parkiet, wszyscy tancerze starali się jak umieli, a najwięcej radości sprawił wszystkim szalony rock'n'roll.

17.12.2014 zobacz więcej »

Bezpłatne szkolenie dla małopolskich organizacji pozarządowych

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Małopolski do udziału w szkoleniu w ramach projektu „Małopolska Sieć Dialogu Obywatelskiego"
Dwudniowe wyjazdowe szkolenia z zakresu "Animacja współpracy NGO z administracją publiczną i projekty partnerskie"
W terminach: 9-10 stycznia 2015 dla subregionów tarnowskiego, krakowskiego i południowego 16-17 stycznia 2015 dla subregionów zachodniego i nowosądeckiego.

11.12.2014 zobacz więcej »

Betlejemskie światło w Mszanie

W minioną niedzielę na płycie rynku w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju Gorczańskiemu Hufcowi ZHP. Betlejemskie Światełko Pokoju do Gorczańskiego Hufca ZHP im. W. Orkana z siedzibą w Mszanie Dolnej przywiozła nasza drużyna starszoharcerska z Limanowej, której drużynową jest dh pwd Grażyna Nowak. Z tej okazji na rynku zebrało się około 90-ciu harcerzy, przedstawicieli drużyn z Lubnia, Jodłownika, Mszany Górnej, NS z Rabki oraz miasta Mszana Dolna.

16.12.2014 zobacz więcej »

Maluchy przejęte pomaganiem

Wszystko zaczęło się od przedświątecznych rozmów na temat bycia dobrym i pomaganiu. Potem, jak po nitce do kłębka dzieci wyraziły ogromną chęć pomocy, a małym przejętym przedszkolakom pomogli rodzice. Zdecydowano się na udział w "Szlachetnej Paczce", znanej ogólnokrajowej akcji anonimowego pomagania wybranym rodzinom. Opis szybko pojawił się na gazetce w przedszkolnej szatni, a do gabinetu pani dyrektor przedszkola zaczęto przynosić różne rzeczy.

17.12.2014 zobacz więcej »

Odblaski rozdane

Wprawdzie frekwencja podczas środowej debaty "Żyję w bezpiecznym mieście" nie była powalająca, ale był czas na rzeczowe podejście do indywidualnych problemów naszych mieszkańców. Przedstawiciele mszańskiej Policji – Pani Komendant Anna Pękała i asp. Stanisław Stec przygotowali na początek kilka filmików przestrzegających przed kradzieżami w miejscach publicznych i popularnym wyłudzaniem pieniędzy "na wnuczka". Zgodnie z zapowiedzią rozdano też opaski odblaskowe, o tym jak ważna jest widoczność pieszego przypomniał w krótkiej prezentacji komendant Straży Miejskiej – Jakub Spędzia..

12.12.2014 zobacz więcej »

Delikatna sztuka akwareli

Wprawdzie wernisaż odbył się pod koniec listopada, ale warto odwiedzić Miejska Bibliotekę by obejrzeć wystawę malarstwa dwóch mszańskich artystek: Danuty Franczak i Magdaleny Jakubiak-Karpierz. Obie panie należą do Terenowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i jak można było zauważyć na wernisażu obie podzielają miłość do akwareli.

12.12.2014 zobacz więcej »

Burmistrz Kowalczyk złożył ślubowanie

Zgodnie z ordynacją wyborczą Komisarz Wyborczy wyznaczył dzień 8 grudnia w celu zwołania sesji Rady Miasta Mszana Dolna i złożenia ślubowania przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna wybranego w II turze wyborów. Drugą sesję Rady Miasta poprzedziła uroczysta msza św. kościele p.w. Św. Michała Archanioła, koncelebrowana przez księży proboszczów z dwóch miejskich parafii. Następnie w sali narad w Urzędzie Miasta, w obecności nowowybranych Radnych Miasta i zaproszonych gości Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej – Ewa Poray Zbrożek odczytała zaświadczenie o wyborze na Burmistrza Miasta Józefa Kowalczyka.

12.12.2014 zobacz więcej »

Mikołaj w Miejskim Ośrodku Kultury

Długo oczekiwany gość w końcu dotarł również do naszego miasta. Postać tajemnicza, ubrana na czerwono, z ogromnym workiem na plecach, przy dźwięku dzwoneczka pojawiła się na sali Miejskiego Ośrodka Kultury i od razu wywołała uśmiech na twarzch dzieci – Święty Mikołaj! Od samego rana zapracowany, oczekiwany w każdym domu, w końcu dotarł!

08.12.2014 zobacz więcej »

Ogłoszenie

 

Uprzejmie informujemy, że  w dniu 24 grudnia 2014r. -  Wigilia -  Urząd Miasta będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w poświąteczny poniedziałek (29 grudnia 2014 r.). 

19.12.2014 zobacz więcej »

Otworzył Glisne na świat

Mieszkańcy Glisnego, gminy, rodzina, znajomi, księża i współbracia sercanie pożegnali śp. ks. Józefa Karpierza, byłego duszpasterza spod Lubonia. Siódmego grudnia, swego pierwszego duszpasterza, budowniczego kościoła i domu zakonnego w Glisnem pożegnali rodacy na czele z pochodzącymi z Glisnego ks. infułatem Jakubem Gilem i ks. prałatem Janem Franczakiem.

10.12.2014 zobacz więcej »

KORYO zebrało na Słowacji

22 listopada w słowackich Koszycach rozegrany został Międzynarodowy Turniej Taekwondo Olimpijskiego, startowało w nim 400 zawodników z 13 krajów. UKS KORYO reprezentowało 29 zawodników, którzy na co dzień trenują w Mszanie Dolnej, Limanowej i Słopnicach. Dla większości młodych zawodników był to pierwszy start w zawodach sportowych. Klub zdobył cztery złote medale, dziewięć srebrnych medali, siedem brązowych medali i osiem piątych miejsc. Doświadczenie zebrane na tak wysokim poziomie na pewno zaprocentuje na zawodach w przyszłym roku.

04.12.2014 zobacz więcej »

Trzynasty Turniej Tenisa Stołowego

Zawsze późną jesienią, na ogół w listopadzie TKKF Lubogoszcz zaprasza do udziału w Turnieju Tenisa Stołowego. Organizowany wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym TOP i Klubem Sportowym Turbacz odbył się 15 listopada w hali sportowej ZSM nr 1. Była to trzynasta edycja rozgrywek przy ping-pongowym stole, brało w niej udział 62 uczniów. Nagrody wręczali Stanisław Jania i Jan Piekarczyk z TKKF Lubogoszcz, Zbigniew Stachura z UKS TOP i Damian Bober z KS Turbacz.

05.12.2014 zobacz więcej »

Mszańska ''jedynka'' druga w rejonie

Po zwycięstwie w turnieju powiatowym w halowej piłce nożnej dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej awansowały do rozgrywek rejonowych. Zawody zostały rozegrane w Bieczu 14.11.2014r. a udział wzięły drużyny mistrzowskie powiatów: limanowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego oraz miasta Nowy Sącz. Piłkarki z Mszany zwyciężyły z zespołami z SP 21 Nowy Sącz (2:0) oraz SP Kryg (10:0). 

25.11.2014 zobacz więcej »

Wszystkich Świętych - zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się nabożeństwami w dniu 1 listopada br. (Wszystkich Świetych) na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej w godzinach 11.00-16.00 zostanie zamknięta ul. Matejki oraz ul. Ks. Józefa Stabrawy (dawna Cmentarna). Prosimy również kierowców, by respektowali "zakaz parkowania" po prawej stronie ul. Leśnej (jadąc od Rynku). Parkować na tej ulicy można jedynie po jej lewej stronie. Porządku będą pilnować funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

30.10.2014 zobacz więcej »

Wyniki wyborów burmistrza

W wyniku głosowania w II turze wyborów burmistrza miasta w dniu 30 listopada 2014 roku największą liczbę głosów otrzymał p. Józef Władysław Kowalczyk. Zaprzysiężenie nowego burmistrza nastąpi na sesji Rady Miasta Mszana Dolna w dniu 8 grudnia 2014 r. 

03.12.2014 zobacz więcej »

Wyniki wyborów samorządowych

Wyniki wyborów samorządowych
 
Uprawnionych do głosowania: 6185, głosujących 3508 
Frekwencja: 56,72% 
 
WYBORY NA BURMISTRZA
 
 
1. FILIPIAK Tadeusz - 1234 głosy
 
2. KLIMEK Tadeusz Szymon - 442 głosy
 
3. KOWALCZYK Józef Władysław - 1599 głosy
 
4. PULIT Lesław Stanisław - 162 głosy
 
II tura wyborów na burmistrza miasta odbędzie się dnia 30 listopada 2014 roku (niedziela) pomiędzy kandydatami na burmistrza: Tadeuszem Filipiakiem i Józefem Władysławem Kowalczykiem.

 
Głosujemy w godzinach  od 7:00 do 21:00
 
 
 
 
26.11.2014 zobacz więcej »

Debata ''Żyję w bezpiecznym mieście''

Serdecznie zapraszamy na społeczną debatę organizowaną przez Policję i Straż Miejską "Żyję w bezpiecznym mieście". Do Urzędu Miasta zapraszamy przede wszystkim seniorów w najbliższą środę, 10 grudnia, do sali narad o godz. 14.00. Spotkanie będzie dotyczyło ogólnych zasad bezpieczeństwa, poruszania się po mieście, a wszystkim uczestnikom rozdane zostaną odblaski. 

08.12.2014 zobacz więcej »

II Sesja Rady Miasta Mszana Dolna

II sesja Rady Miasta Mszana Dolna - Zawiadomienie


8 grudnia 2014r. (poniedziałek) o godz. 13:00, w sali narad Urzędu Miasta Mszana Dolna przy ul. Piłsudskiego 2, odbędzie się II sesja Rady Miasta Mszana Dolna.

 

W trakcie sesji nastąpi uroczyste ślubowanie Burmistrza Miasta Mszana Dolna.

05.12.2014 zobacz więcej »

Bezpieczniej na ul. M.M.Kolbego

Choć na tym przejściu, na szczęście, nie doszło jeszcze do potrącenia pieszych, to wszyscy wiedzą, że należy ono do jednego z bardziej niebezpiecznych - mowa o "zebrach" w ciągu DK 28, czyli na ul. M.M.Kolbego, tuż przy przedszkolu Sióstr Franciszkanek. Przejście to, szczególnie w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych, pełne jest dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Miejskich nr 1. Po tym przejściu swoje pociechy przeprowadzają także rodzice i opiekunowie do przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne.

12.11.2014 zobacz więcej »

Droga na os. Krakowska będzie modernizowana

W ostatnich dniach do Urzędu Miasta napłynęły optymistyczne prognozy finansowe - z informacji Urzędu Skarbowego wynika, że nasze udziały w podatkach są nieco większe niż wcześniej prognozowano, otrzymaliśmy także refundację za poniesione koszty przy montażu "solarów" z Programu Polsko - Szwajcarskiego. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację łącznika na os. Krakowska.

05.11.2014 zobacz więcej »

Nagroda dla kolejnej miejskiej inwestycji

W poniedziałek 20 października br. w Limanowej samorządowcy, na czele z Marszłakiem Województwa, podsumowali czteroletnią kadencję. Z przytoczonych faktów i liczb wynika, że na terenie limanowszczyzny w ciągu 4 lat powstało wiele wartościowych i potrzebnych inwestycji oraz zostało zrealizowanych setki projektów ze środków europejskich - na łączną kwotę 450 mln zł.
 
Minione 4 lata to był czas dopływu gigantycznych środków finansowych. Praktycznie każdy pomysł, który był dobrze przygotowany, mógł być realizowany – mówił w Limanowej, podczas spotkania podsumowującego kadencję samorządu województwa, marszałek Marek Sowa. 
23.10.2014 zobacz więcej »

Plac targowy nominowany do MIES VAN DER ROHE PRIZE 2015

Nagroda Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury im. Ludwiga Miesa van der Rohe - ufundowana w 1987 przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych i jest przyznawana co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje.

07.11.2014 zobacz więcej »

KORYO w Chorwacji, ale nie na wakacjach

Chorwacja kojarzy nam się raczej z okresem letniej kanikuły - od kilkunastu lat cudowne zatoczki nad Adriatykiem i turkusowa woda pomagają nabrać sił po ciężkim roku pracy i nauki wielu naszym rodakom. Ale zawodnicy UKS KORYO do Chorwacji (15-16 listopad) nie pojechali, by słodko leniuchować - ich celem był mistrzowski turniej klasy G-1 CROATIA OPEN. Do Zagrzebia, stolicy pięknej Chorwacji, zjechało z całego świata ponad 1200 taekwondzistów - wśród nich sportowcy spod Lubogoszcza.

25.11.2014 zobacz więcej »

Samorządowa współpraca zaowocowała

Chodnik przy ul. Krakowskiej gotowy - wykonawca poprosił o wyznaczenie terminu końcowego odbioru robót. Dziś możemy jeszcze spotkać pracowników malujących nowe przejścia, montujących znaki pionowe. Z nowego trotuaru możemy już korzystać. Od wielu lat mieszkańcy tej okolicy czynili usilne starania, by budowa chodnika przy DW 968 znalazła się w kalendarzu samorządowych inwestycji. Choć ulica biegnie przez miasto, to jej zarządcą jest krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wszystko zatem, co dzieje się na tej drodze i przy niej, bezpośrednio zależy od szefostwa tej instytucji. 

14.11.2014 zobacz więcej »

Dobry rok dla ZGK

Zbliżający się św. Mikołaj to czas na ostatnie już zakupy i doposażenie w sprzęt. Trwają jeszcze prace przy usuwaniu awarii na ul. Topolowej, trwa uruchomienie nowego mętnościomierza na ujęciu wody "Adamczykowy", trwają przygotowania do zimy. Z myślą o pracy w przyszłym roku zostały zamówione nowe urządzenia.

24.11.2014 zobacz więcej »

Zdążyliśmy przed zimą

Gdyby szefowie krakowskiej GDDKiA byli pewni, że zima w tym roku zawita do nas pod koniec listopada, to pewnie zlecony do realizacji bezpieczny chodnik przy DK28 - dla nas ul. Zakopiańska, miałby więcej metrów, ale trzeba się cieszyć i z tego, co przy sprzyjającej pogodzie udało się zbudować tej jesieni. A gotowych jest 400 mb. nowego chodnika - na rok przyszły zarządca drogi planuje realizację pozostałej części. Dla przypomnienia - boje o chodnik przy ul. Zakopiańskiej toczyli mieszkańcy tej okolicy od ponad ćwierćwiecza - bezskutecznie. Temat łatwy nie był, ale koniec końców, dyrekcja krakowskiego Oddziału GDDKiA postawiła sprawę jasno: będziecie mieć projekt, my sfinansujemy budowę.

25.11.2014 zobacz więcej »

I Sesja Rady Miasta Mszana Dolna

I Sesja Rady Miasta Mszana Dolna


Urząd Miasta w Mszanie Dolnej informuje, że I Sesja Rady Miasta Mszana Dolna odbędzie się 1 grudnia 2014 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 w sali narad Urzędu Miasta Mszana Dolna, ul.Piłsudskiego 2. 

26.11.2014 zobacz więcej »

Jawny dług

W związku  ze zgłaszanymi problemami przez jednego z Mieszkańców miasta, że nie może odnaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej danych na temat zadłużenia miasta Mszana Dolna, podajemy bezpośredni link do„Uchwały Nr LII/364/2014 Rady Miasta Mszana Dolna z dnia 30 września 2014 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Mszana Dolna na lata 2014 – 2025”, gdzie można znaleźć ww. informacje.

24.10.2014 zobacz więcej »

Starania zakończone sukcesem - będzie chodnik przy Zakopiańskiej

Łatwo nie było, ale to dziś mało ważne - liczy się tylko to, że po dziesiątkach lat oczekiwania mieszkańcy ul. Zakopiańskiej mogą wreszcie odetchnąć - wieloletnie starania i pukanie do wielu drzwi przyniosło w końcu oczekiwany rezultat. W ubiegłym tygodniu ekipa budowlańców wkroczyła na plac budowy - rozpoczęły się prace ziemne w pasie drogowym DK28. Kilka dni temu, przy okazji informacji o pracach remontowych na ul. Stawowej, zapowiadaliśmy, że i nad Zakopiańską "zaświeci słońce", a dziś możemy już pokazać pierwsze zdjęcia obrazujące przebieg i postęp prac.

27.10.2014 zobacz więcej »

Informacja dla mieszkańców miasta

W związku z prośba mieszkańców o przedstawienie informacji na temat dochodów, wydatków, inwestycji i kredytów Miasta Mszana Dolna w okresie 1999-2006 podajemy do wiadomości dane, będące w posiadaniu Urzędu Miasta.

08.11.2014 zobacz więcej »

Pracownik poszukiwany

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej poszukuje pracownika do specjalistycznych usług opiekuńczych dla dziecka autystycznego.

 

13.11.2014 zobacz więcej »

Kandydaci do samorządu miasta

W najbliższą niedzielę - 16 listopada 2014 r. odbędą się wybory samorządowe. Przedstawiamy zarejestrowanych przez Miejską Komisję Wyborczą kandydatów na burmistrza miasta oraz radnych w poszczególnych okręgach wyborczych.

13.11.2014 zobacz więcej »

Odblaskowa nagroda

W dniu 29 października 2014 w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie podsumowano I Edycję Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Gmina”. Organizatorami konkursu byli Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Województwo Małopolskie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Miasto Mszana Dolna zajęła 1 miejsce w Powiecie Limanowskim i 7 w Województwie Małopolskim.  

31.10.2014 zobacz więcej »

Finisz w jesiennym słońcu - ostatni odcinek chodnika przy Krakowskiej

Rozpoczęły się prace budowlane przy ostatnim odcinku budowy chodnika wzdłuż ul. Krakowskiej (DW 968) Wielokrotnie pisaliśmy już o tej inwestycji na naszej stronie internetowej, więc dziś jedynie krótkie przypomnienie: to wspólna inwestycja Województwa Małopolskiego, Samorządu Miasta Mszana Dolna, a także gm. Mszana Dolna (odcinek na terenie gminnym dofinansowują nasi sąsiedzi) o wartości przekraczającej 2 mln. zł. Zakres współfinansowanego zadania jest bardzo obszerny - za parę tygodni będziemy mogli skorzystać z bezpiecznego chodnika, którym dotrzemy z centrum Mszany Dolnej, aż do granicy gm. Mszana Dolna (Kasinka Mała) z miejscowością Lubień.

16.10.2014 zobacz więcej »

Stawowa? Gotowa!

W ekspresowym tempie uwinął się z robotami, wykonawca generalnego remontu ul. Stawowej - frezowanie nawierzchni, dwuwarstwowa podbudowa, montaż koryt odwadniających, budowa studni chłonnych, a w końcu położenie masy bitumicznej na całym odcinku, zajęły kilkanaście dni. 29 października mieszkańcy musieli się liczyć z kłopotami komunikacyjnymi, ale powiadomieni wcześniej, pozostawili swoje pojazdy w miejscach, skąd kontakt ze światem nie był utrudniony. Na ten bowiem dzień od godzin porannych Przedsiębiorstwo JANDA (wykonawca remontu) zaplanowało położenie dwóch warstw asfaltu.

31.10.2014 zobacz więcej »

Jubilaci na Śnieżnicy

Bez zbędnych fanfar i przepychu, za to przy kominku i w rodzinnej atmosferze, odebrali z rąk burmistrza Tadeusza Filipiaka medale Prezydenta RP "Za długoletnie pożycie małżeńskie" małżonkowie, którzy w tym roku świętują Złote Gody - Jubileusz 50-lecia wspólnego życia. W różnych miejscach gościliśmy w latach poprzednich dostojnych Jubilatów, ale tak wysoko jeszcze nigdy. Pomysł, by Jubilatów zaprosić w gościnne progi Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy narodził się wtedy, gdy okazało się, że w tym roku tylko 8 par z naszego miasta będzie obchodzić złoty jubileusz.

23.10.2014 zobacz więcej »

10 listopada Urząd Miasta nieczynny

Uprzejmie informujemy, że w dniu 10 listopada br. Urząd Miasta Mszana Dolna będzie nieczynny.

16.07.2024 zobacz więcej »

Jego atutem jest...."Atut"

O Szymku Kowalskim mówią, że to skromny, cichy i dobry chłopak - ma 14 lat i jest uczniem Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mszanie Dolnej. Jego najbliźsi chyba więcej czasu spędzają na łonie natury, niż w domowych pieleszach? Szymon nie miał więc wyboru i od najmłodszych lat z dziadkiem Zdzisławem, tatą Markiem i starszym bratem Dawidem, godziny spędzał w lesie lub nad wodą. Ale ani dziadek, ani tata z bratem, Szymona swoimi pasjami nie zarazili. Pan Zdzisław to i zapalony wędkarz, a teraz jeszcze prezes PZW w Nowym Sączu, myśliwy i niezmordowany grzybiarz.

16.10.2014 zobacz więcej »

Nowy projekt dla osób poszukujących pracy

Stowarzyszenie Doradców Europejskich PlinEU i Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan zapraszają do udziału w projekcie "Planuję. Działam. Pracuję" realizowanym w ramach poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w okresie od stycznia 2014 do czerwca 2015. Do udziału w projekcie zapraszamy osoby w wieku do 30 lat, które są bezrobotne oraz osoby w wieku do 30 lat, które są bezrobotne lub nieaktywne zawodowo i jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie mamy jeszcze wolne miejsca dla osób mieszkających na terenie gminy Mszana Dolna (wieś i miasto).

22.10.2014 zobacz więcej »

Zaśpiewali dla św. Gawła - nasi chórzyści w Niżnej

Kiedy wspólnie ze Słowakami z Niżnej doprawiali gulasz na dorocznym "Niżniańskim Kotliku", zrodził się pomysł, że skoro wspólne gotowanie wychodzi im tak dobrze, to może i wspólne świętowanie podczas Odpustu niżniańskiej parafii się uda? Kosztując "mszański" gulasz Piotr Wójcik - organista i dyrygent w jednej osobie oraz proboszcz z Niżnej umówili się, że na odpustowej Sumie 19 października o godz. 10.30 zaśpiewa Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z parafii św. Michała Archanioła.

23.10.2014 zobacz więcej »

Mszańska ''Jedynka'' najlepsza w powiecie

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej zwyciężyły w halowym turnieju piłki nożnej o mistrzostwo powiatu limanowskiego. Zawody odbyły się 23 października w hali sportowej przy ZSM nr 1 w Mszanie Dolnej. “Jedynkę” reprezentowały: Sabina Kornaś, Maria Karpierz, Martyna Kraska, Martyna Klimek, Anna Sentyrz, Aleksandra Łabuz, Anita Cyrwus, Natalia Niedośpiał, Zuzanna Kucia i Dagmara Rapacz.

27.10.2014 zobacz więcej »

Pierwsi na planszy w wojennej grze

Dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej oraz operacji limanowsko- łapanowskiej Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu – Filią w Limanowej oraz Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej zorganizowało turniej gier planszowych dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z terenu powiatu limanowskiego.

17.10.2014 zobacz więcej »

Mamy mistrzynię Polski!

Dwudniowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim za nami - ich XXXIII już edycja zakończyła się 11 października w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. O medale i tytuły walczyło 97 zawodników z 32 polskich klubów. UKS KORYO na maty w Bolesławcu oddelegowało seniorski tercet - o miano najlepszych w Polsce walczyli: Izabela Majerczyk, Dominika Maron i Maciej Klimowski.

14.10.2014 zobacz więcej »

Z wojewodą o wodzie dla Mszany

W samo poniedziałkowe (6 października) południe mocna reprezentacja samorządu miejskiego zawitała na ul. Basztową 22 - tu swoją siedzibę ma Wojewoda Małopolski. Poniedziałek był dniem w którym w gabinecie wojewody Andrzeja Harężlaka zebrała się komisja opiniująca projekty zadań realizowanych w ramach programu "Osłony Przeciwosuwiskowej..". W tym gremium, oprócz wojewody zasiadają dyrektorzy i pracownicy wydziałów Urzędu Wojewódzkiego, wydziału rolnictwa, infrastruktury, geolog wojewódzki, profesorowie Państwowego Instytutu Geologicznego, profesorowie Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

08.10.2014 zobacz więcej »

Szklanówka bezpieczna na zimę

Aktywne osuwisko na stoku góry Lubogoszcz zniszczyło wodociąg wody surowej doprowadzający wodę z ujęcia progowego do stacji filtrów. Rurociąg stalowy o średnicy 160 mm został przerwany w dwóch miejscach i "zjechał" do potoku. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej prowizorycznie połączyli zerwane odcinki stalowego przewodu. Dostawy wody zostały zabezpieczone.

03.10.2014 zobacz więcej »

Wybierzemy spośród 57 kandydatów

16 listopada o godz. 21.00 lokale wyborcze zostaną zamknięte - kolejna okazja, by wskazać przedstawiciela ze swojego okręgu wyborczego nadarzy się dopiero za 4 lata. A zatem warto i trzeba skorzystać z przysługującego nam prawa i zagłosować na swojego wybrańca do Rady Miasta, Rady Powiatu, Sejmiku Wojewódzkiego, a także wskazać przez postawienie "X" przy nazwisku tego/tej, która zasługuje naszym zdaniem, by pokierować miastem/gminą przez kolejne 4 lata, jako burmistrz czy wójt. 

15.10.2014 zobacz więcej »

Nie do wiary - a jednak ul. Stawowa zmienia oblicze

Większość się cieszy, nieliczni narzekają, jeszcze inni zadroszczą, ale są i tacy, którzy tuż przed wejściem ekip budowlanych na ul. Stawową, postanowili jej opłakany stan uwiecznić na karcie pamięci swojego aparatu. Kilkanaście miesięcy temu ten sam cyfrowy kompakt zatrzymywał w kadrze Mój Rynek. Ta fotograficzna dokumentacja tylko wtedy będzie miała sens, jeśli zestawimy ją z nowym "obliczem" tych rejonów. Podobnie wypadałoby patrzeć na park, rynek, plac targowy, tereny po dawnym MPPGK - tylko zestawienie starego z nowym pozwoli na obiektywną ocenę przemian. Jesienna aura sprzyja pracom budowlanym - mamy nadzieję, że rozpoczęty w tym tygodniu gruntowny remont ul. Stawowej uda się bez przeszkód doprowadzić do końca.

16.10.2014 zobacz więcej »

60 lat minęło...

Pod koniec września, tuż po zdobyciu ostatniego szczytu w ramach jubileuszowych "Spotkań w górach" członkowie Terenowego Koła PTTK im. Juliana Tolińskiego spotkali się by świętować kolejny jubileusz – o okrągłej "dziesiątce" wspólnych wyjść można powiedzieć, że to powód do dumy, jak w takim razie opisać 60-lecie Koła? Brakuje słów, a jest się czym chwalić! Wszystko zaczęło się w 1954 roku, kiedy to w maju nauczyciel geografii i fizyki – Julian Toliński postanowił na wzór rabczańskiego Oddziału PTTK, gdzie był członkiem Zarządu, założyć Koło Terenowe w Mszanie Dolnej.

03.10.2014 zobacz więcej »

''Jabłka Tymbark'' w Mszanie Dolnej

W sobotę, 18 października w okolicach galerii handlowej przy ulicy Starowiejskiej będą rozdawane jabłka dla mieszkańców Mszany Dolnej. To ogólnopolska akcja "Jabłka Tymbark z polskich sadów" przeprowadzona jest w małych i dużych miejscowościach na terenie całego kraju. Wolontariusze rozdawać będą jabłka w godzinach od 9.00 do 13.00.

17.10.2014 zobacz więcej »

Akcja szczepienia lisów wolno żyjących

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego

 

w dniach od 4 do 18 października 2014 r.

 

zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

02.10.2014 zobacz więcej »

Będzie leczył i kierował

W miniony poniedziałek po raz ostatni spotkała się komisja konkursowa, której zadaniem było wyłonienie następcy przechodzącej z końcem października na emeryturę dr Anny Majchrzak, kierującej publiczną lecznicą w naszym mieście od roku 2000. 

26.09.2014 zobacz więcej »

Gwardia Kasztelańska na Słowacji — Obliehanie Košíc v roku 1644

12—13 września w słowackich Koszycach odbyła się rekonstrukcja antyhabsburskiego powstania Jerzego I Rakoczego z 1644. Wydarzenie zostało zorganizowane przez słowackie stowarzyszenie Via Cassa. Gwardia Kasztelańska dotarła tam na zaproszenie Mariána Kapinosa. W rekonstrukcji wzięły udział grupy odtwórstwa ze Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy.

26.09.2014 zobacz więcej »

''Ozłocone'' KORYO

Na progu złotej jesieni, w perle polskich uzdrowisk - Krynicy Górskiej, odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Małopolski w taekwondo olimpijskim. Skoro nasi młodzi sportowcy jeżdżą po całej Europie, a ostatnio byli nawet w dalekim Azerbejdżanie, to tym bardziej nie mogło ich zabraknąć, kiedy zawody organizowane są niemal "za miedzą" Trener Zbigniew Karpierz pojechał do Krynicy 4 października z mocną ekipą - KORYO reprezentowało 6 juniorów i 2 kadetów.

07.10.2014 zobacz więcej »

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych.

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Mszana Dolna do wzięcia udziału w spotkaniu - konsultacjach „rocznego programu współpracy Miasta Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi na rok 2015”, które odbędzie się w dniu 10.10.2014r. o godz. 9.00 w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej ul. Piłsudskiego 2. 

25.09.2014 zobacz więcej »

Stare Wierchy - ostatnie na liście

Na Starych Wierchach była piękna pogoda, duża grupa turystów i dużo liczb. W niedzielę, 14 września spotkaliśmy się po raz ostatni w ramach jubileuszowych, dziesiątych "Spotkań w górach" organizowanych przez Terenowe Koło PTTK w Mszanie Dolnej. I jak zwykle w takich momentach nadeszła pora na podsumowania i porównania. Dokładnie opracowane informacje przedstawiła Prezes Koła Maria Antos. 

23.09.2014 zobacz więcej »

Ankieta NIK dotyczącą wykorzystania obiektów sportowych

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Krakowie prowadzi kontrolę dotyczącą wykorzystania obiektów sportowych wybudowanych w ramach Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej w województwie małopolskim (P/14/088). W ramach tej kontroli zaplanowano zebranie opinii i informacji od mieszkańców województwa małopolskiego, dotyczących ich aktywności sportowej oraz stopnia i warunków wykorzystania obiektów sportowo-rekreacyjnych.

10.09.2014 zobacz więcej »

Walczyli w stolicy

10 zawodników zabrał do stolicy trener Zbigniew Karpierz na największą "taekwondową" imprezę w naszym kraju.  W turnieju Warsaw CUP - Polish Open barwy UKS KORYO reprezentowali; Patrycja Kornaś, Sabina Kornaś, Izabela Majerczyk, Ewelina Głowacz, Dominika Maron, Klaudia Kujacz, Kacper Piaskowy, Mateusz Szczęsnowski, Bartłomiej Olajossy i Maciej Klimowski. Nie było łatwo, mówi trener mszańskiej ekipy po powrocie z Warszawy.

26.09.2014 zobacz więcej »

Brawo GDDKiA - będzie bezpieczniej

Szybko, sprawnie i ze sztuką zgodnie - to najkrótsza recenzja prac, jakie na zlecenie zarządcy DK28, czyli krakowskiej GDDKiA wykonuje przy ul. Piłsudskiego w naszym mieście, jedna z sądeckich firm. Zakres robót nie jest może imponujący, ale potrzeby jej wykonania nikt nie może zakwestionować. Nawałnica, jaka przeszła nad Słomką 4 sierpnia br. obnażyła zaniedbania - zarośnięte trawą przydrożne rowy i pół na pół drożne przepusty, w starciu z ogromnym żywiołem nie dały rady.

18.09.2014 zobacz więcej »

Krzyż na Zarąbkach - wotum wdzięczności i świadectwo wiary

"[...] Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie. Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka [...]" Tak przed 17 laty, 6 czerwca 1997 roku wołał spod zakopiańskiej Krokwi Papież Jan Paweł II. Wołał do górali, ale to przesłanie od Tatr dotarło aż po Bałtyk, od Bugu aż po Odrę. 

12.09.2014 zobacz więcej »

''Ujarzmianie'' Słomki - RZGW w akcji

Kto widział potok Słomka z 5 na 6 sierpnia tego lata wie, że jego niszczycielska siła jest ogromna - "poradził" sobie z dwoma mostkami. Po jednym nie ma śladu, drugi się ostał, ale nadaje się do generalnego remontu. Niszczycielskiej sile żywiołu nie oparły się nawet stalowe "trawersy". Wsparte na zbrojonych, betonowych przyczółkach, razem z betonowymi płytami popłynęły korytem potoku wzdłuż ulicy Topolowej - o mocy żywiołu świadczy wygięty, jak cięciwa łuku, jeden z trawersów do dziś przypominający tamtą dramatyczną noc.

18.09.2014 zobacz więcej »

KOMUNIKAT Urzędu Skarbowego w Limanowej

WIĘCEJ KONTROLI KAS FISKALNYCH W GASTRONOMII

 

Izba Skarbowa w Krakowie odnotowuje dużą liczbę błędów i nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach fiskalnych w branży gastronomicznej.
87 % przeprowadzonych w branży gastronomicznej w 2013 roku kontroli zakończyło się stwierdzeniem błędów i nieprawidłowości. Wśród podmiotów działających w tej branży do najczęściej ujawnianych niepożądanych zachowań należy brak lub nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych.

26.09.2014 zobacz więcej »

Głosuj na halę - wygraj ebook

Województwo Małopolskie ogłosiło "Plebiscyt na najlepszą inicjatywę lokalną realizowaną z funduszy europejskich w Małopolsce". Jedną z nominowanych inwestycji z Powiatu Limanowskiego w kategrii "Człowiek i Potencjał" jest "Budowa Hali Sportowej w Mszanie Dolnej".

11.09.2014 zobacz więcej »

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych -  mebli, opon, zużytego sprzętu RTV, AGD itp. na terenie miasta Mszana Dolna odbędzie się w dniach 1 – 4 października br. zgodnie z poniższym harmonogramem.

01.10.2014 zobacz więcej »

Krótko o ''tym i owym''

Do końca września z terenu miasta zniknie 48 ton azbestu - popularnego kiedyś materiału używanego powszechnie do krycia dachów naszych domów i budynków gospodarczych. Firma AZ-BEST z Chełmca podpisała umowę z magistratem i w najbliższych dniach kilkanaście gospodarstw "uwolni" się od tego rakotwórczego materiału. Tylko w Mszanie Dolnej w "azbestowym ogonku" czeka prawie 50 właścicieli, którzy wymienili pokrycia swoich domostw - niestety, możliwości finansowe urzędu są mocno ograniczone.

08.09.2014 zobacz więcej »

Straż Miejska ma już 20 lat

W roku 1994, krótko po majowych wyborach samorządowych, nowowybrana Rada Miasta Mszana Dolna, na wniosek Zarządu Miasta, podjęła uchwałę o powołaniu Straży Miejskiej - nowa, mundurowa formacja, wtedy i dziś to tercet funkcjonariuszy. Jednak początki "municypalnych" w Mszanie Dolnej pamięta tylko jeden ze strażników - od samego początku granatowy mundur nosi st. strażnik SM Janusz Skwarczek. Na przestrzeni tych długich 20 lat pracą mszańskich strażników kierowało trzech komendantów - dziś tę funkcję pełni Jakub Spędzia, absolwent wydziału prawa.

09.09.2014 zobacz więcej »

Karta Dużej Rodziny - start programu w Mszanie

W dniu 27 maja 2014 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 85 w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (M.P. poz. 430), w ramach którego wprowadzona zostanie Karta Dużej Rodziny.
Karta Dużej Rodziny umożliwi członkom rodzin wielodzietnych korzystanie ze zniżek oferowanych przez podmioty publiczne i niepubliczne, które przystąpią do programu. Wkrótce pełną listę podmiotów będzie można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl a wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. 
19.02.2015 zobacz więcej »

Zapisy na zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury

Nie tylko w szkołach zaczyna się nowy rok, to również czas rozpoczęcia dodatkowych zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w artystycznych działaniach, twórczych grupach, spotkać innych o podobnym hobby, znaleźć inspirację czy odkryć swój ukryty talent – zapraszamy do MOK'u. Wszystkich  chętnych - małych i dużych – zainteresowanych propozycjami naszej instytucji na rok szkolnym 2014/2015 zachęcamy do zapisów.

29.08.2014 zobacz więcej »

Kto wyremontuje ul. Stawową?

Mieszkańcy ul. Stawowej w naszym mieście najlepiej znają stan drogi po której każdego dnia, bywa że i kilka razy, przejeżdżają i przechodzą - nikt nie ma wątpliwości, że prowizoryczne poprawki i wiosenne łatanie cokolwiek poprawi. Stawowa "wołała" od lat o gruntowny remont i wreszcie taka chwila nadeszła. Za kilkanaście dni, a dokładnie 17 września o godz. 10.15 nastąpi komisyjne otwarcie ofert na "Przebudowę drogi gminnej - ul.Stawowej w km. 0+016,55 - 0+358,85, w miejscowości Mszana Dolna" - tak brzmi pełny opis przedmiotu zamówienia dostępny na stronach BIP-u Urzędu Miasta Mszana Dolna. 

05.09.2014 zobacz więcej »

Ostrzeżenie publiczne

Na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca przeprowadzonej kontroli na terenie zakładów w miejscowości Bystrzyca. Podczas kontroli ujawniono 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży.

12.09.2014 zobacz więcej »

Brudna woda przez prace leśne

Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, że w dniu 10.09.2014 została zlokalizowana przyczyna przekroczenia mętności wody podawanej do sieci z ujęcia na potoku Adamczykowym (lewobrzeżna część miasta Mszana Dolna). Znaczne przekroczenie mętności na potoku zasilającym ujęcie wody spowodowane jest przez prace leśne na stoku góry Szczebel prowadzone przez Lasy Państwowe...

11.09.2014 zobacz więcej »

Formę szlifowali na Mazurach

Podopieczni Grzegorza Szynalika, popularnego "Gegona", defensora seniorskiej drużyny K.S.Turbacz, piłkarskiej formy szukali na .... Mazurach. Do oddalonego o prawie 700km. Górowa Iławeckiego najmłodsi piłkarze z Mszany Dolnej wybrali się na początku sierpnia. Nie pojechali tam sami - wzorem lat poprzednich na letnie obozy jeżdżą wspólnie chłopcy z Niedźwiedzia i Mszany Dolnej. Grupą młodych zawodników z sąsiedzkiej gminy opiekuje się Ireneusz Potaczek - do niedawna kapitan "jedenastki" spod Lubogoszcza.

05.09.2014 zobacz więcej »

Smaki na więcej

Już w zeszłym roku po wyjazdowej wycieczce Terenowego Kołoa PTTK w Bieszczady pojawiło się pytanie, kiedy znowu tu wrócimy? Na rok 2014 zaplanowane były dwa wypady w dalsze strony, w czerwcu Skrzyczne, a w ostatni weekend sierpnia Bieszczady - kolejne miejsca do zdobycia. W zeszłym roku były to słynne połoniny: Bukowska, Caryńska i Wetlińska i oczywiście Tarnica, a teraz były różne możliwości przjeścia przez Małą i Wielką Rawkę w paśmie granicznym.

04.09.2014 zobacz więcej »

Spotkanie na Starych Wierchach już w tę niedzielę

Burza w górach to najgorsze, co może spotkać turystę na szlaku, ale jeśli się odpowiednio przygotuje może uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Zaplanowane na 10 sierpnia spotkanie na Jasieniu burz wprawdzie nie przewidywało, ale pogoda diametralnie, jak to w górach bywa, się zmieniła. Na szczęście na polanie przy szczycie zachowała się jeszcze bacówka, która zapewniła schronienie, nie tylko ekipie mszańskiego koła PTTK, a była ona dość liczna - na  liście obecności podpisały się aż 52 osoby, ale również rowerzystom, którzy wybrali się w tę okolicę.

12.09.2014 zobacz więcej »

INFORMACJA ''PIERWSZY DZWONEK'' – i co dalej?

Zgodnie z Miejskim Programem Osłonowym w zakresie realizacji projektu „Pierwszy dzwonek” polegającego na udzieleniu wsparcia dla uczniów z rodzin wielodzietnych zamieszkujących miasto Mszana Dolna, powołanym w drodze Uchwały Rady Miasta Mszana Dolna Nr L/355/2014 z dnia 12 sierpnia 2014 r.

– informuję, że wnioskodawcy którzy złożyli w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej deklarację uczestnictwa w projekcie „Pierwszy dzwonek” zobowiązani są dostarczyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej faktury / rachunki za dokonane zakupy stanowiące wyprawkę szkolną dla swoich dzieci.

02.09.2014 zobacz więcej »

Zostań partnerem Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To system zniżek dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych jak i w firmach prywatnych.

Karta ułatwia rodzinom 3+ dostęp do kultury, aktywnego spędzania czasu oraz obniża koszty codziennego życia.

Jakie korzyści daje uczestnictwo w programie? 

27.08.2014 zobacz więcej »

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Kierownika Przychodni Miejskiej

Burmistrz Miasta Mszana Dolna ogłasza konkurs na stanowisko Kierownika Przychodni Miejskiej VITAL-MED w Mszanie Dolnej z siedzibą: 34-730 Mszana Dolna, ul. Matejki 13.

20.08.2014 zobacz więcej »

Urocze kotki szukają opiekuna

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Urzędem Miasta w Mszanie Dolnej.

 

08.09.2014 zobacz więcej »

Koncert piosenek harcerskich

Komenda Hufca Gorczańskiego im. Władysława Orkana w Mszanie Dolnej serdecznie zaprasza na koncert piosenek harcerskich "Dla przyjaciół", który odbędzie się 7 września (w niedzielę) o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy!

29.08.2014 zobacz więcej »

Gargano, Mszana Dolna i św. Michał Archanioł

Jeśli ktoś chciałby się wybrać w podróż na górę Gargano musi wygospodarować ok. 20 godzin na jazdę samochodem, bo z Mszany Dolnej do tego miejsca jest aż 1745km. Półwysep Gargano to skrawek niezwykle uroczej Apulii, włoskiej krainy leżącej nad Adriatykiem. Gdy popatrzymy na mapę Europy i skupimy naszą uwagę na "włoskim bucie", to Gargano odnajdziemy w miejscu "ostrogi". Trudy podróży zapomina się szybko - wąskie, wybrukowane uliczki, kręte schody i tysiące pielgrzymów i ta atmosfera, którą trudno opisać słowami.

10.09.2014 zobacz więcej »

Zagórzanie z Mszany w Ludźmierzu

Tradycja pielgrzymowania do Gaździny Podhala w sanktuarium w Ludźmierzu na uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest w naszych stronach nie od dziś. By pokłonić się Matce Boskiej w dniu 15 sierpnia do Ludźmierza przybywają górale z całego Podhala, także Zagórzanie. Nie inaczej było i tym razem - mieszkańcy naszego miasta z obu parafii, wraz z Orkiestrą Dętą OSP uczestniczyli w odpustowej Sumie sprawowanej przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza  przy ołtarzu polowym w Ogrodzie Różańcowym.

25.08.2014 zobacz więcej »

Zwrot podatku akcyzowego w październiku 2014 roku

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Każdy rolnik, który chce odzyskać w 2014 r. część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2014 r. 

21.07.2014 zobacz więcej »

Kolej linowa ''Tobołów''

Kolej linowa na górę Tobołów przy ośrodku wypoczynkowym "Ostoja Górska" Koninki to największa atrakcja w okresie wakacyjnym. Po ośmiu minutach jazdy docieramy do górnej stacji kolejki, skąd rozciągają się malownicze widoki na północne stoki Gorców oraz sąsiednie pasma górskie. Tobołów to doskonały punkt wypadowy na piesze wędrówki w głąb Gorczańskiego Parku Narodowego. Kolejka czynna jest w soboty i niedzielę, w godzinach od 9.00 do 18.00.

04.07.2014 zobacz więcej »

Podczas wakacji jeździ pociąg retro

Od soboty 28 czerwca, we wszystkie weekendy wakacyjne do 31 sierpnia włącznie (z wyjątkiem świątecznego piątku 15 sierpnia oraz soboty 23 sierpnia) Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce zaprasza na przejażdżki pociągami retro na trasie z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Mszany Dolnej i z powrotem. Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów liczących ponad 80 lat, to dla wszystkich podróż pełna niezapomnianych wrażeń.

02.07.2014 zobacz więcej »

Dwa wakacyjne turnieje TKKF

Zawsze wakacyjną porą Ognisko TKKF “Lubogoszcz” organizuje dwa sportowe turnieje: Turniej Piłki Siatkowej i Turniej Tenisa Ziemnego. I tak od ponad kilkunastu lat udaje się to dobrze zorganizować, że nawet ten sam termin dwóch sportowych wydarzeń nie był przeszkodą. Na boisku do siatkówki plażowej za organizację dziesiątego już turnieju odpowiadał Jan Piekarczyk, a grę tenisistów na kortach przy Pensjonacie "Szczebel" obserwował Tadeusz Zapała.

26.08.2014 zobacz więcej »

Dziewczęta i chłopcy z ,, dwójki ’’ mistrzami powiatu.

Zakończenie roku szkolnego połączone z pożegnaniem szkoły podstawowej przez szóstoklasistów stało się okazją do wyróżnienia uczniów pamiątkowymi dyplomami.
Te dyplomy upamiętniają osiągnięcia uczniów w powiatowym współzawodnictwie organizowanym przez MOS Limanowa.
W bieżącym roku szkolnym dziewczęta zajęły w swojej kategorii drugie miejsce zaś chłopcy pierwsze. W rywalizacji szkół podstawowych Szkoła Podstawowa Nr 2 została mistrzem powiatu.

25.07.2014 zobacz więcej »

FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE - konkurs ogłoszony!

Operatorzy konkursu FIO Małopolska Lokalnie, ogłaszają nabór do pierwszego konkursu dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z terenu województwa małopolskiego. W ramach konkursu można ubiegać się o mikrodotację na lokalną inicjatywę lub rozwój organizacji.

29.07.2014 zobacz więcej »

TKKF ''Lubogoszcz'' zaprasza

TKKF "Lubogoszcz" zaprasza do korzystania w okresie wakacyjnym z boiska do gry w piłkę plażową. Teren wokół boiska został wykoszony i posprzątany. Korzystających z boiska bardzo prosimy o zachowanie porządku i zabieranie śmieci. Ognisko TKKF będzie organizowało w sierpniu X Turniej Piłki Plażowej o Puchar Burmistrza, warto więc skorzystać z okazji i wcześniej potrenować. Serdecznie zapraszamy!

02.07.2014 zobacz więcej »

Konkurs plastyczny ''Twoja ulubiona opowieść biblijna''

W imieniu Centrum Rozwoju Lokalnego informujemy, że została ogłoszona II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 4 do 13 lat z całej Polski. Konkurs jest organizowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Zwycięzcy konkursu otrzymają tablety, a ich prace zostaną opublikowane w wyjątkowym kalendarzu na rok 2015.

04.07.2014 zobacz więcej »

OBWIESZCZENIE Burmistrza Miasta Mszana Dolna

OBWIESZCZENIE BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

w sprawie:

Przeniesienie ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą zlokalizowanego na potoku Szklanówka (dz. ewid. nr 5786, 10042/13, 10042/15) w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi Ziemi – budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą”

02.07.2014 zobacz więcej »

Bez medali, ale z bagażem doświadczeń

Od 17 do 23 lipca  br. w dalekim Baku, stolicy Azerbejdżanu, trwały I Mistrzostwa Świata Kadetów w taekwondo olimpijskim. Pośród 575 młodych sportowców z 63 krajów całego świata byli też reprezentanci Polski, a wśród nich trójka zawodników mszańskiego klubu KORYO. Znakomitymi wynikami na krajowych i europejskich matach reprezentacyjne nominacje wywalczyła Patrycja Kornaś i jej dwaj koledzy: Kacper Piaskowy i Mateusz Szczęsnowski. Miłą wiadomością jest też informacja, że trenerem narodowej kadry kadetów podczas tych zawodów był Zbigniew Karpierz, na codzień opiekun młodych taekwondzistów z naszego miasta.

31.07.2014 zobacz więcej »

Znowu duża woda

Nie opadły jeszcze emocje, ledwo oszacowano straty wraz z Komisją Wojewody Małopolskiego po majowej powodzi w naszym mieście, a na początku sierpnia mamy dwa kolejne dni z obfitymi opadami deszczu - skutkujące ogromnymi zniszczeniami w infrastrukturze komunalnej (drogi, ujęcie wody), zalaniem domów, budynków gospodarczych, sklepów, zakładów produkcyjnych, pojazdów mechanicznych, czy też osuwiskami. 

07.08.2014 zobacz więcej »

Osuszacze powietrza dla dotkniętych powodzią

Informujemy, że krakowski CARITAS przekazał do dyspozycji mieszkańców miasta dotkniętych powodzią 2 osuszacze pomieszczeń. Aktualnie są one w dyspozycji OSP Mszana Dolna - zapotrzebowanie na ten sprzęt prosimy zgłaszać do p. Wiesława Popiołka - kom. 509 479 998.

08.08.2014 zobacz więcej »

Środki czystości dla powodzian

W dniach - 11-14 sierpnia br. od godziny 7.30  do 15.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Starowiejska 2)  wydawane będą środki czystości dla osób dotkniętych powodzią. Środki te zostały przekazane przez CARITAS oraz firmę GOLD DROP z Limanowej. 


12.08.2014 zobacz więcej »

Pamięć żołnierzom

Serdecznie zapraszamy na dwie żołnierskie uroczystości, które odbywać się będą w naszej okolicy. 15 sierpnia w kościele w Glisnem o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta i Apel Poległych. Są to uroczystości upamiętniające poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „ADAMA”. Natomiast w Szczawie odbędzie się dwudniowa impreza partyzancka: 16-17 sierpnia. W imieniu żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zapraszamy na doroczną uroczystość odpustową.

14.08.2014 zobacz więcej »

Nadzwyczajna sesja

ZAWIADOMIENIE


Działając na podstawie art. 20, ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594)


z w o ł u j ę


L okolicznościową sesję Rady Miasta Mszana Dolna na dzień 12 sierpnia 2014 r. (wtorek) na godzinę 13.00.


12.08.2014 zobacz więcej »

Odbiór odpadów po powodzi

Dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL, które jest odbiorcą odpadów komunalnych z terenu miasta Mszana Dolna, od dnia 8 do 11 sierpnia br. (do godz. 14.00) zostanie ustawiony kontener dla mieszkańców miasta na odpady, które powstały  w wyniku zalania domostw podczas ostatnich ulewnych deszczów w Mszanie Dolnej

08.08.2014 zobacz więcej »

Jasień i koszulka do zdobycia

Zazwyczaj wyznaczone w wakacyjne miesiące terminy "Spotkań w górach" przegrywają z różnymi innymi atrakcjami, urlopami czy wcześniej zaplanowanymi wyjazdami, jednak chętnych nie brakuje, ostatnie spotkanie na Ciecieniu zgromadziło 49 osób. Czas podsumowań powoli się zbliża, więc jeśli ktoś chciałby się pochwalić koszulką naszych wspólnych spotkań warto przeliczyć zdobyte już szczyty i pomyśleć o wycieczce na Jasień (1062 m n.p.m.). Na szczycie w niedzielę, 10 sierpnia turyści muszą pojawić się między godziną 13.00 a 14.00. Serdecznie zapraszamy!

07.08.2014 zobacz więcej »

Święto Ludzi Gór

 Zawsze w drugą niedzielę sierpnia pod Turbaczem, w kaplicy na Polanie Rusnakowej w Kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców odprawiana była uroczysta msza św. Początkowo wiązała się z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, a od 1982 r. jest to Święto Ludzi Gór, obchodzone pod patronatem Związku Podhalan. Przez wiele lat w uroczystościach uczestniczył i głosił kazania ks. Józef Tischner. Serdecznie zapraszamy, msza rozpoczyna się o godz. 11.00

07.08.2014 zobacz więcej »

Dwa Turnieje TKKF w ten weekend

W najbliższy weekend odbędą się dwa turnieje sportowe, orgazniowane przez TKKF Ognisko "Lubogoszcz". W sobotę o poranku, 9 sierpnia, po raz dziesiąty spotykamy się na boisku do siatkówki plażowej, w tym samym czasie na kortach przy Pensjonacie "Szczebel" rozpocznie się losowanie przed dwudniowym XVI Turniejem Tenisa Ziemnego. Tradycyjnie, jak co roku, organizowane te rozgrywki odbywają się w ramach Dni Mszany Dolnej a zawodnicy walczą o Puchar Burmistrza Miasta. Serdecznie zapraszamy!

09.08.2014 zobacz więcej »

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega o silnych burzach z gradem oraz intensywnych opadach deszczu, mogących wytąpić na terenie województwa małopolskiego, od godz. 12.00 dnia 7.08.2014 r. do godz. 6.30 dnia 8.08.2014 r.
07.08.2014 zobacz więcej »

VII edycja konkursu grantowego ''Na dobry początek!''

Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego rozpoczyna nabór wniosków w VII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”. Celem konkursu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie społeczności lokalnych w tworzeniu inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci wiejskich w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. O dofinansowanie projektów edukacyjnych dla dzieci w wieku 2 - 8 lat mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury i biblioteki publiczne z siedzibą na terenach wiejskich lub w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

03.07.2014 zobacz więcej »

18 LIPCA WESZŁA W ŻYCIE NOWA USTAWA O ZBIÓRKACH PUBLICZNYCH

Nowa ustawa została opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Zwiększa dostępność informacji o zbiórkach dla wszystkich obywateli, o tym, kto i na jakie cele zbiera środki. Wprowadza też elektroniczną, sprawną formę zgłaszania zbiórek.

20.07.2014 zobacz więcej »

Z Grunwaldu bliżej do nieba

Już po raz piąty na wspólnej modlitwie, a po niej przy ognisku, spotkali się na polanie górującego nad naszym miastem Grunwaldu, mieszkańcy Mszany Dolnej i okolicznych miejscowości. Z jakiego powodu każdego lata, 15 lipca zbieramy się pod białym krzyżem? Wszystko zaczęło się w roku 2010 - wtedy to mijała okrągła, 600-na rocznica zwycięskiej bitwy na polach Grunwaldu. Wtedy też o zmierzchu zgromadziliśmy się pierwszy raz wokół ołtarza, by sprawy naszej Ojczyzny i naszego miasta oddać w ręce Boga. 

17.07.2014 zobacz więcej »

Z Nowego Jorku do Mszany Dolnej - Moses Aftergut nad mogiłą swoich najbliższych

Choć od tamtego, sierpniowego dnia miną niebawem 72 lata, sędziwy Moses Aftergut, Żyd urodzony w Przemyślu, wciąż ma żywo w pamięci nieludzki mord dokonany przez niemieckich żołdaków na 881 jego rodakach. Wśród ofiar byli - jego ojciec, matka i rodzeństwo. W roku 1942 na letnie wakacje przyjeżdżają z Przemyśla Państwo Aftergutowie z dziećmi. Zatrzymują się u swoich krewnych w Dobrej. Nie wiedzą, że to będą ostatnie wakacje w ich życiu.

17.07.2014 zobacz więcej »

Szeryf w spódnicy - asp. Anna Pękała nowym komendantem mszańskiego komisariatu

Od wtorku, 15 lipca mszańscy policjanci mają nowego zwierzchnika - komendantem komisariatu została 44 letnia absolwenta wydziału prawa administracyjnego i stosunków międzynarodowych krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, asp. Anna Pękała. Nowa pani komendant w policyjnej służbie jednak nowicjuszem nie jest - po raz pierwszy niebieski mundur założyła w roku 1990, a więc 24 lata temu.

16.07.2014 zobacz więcej »

Ostrzeżenie przed burzami

MGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega o silnych burzach z gradem, mogących wytąpić na terenie województwa małopolskiego, od godz. 13.00 dnia 5.08.2014 r. do godz. 6.00 dnia 6.08.2014 r.

16.07.2024 zobacz więcej »

Pomoc dla rodzin 4+

Nabór do projektu „Pierwszy dzwonek” dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+

Do 29 lipca 2014r. każda rodzina wielodzietna z czwórką i więcej dzieci, w ramach projektu „Pierwszy dzwonek” realizowanego przez Województwo Małopolskie, może ubiegać się o jednorazowe wsparcie na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.

24.07.2014 zobacz więcej »

Gulasz na cztery głosy

Sześć lat trwa już owocna współpraca naszego miasta ze słowacką gminą Niżna na Orawie. Wspólne imprezy sportowe, kulturalne i kulinarne zbliżyły do siebie nasze gminy, zadzierżgnięte zostały liczne przyjaźnie, staliśmy się sobie, mówiąc wprost, bardzo bliscy. Z każdym rokiem wspólnych, polsko-słowackich przedsięwzięć przybywa. Spektakularnym, wieńczącym lata przyjaźni wydarzeniem, była prezentacja albumu pokazującego piękno Niżnej i Mszany Dolnej - "wczoraj" i "dziś" naszych małych ojczyzn. Pachnący jeszcze świeżością album zawiera opisy w trzech językach. Urzekają pięknem barwne fotografie na których "zatrzymano" wydarzenia z ważnych chwil naszych miejscowości. Zachwyt budzi bogactwo przyrody, zapierające dech pejzaże, piękno wiosny, surowść zimy, ciepło lata i melancholijna jesień.

08.07.2014 zobacz więcej »

760 lat temu po raz pierwszy wspomniano o Mschenie

Był rok 1254. To na te czasy datują się pierwsze zapiski mówiące o osadzie nad potokiem mchem porośniętym. Jeśli wierzyć Janowi Długoszowi, to wdzięczni winniśmy być Cystersom ze Szczyrzyca. To właśnie mnichom w białych habitach i czarnym szkaplerzu zawdzięczamy początki naszej miejscowości. Od roku 1345 Mszana była już własnością królewską - król Kazimierz Wielki ufundował i uposażył pierwszy kościół w Mszanie.
Odległe to dzieje, ale nie wolno nam o historii naszego miasta zapominać. Dobrze, że są pośród nas młodzi ludzie, których pasją jest bogata historia rodzimej miejscowości. W roku bieżącym mija 760 lat od czasu, gdy nieznany z imienia i nazwiska kronikarz kaligrafuje słowo "Mschena" - i tak to się zaczęło.

10.07.2014 zobacz więcej »

Biblioteka nieczynna

Wszystkich czytelników, którzy korzystają ze zbiorów naszej Miejskiej Biblioteki, jak również przyjezdnych gości informujemy, że na czas od 14.07.2014 do 26.07.2014 Biblioteka będzie nieczynna dla obsługi czytelników z uwagi na przeprowadzaną w tym czasie selekcję zbiorów bibliotecznych.

16.07.2014 zobacz więcej »

XV Błyskawiczny Turniej Szachowy

Sedecznie zapraszamy na XV już Błyskawiczny Turniej Szachowy, który odbywa się zawsze latem w ramach Dni Mszany Dolnej pod patronatem Burmistrza Miasta. W najbliższą niedzielę, 20 lipca, startujemy w gościnnych progach Folwarku Stara Winiarnia (ul. Ogrodowa 2) już od godziny 9.30. Głównym celem turnieju jest popularyzacja gry w szachy na ziemi zagórzańskiej. 

16.07.2014 zobacz więcej »

18 LIPCA WEJDZIE W ŻYCIE NOWA USTAWA O ZBIÓRKACH PUBLICZNYCH

Nowa ustawa została opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Zwiększa dostępność informacji o zbiórkach dla wszystkich obywateli, o tym, kto i na jakie cele zbiera środki. Wprowadza też elektroniczną, sprawną formę zgłaszania zbiórek.

20.07.2014 zobacz więcej »

Wysokie oceny, ale wakacji nie ma

Bardzo intensywny był ostatni tydzień czerwca samorządowców naszego miasta - najpierw w czwartek, 26 czerwca w krakowskim Ogrodzie Sztuki przewodniczący Rady Miasta Adam Malec, a także radny i przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Przestrzennego Andrzej Dudzik i sekretarz miasta Michał Baran odebrali prestiżowe wyróżnienie w konkursie im. Stanisława Witkacego - laury przypadły nam za nowe, miejskie targowisko przy ul. Orkana, zaś w ostatnią sobotę czerwca trzeba było obrać kierunek przeciwny i pojechać do Nowego Sącza. Bo właśnie tam, do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ zostali zaproszeni ci, którzy w swoich gminach w roku 2013 gospodarowali najlepiej.

02.07.2014 zobacz więcej »

Byliśmy gościnni - Niemcy wygrali

Reprezentacje Polski i Niemiec kadetów w zapasach w stylu wolnym zawitały 17 czerwca pod Lubogoszcz - na podziwianie niewątpliwych uroków naszego miasteczka i okolicy czasu jednak nie było. Głównym punktem kilkugodzinnego pobytu w Mszanie Dolnej były zawody zorganizowane na macie Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Sienkiewicza.

08.07.2014 zobacz więcej »

Zapraszamy na Grunwald

W lipcu 2010 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się przy krzyżu na naszym mszańskim Grunwaldzie, by uczcić 600 rocznicę zwycięskiej bitwy polskiej z 1410 roku. W kolejne lata, każdego 15 lipca zapraszaliśmy mieszkańców i gości przebywających na wakacjach w Mszanie Dolnej na wspólną modlitwę i Eucharystię w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny. W tym roku kontynuując tę piękną tradycję, zapraszamy we wtorek, 15 lipca, na mszę polową o godz. 20.00.

14.07.2014 zobacz więcej »

BEZPIECZNE WAKACJE

"Bezpieczne wakacje" jest to kolejny program profilaktyczny Straży Miejskiej w Mszanie Dolnej. Jak co roku, dzieci z mszańskich szkół oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz w czasie letnich wakacji.

02.07.2014 zobacz więcej »

Prezent-podziękowanie na koniec roku

Zakończył się rok szkolny, tym samym czas na podsumowania, gratulacje i pożegnania. Aby w pełni oddać to, co się działo przez ostatnie dziewięć miesięcy działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego "Beskid" Mszana Dolna zapraszamy do obejrzenia filmu, który jest podziękowaniem od Zarządu Klubu dla wszystkich osób uczestniczących w treningach, a także dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by ten klub mógł funkcjonować.

03.07.2014 zobacz więcej »

Kino z Biedronką

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny seans filmowy w ramach akcji "Kino z Biedronką". Mszana Dolna znalazała się na liście miast, w których odbywają się takie pokazy. Firma Jeronimo Martins właściciel sieci sklepów Biedronka proponuje 100 seansów w różnych miejscowościach na terenie całego kraju, zawsze w bliskim sąsiedztwie sklepu, przeważnie na parkingach. Kinowe przeboje z Polskie i ze świata, znani aktorzy oraz nagłe zwroty akcji mają umilić wakacyjny czas mieszkańcom miasta i odwiedzającym je turystom.

09.07.2014 zobacz więcej »

Festiwal Literatury w Rabce-Zdroju

Wszystkich, małych i dużych, którzy lubią dobrą literaturę i chcą popróbować swoich sił w różnych dziedzinach sztuki, zapraszamy na festiwal do Rabki – miasta dzieci. "Rabka Festival" rozpoczął się w czwartek  i potrwa do niedzieli 13 lipca. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami, między innymi z autorem serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai, Martinem Widmarkiem oraz Wojciechem Widłakiem, twórcą uwielbianego przez dzieci Pana Kuleczki. Zaplanowane są plenery malarskie, warsztaty aktorskie, lalkarskie i animacji filmowej, literackie gry terenowe oraz wyprawę w góry śladem bohaterów miejscowych legend.

11.07.2014 zobacz więcej »

Zapraszamy na lipcowy wernisaż

 

 

Liszka Galeria Art serdecznie zaprasza na wernisaż malarstwa Mirka Antoniewicza pt: "Moje miejsce". Artysta-wrocławianin miał ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i wielu krajach europejskich. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i konkursach i jest laureatem nagród artystycznych w Polsce i za granicą. Wernisaż odbędzie się w sobotę,  12 lipca o godzinie 19.00 w galerii przy ulicy Piłsudskiego 39/2 w Mszanie Dolnej.

11.07.2014 zobacz więcej »

Książka, mapa i tablice na zakończenie

Na zakończenie projektu „Poznajmy się bliżej – działania informacyjne na terenie Miasta Mszana Dolna zacieśniające współpracę z Gminą Niżna na Słowacji” odbyły się dwa spotkania podsumowujące kilkumiesięczną pracę nad projektem partnerów – Miasta Mszana Dolna i Gminy Niżna na Słowacji. Jest to już czwarty mikroprojekt realizowany wspólnie ze Słowakami – po 2 po każdej ze stron granicy. Okres sześciu lat od podpisania umowy partnerskiej to intensywna współpraca na różnych polach – kultury, sportu, tradycji, oświaty.

26.06.2014 zobacz więcej »

Nagroda im. Stanisława Witkiewicza za miejskie targowisko

Czwartek 26 czerwca 2014 roku był niezwykle szczęśliwy dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w budowę miejskiego targowiska - zadaszonej części, realizowanej przy udziale środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu "Mój Rynek". W tym bowiem dniu inwestycja została nagrodzona wyróżnieniem w bardzo prestiżowej nagrodzie im. Stanisława Witkiewicza. 

27.06.2014 zobacz więcej »

Wędkarski odcień przyjaźni

Już 6 lat trwa współpraca partnerskich samorządów – Mszany Dolnej i Niżnej na Słowacji, ale dopiero w sobotę (21.06.2014) po raz pierwszy spotkali się wędkarze muchowi z obu miejscowości na zawodach na pięknej rzece Orawie.

22.06.2014 zobacz więcej »

Po Skrzycznym spotkanie na Ciecieniu

Była to kolejna wycieczka autokarowa organizowana przez Terenowe Koło PTTK, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tym razem do zdobycia czekał szczyt Skrzyczne, najwyższy w Beskidzie Śląskim. Na wyjazd przygotowane zostały trzy trasy z różną skalą trudności i długości, tak, by osoby, które zapisały się na wycieczkę mogły sobie wybrać odpowiednią dla siebie. Gęsta mgła nie pozwoliła cieszyć się widokami, ale humory i tak dopisywały.

30.06.2014 zobacz więcej »

Festiwal Historyczny ''Kasztel'' w Mszanie Dolnej na jubileusz nazwy

W tym roku przypada piękna rocznica 760–lecia zapisania w klasztornych dokumentach słowa „Mschena” – nazwy rzeki pokrytej mchem, nad którą w XIV wieku, za sprawą cystersów i króla Kazimierza Wielkiego, powstało nasze miasteczko.

Gwardia Kasztelańska i nowo zawiązane Stowarzyszenie Formy Nowej Kultury / Formy Kultury Zagórzan zapraszają w pierwszą niedzielę lipca (6 lipca 2014) na niezwykły Festiwal Historyczny „Kasztel”

20.06.2014 zobacz więcej »

PRZEDSZKOLACZKI DZIĘKUJĄ

O najmłodszych obywatelach miasta nie zapomniał magistrat. Z początkiem nowego roku kalendarzowego sale na piętrze Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej przeszły prawdziwą metamorfozę! Dzięki inicjatywie Urzędu Miasta Mszana Dolna ściany przybrały kolorowy wygląd. Na nich pojawiły się ilustracje z wierszy i bajek patronki przedszkola Janiny Porazińskiej.

18.06.2014 zobacz więcej »

Oświadczenie przedsiębiorców ws. wytwórni asfaltu

Publikujemy oświadczenie P.P.H. U. Uchacz sp. J. w sprawie  inwestycji "Linia do produkcji mieszanek bitumicznych i asfaltobetonów", które zostało wydane po spotkaniu przedsiębiorców z Burmistrzem Tadeuszem Filipiakiem w Urzędzie Miasta w dniu 17.06.2014.

18.06.2014 zobacz więcej »

Mszańska ''jedynka'' hucznie wkroczyła w drugie półwiecze

Cztery lata budowano mszańską "tysiąclatkę" - pierwsze prace ruszyły w roku 1960, a jesienią roku 1964 do przestronnych, pachnących jeszcze świeżością sal lekcyjnych, weszli uczniowie i nauczyciele. Przeskok był ogromny - ciasny budynek przy ul. Marcelego Nowotki (dziś ul. M.M.Kolbego) dzieci zamieniły na szkołę o jakiej w tamtych latach marzyło wielu. Jasne, duże klasy, szerokie korytarze, centralne ogrzewanie w miejsce kaflowych pieców, sala gimnastyczna, boisko z prawdziwego zdarzenia i toalety. 

14.06.2014 zobacz więcej »

Na lądzie dyrektor, w wodzie wicemistrz świata!

Kasina Wielka ma swoją mistrzynię świata, od niedzieli i Mszana Dolna może się pochwalić medalistą na tym poziomie sportowych zmagań. Z czeskiego Frymburka ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Muchowym wrócił Piotr Armatys - na codzień dyrektor mszańskiego MOK-u i zapalony wędkarz od wielu, wielu lat. Ktoś może powie, że porównywanie osiągnięć królowej nart i wędkarza, to małe nadużycie, ale pozostawić daleko za sobą 148 wędkarzy (łącznie startowało 150) z 30 państw jest wyczynem nielada i musi budzić podziw. Do naszych południowych sąsiadów zjechali wędkarze m.in z Australii i Nowej Zelandii, Mongolii i Chile, Japonii i USA. Nie zabrakło najlepszych "muszkarzy" globu - wędkarzy z Włoch, Francji i Hiszpanii. Najlepiej, jak się później okazało, ryby pływające w wodach rzeki Vltawy i jezior Lipno oraz Kvetonov "oswoili" gospodarze mistrzostw - wędkarze Republiki Czeskiej.  

05.06.2014 zobacz więcej »

Mój Rynek spodobał się w Krakowie

Kazimierz Czekaj - Przewodniczący Komisji Budżetowej, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Małopolskiego, Stanisław Deńko - Członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Ministrze Infrastruktury i Rozwoju, dr inż. arch. Przemysław Gawor - Wiceprezes ds. Twórczości Zarządu SARP Odział w Krakowie, prof. dr hab. Jacek Purchla - Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Ewa Porębska - Redaktor Naczelna miesięcznika "Architektura - Murator", Zenon Remi - Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Sądecko-Podhalański, Janusz Sepioł - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzata Tomczak - Redaktor Naczelna miesięcznika "Architektura&Biznes", dr inż. arch. Rafał Zawisza - Prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Kraków - to nie lista VIP-ów zaproszonych na lokalną uroczystość, to skład Sądu konkursowego, który zarekomendował Marszałkowi Województwa Małopolskiego i pozostałym Członkom Zarządu Województwa mszański Plac targowy do nagrody w Konkursie im. Stanisława Witkiewicza.

13.06.2014 zobacz więcej »

12 medali na Słowacji

Podopieczni Zbigniewa Karpierza przyzwyczaili nas, że z każdej imprezy wracają z przysłowiowym workiem medali - młodzi taekwondziści z UKS KORYO, ambitni tak, jak ich trener, nie wyobrażają sobie zawodów bez zwycięstw i medali. Nie inaczej było podczas ostatnich zawodów, których gospodarzem byli nasi południowi sąsiedzi, Słowacy. W turnieju Bratislava OPEN (7 czerwca) zmagało się ponad pół tysiąca zawodników z Europy. Uczniowski klub z Mszany Dolnej reprezentowało 15 młodych sportowców.

13.06.2014 zobacz więcej »

Piknik Rodzinny z dobrą zabawą

W tym roku pogoda szczególnie dopisała i Park Miejski na czas Pikniku wypełnił się po brzegi. Atrakcji było co nie miara i mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Gry i zabawy przeprowadzali uczniowie "Leśnej" i "Instalu" działający w Wolontariacie Młodzieżowym: kręgle, turniej piłki nożnej, slalom rowerowy i biegowy oraz przeciąganie liny to tylko niektóre konkurencje. Tradycyjnie do organizacji zabaw włączyła się Biblioteka Miejska i Koło Wędkarskie "Mszanka".  

11.06.2014 zobacz więcej »

Muchowe zawody juniorów i młodzików o Puchar Burmistrza Miasta

Kiedy w Parku Miejskim wszystko było już przygotowane by świętować hucznie Dzień Dziecka, po sąsiedzku, na rzece Mszance kończyła się ostatnia trzecia tura zawodów w wędkarstwie muchowym młodzików i juniorów o Puchar Burmistrza Miasta. Pojawili się najlepsi z reprezentacji juniorów do kadry narodowej,  z Gdańska, Myślenic, Makowa Podhalańskiego, Nowego Targu. Zawody odbywały się pod czujnym okiem Andrzeja Wnękowicza trenera reprezentacji juniorów w wędkarstwie muchowym.

11.06.2014 zobacz więcej »

Gorc z pięknymi polanami

W końcu się udało – zobaczyć Gorc, zdobyć szczyt i podziwiać piękno otaczających go polan. Przy podchodzeniu na szczyt z polany Świnkówka można było podziwiać piękne polany pod  Turbaczem, Kudłoniem, na horyzoncie majestatyczne Tatry, a na kolejnej polanie – Gorc Kamienicki otwierały się nam widoki na Szczawę, Kamienicę i pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

10.06.2014 zobacz więcej »

Z ''Szymkiem'' na ORLIKU - czyli piłkarski Dzień Dziecka w Mszanie Dolnej

Młodzi piłkarze, którzy uczestniczyli w ostatnią niedzielę (1 czerwca) w piłkarskim turnieju na mszańskim ORLIKU mogą nie wiedzieć, kto to Mirosław Szymkowiak, ale już ich tatusiowie, a nierzadko i mamy, bardzo popularnego i znakomitego niegdyś pomocnika Białej Gwiazdy i reprezentacji Polski, pamiętają z występów na murawie. Kto znalazł chwilę, by odwiedzić sportowe obiekty przy ul. J.Marka, miał okazję do spotkania i chwili rozmowy z byłym piłkarzem krakowskiej Wisły.

06.06.2014 zobacz więcej »

Wielkie Święto Rodziny

1 czerwca w Dniu Dziecka w Miejskim Przedszkolu nr 2 odbył się Dzień Rodziny. Przygotowania do święta trwały długo – próby, dekoracje, upominki dla rodziców, wspólna zabawa - wszystko trzeba było bardzo dokładnie zaplanować! Ale warto było się starać ponieważ te radosne chwile pełne śmiechu i wspólnej zabawy na długo pozostaną w naszej pamięci. Największe obawy sprawiała  dość kapryśna ostatnio pogoda - ale szybko okazało się, że nasze pociechy ze słońcem są za pan brat i błysnęło ono zza chmurek swoimi promykami.

04.06.2014 zobacz więcej »

Nowe taryfy za ścieki

„Górna Raba” Sp. z o.o. z siedzibą w Mszanie Dolnej informuje Odbiorców swoich usług, że na podstawie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 07.06.2001r.art. 24 ust.8 od dnia 01.06.2014r. wchodzi w życie nowa taryfa za odprowadzanie ścieków.

27.05.2014 zobacz więcej »

Przygotuj się na VII Zbiórkę Krwi

W tym roku odbędzie się już siódma edycja Zbiórki Krwi przy Parafii Miłosierdzia Bożego. Ta szlachetna akcja nabrała już takiego rozpędu, że wydaje się, że nawet dwa dni ustalone na oddawanie krwi to za mało. Już teraz przypominamy wszystkim zainteresowanym o dacie: 21 i 22 czerwca br. - w salkach przykościelnych od rana będzie można oddać krew. Na mieście pojawiły się już plakaty, ulotki i banery informujące o akcji.

11.06.2014 zobacz więcej »

Zapraszamy na mecz

Zarząd i drużyny Uczniowskiego Klubu Sportowego "Beskid" Mszana Dolna serdecznie zapraszają na mecz piłki siatkowej pomiędzy UKS "Beskid" Mszana Dolna, a ABSOLWENTAMI Gimnazjum Nr 2 w Mszanie Dolnej. Mecz zostanie rozegrany dnia 13 czerwca tj. (piątek) o godz. 17.00 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. M. Konopnickiej. Zapraszamy do kibicowania!

10.06.2014 zobacz więcej »

Czerwiec z dwoma wycieczkami

Jeszcze nie tak dawno, wszyscy, którzy z Terenowym Kołem PTTK zdobywają góry spotkali się w niedzielę (25.05) na Ćwiliniu – a już nowy miesiąc zachęca by zaplanować kolejne wyprawy. Następnym szczytem na liście jest Gorc (1228 m npm), najbardziej wysunięty na wschód fragment głównego pasma gorczańskiego. Do dobrego planowania zachęca również kolejna wycieczka – tym razem wyjazdowa – na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. Jest jeszcze kilka miejsc, więc warto się zastanowić.

02.06.2014 zobacz więcej »

ZARZĄDZENIA BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA z dn. 31.03.2014

 

ZARZĄDZENIA BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

z dnia 31 marca 2014 roku

w sprawie: podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

01.04.2014 zobacz więcej »

Polska pobiegła w Mszanie Dolnej

Tym razem, a kto wie czy już nie na stałe, bieg w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega" postanowiliśmy przeprowadzić w Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich. Największym pozytywnym zaskoczeniem było pojawienie się tylu młodych, chętnych zawodników.  Lista zamknęła się na liczbie "75" i miejmy nadzieję, że za rok będzie podobnie. Trasę przygotował sam Zygmunt Łyżnicki, który dla dzieci wyznaczył 5 małych okrążeń wokół parku – w sumie 2 km, starsi zawodnicy mieli do pokonania 10 dużych – 6 km.

04.06.2014 zobacz więcej »

Wysoki rachunek za noc grozy

Choć od tej nocy minęło już ponad dwa tygodnie, "lizanie" ran będzie trwało jeszcze bardzo długo. Mieliśmy więcej szczęścia, niż wiele innych gmin, ale i tak straty w infrastrukturze komunalnej, bo tylko takie podlegały oszcowaniu, sięgają ponad 1.225 mln. zł. Dziś (piątek, 30 maja) na adres Wojewody Małopolskiego wysłany został ostateczny protokół strat poczynionych przez żywioł w dniach 15-16 maja tego roku. W najbliższy poniedziałek wojewoda Jerzy Miller spotyka się z wójtami i burmistrzami Małopolski w Krakowie.

30.05.2014 zobacz więcej »

Zapraszamy na Piknik rodzinny

W najbliższą niedzielę, 8 czerwca, zapraszamy wszystkie dzieci  na „Piknik rodzinny” organizowany w Parku Miejskim im. Rodziny hr Krasińskich. Będziemy w ten sposób na świętować  Dzień Dziecka, czeka masa atrakcji i różnych konkursów. Początek o godz. 14.00. Miejski Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Miejską, Kołem Wędkarskim „Mszanka” oraz Wolontariatem Młodzieżowym serdecznie wszystkich zaprasza!

05.06.2014 zobacz więcej »

Jeszcze w tym roku - kolektor, ulica i chodnik

W trzech różnych rejonach naszego miasta mieszkańcy jeszcze w tym roku mogą spodziewać się długo oczekiwanych zmian. I tak na Słomce budowany jest kolektor sanitarny, zaś w toku są prace nad dokumentacją budowlaną generalnego remontu ul. Stawowej i budowy bezpiecznego chodnika wraz z oświetleniem przy ul. Zakopiańskiej (DK 28) Po uzyskaniu stosownych pozwoleń mogły ruszyć roboty kanalizacyjne przy ul. Słomka (oś. Machaje i Aksamity) - od poniedziałku ekipa ZGK układa w wykopach pomarańczowe rury PCV i studnie rewizyjne. 

15.05.2014 zobacz więcej »

Wzorowa uczciwość - oddały znalezione

Iza i Bernadeta mają po 14 lat, mieszkają na jednym osiedlu - w tzw. "starych blokach" przy ul. Starowiejskiej. Iza jest uczennicą Miejskiego Gimnazjum nr 2, zaś Bernadeta uczęszcza do Gimnazjum nr 1. Od wczoraj o tych dwóch skromnych dziewczynach głośno w lokalnych, a nawet małopolskich mediach - czym na tę nagłą popularność sobie zasłużyły?

30.05.2014 zobacz więcej »

Śladami Suprona, Świerada i Wrońskiego - czyli zapasy pod Lubogoszczą

36 zapaśników z trzech małopolskich klubów rywalizowało w minioną sobotę (10 maja) na zapaśniczej macie w Miejskiej Hali Sportowej - dzieci, kadeci i juniorzy, którzy przyjechali do Mszany Dolnej ze swoimi opiekunami, reprezentowali sekcje zapaśnicze krakowskiej Wisły i myślenickiego Dalinu. Pierwsze kroki na zapaśniczej arenie stawiali młodzi zawodnicy sekcji działającej dopiero od 10 m-cy przy UKS TOP w  Zespole Szkół Miejskich nr 1. Mszańskie zmagania miały rangę Mistrzostw Małopolski - organizatorem zawodów był Małopolski Myślenicki Związek Zapaśniczy i jego działacze z Janem Sitkowskim na czele.

13.05.2014 zobacz więcej »

Zaproszenie - Dzień Dziecka z piłką i .... Mirosławem Szymkowiakiem

Już w najbliższą niedzielę (1.06.2014) święto naszych milusińskich - Dzień Dziecka. Z tej okazji na boisku Orlik 2012 przy ul. J. Marka już od godz. 9.30 będziemy mogli oglądać zmagania młodych piłkarzy - chłopców urodzonych w latach 2003-2004. 

28.05.2014 zobacz więcej »

Masz talent? Zgłoś się!

Masz talent? Chcesz się pokazać na scenie? Jesteś w wieku 5-13 lat? Weź udział w pierwszym mszańskim ''Mini Talent Show'' – eliminacje odbędą się 5 czerwca w godz. 16.00-19.00 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Występ na żywo podczas Dnia Dziecka 8 czerwca. Zapisy w MOK'u do 30 maja, ilość miejsc ograniczona! Czekamy na Ciebie!

08.05.2014 zobacz więcej »

''Polska Biega'' w Parku Miejskim

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę (25.05) na bieg w ramach akcji ''Polska Biega'' - tym razem pobiegniemy w Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich. Bieg po parku rozpoczynie się od startu przy pomniku, trasę o długości 3 km poprowadzi przez cały park Zygmunt Łyżnicki złoty medalista maratonu z Chicago wraz z zawodnikami z Sekcji Biegów Górskich i Długodystansowych działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury.  Tą samą trasę  można będzie przejść z kijami nordic-walking pod okiem instruktora z "Planety Sportu". Serdecznie zapraszamy!

20.05.2014 zobacz więcej »

Czas na Ćwilin

Po udanym otwarciu sezonu w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” czas na prawdziwe górskie spotkania. W najbliższą niedzielę, 25 maja, zapraszamy na Ćwilin (1072 m n.p.m), piękny i majestatyczny szczyt, która jest klasycznym przykładem „wyspowej” góry. Na szczyt prowadzi kilka szlaków pieszych PTTK, szlak rowerowy oraz droga różańcowa z Wilczyc, warto tak zaplanować wyprawę, by na szczycie pojawić się w godzinach 13.00-14.00.

21.05.2014 zobacz więcej »

Majówka z parowozem - już w niedzielę

Będzie to już czwarty przejazd pociągu retro na trasie Nowy Sącz-Chabówka organizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Tegorocznym motywem przewodnim imprezy jest 100 rocznica wybuchu I Wojny Światowej oraz 130 rocznica uruchomienia linii kolejowej z Nowego Sącza do Chabówki. Skład retro odjedzie z Nowego Sącza o godzinie 10:45 i z postojami na stacjach pośrednich dojedzie późnym popołudniem do Chabówki. Przez cały dzień jazdy nie zabraknie zaplanowanych atrakcji.

21.05.2014 zobacz więcej »

Informacja dla wyborców

Uprzejmie informujemy, że od najbliższych wyborów, tj. wyborów do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy ul. Spadochroniarzy i ul. Jana Pawła II będą głosować w Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 3  zlokalizowanej w Urzędzie Miasta Mszana Dolna przy ul. Piłsudskiego 2, a nie jak dotychczas w komisji w Zespole Szkół Miejskich Nr 2.

16.05.2014 zobacz więcej »

Święto strażaków - modlitwa, odznaczenia i ... pożar

W minioną niedzielę (4 maja) strażacy mieli swoje święto - w kalendarzu pod tą datą odnajdziemy św. Floriana, rzymskiego legionistę urodzonego w roku 250 na terenach Dolnej Austrii. Służył w armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. Aresztowany z innymi 40 legionistami był zmuszany do oddania czci pogańskim bogom. Nie wyrzekł się jednak wiary w Chrystusa, a nawet jeszcze ujął się za prześladowanymi żołnierzami. Wymyślne tortury nie złamały dzielnego legionisty. Oprawcy przywiązali do szyi skrępowanego Floriana ciężki głaz i wrzucili w wartkie nurty rzeki Enns - stało się to 4 maja 304 roku.

06.05.2014 zobacz więcej »

Na turystyczną rozgrzewkę - Lubogoszcz

Pierwszy wyznaczony punkt spotkania w ramach „X Spotkań w górach” nie wymagał wielkiego wysiłku po zimowej przerwie. Zresztą dla tych, którzy nawet zimą nie próżnowali, potraktowany był jako krótki spacer, bo z Mszany Dolnej do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” to około 40 minut. By spotkać się z wszystkimi, którzy chodzą na wycieczki z Terenowym Koła PTTK w Mszanie Dolnej wystarczyło w samo południe zapakować do plecaka kiełbaskę i spokojnie każdy zdążył ją zjeść o wyznaczonej godzinie 13.00 na pierwsze spotkanie.

06.05.2014 zobacz więcej »

Za Polskę i Polaków - 223 rocznica Konstytucji 3 Maja

Deszczowy i chłodny był 3 maj w tym roku - temperatura raczej jesienna, a i siąpiący deszcz bardziej przypominał listopadowe dni, niż początek najpiękniejszego miesiąca w roku. Bez względu jednak na aurę, w tym dniu od ponad dwudziestu lat cała Polska uroczyście świętuje kolejne rocznice uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, a właściwie Ustawy Rządowej, zwanej najczęściej Konstytucją 3 Maja z racji daty jej uchwalenia - stało się to właśnie 3 maja 1791.

05.05.2014 zobacz więcej »

Majówka po słowacku, czyli... stawianie ''moja''

Na Słowacji i w Czechach oraz na Orawie, Spiszu i na Śląsku zachował się jeszcze zwyczaj stawiania „moja”, „mojki” lub „jedlicki”. Zwyczaj stawiania w miejscach publicznych drzewka bądź słupa majowego znany jest również w Niemczech, Austrii, Anglii, na Słowenii i na Węgrzech. W niektórych krajach jest on praktykowany w innych terminach m.in. koniec maja, Zielone Świątki, a nawet w sierpniu, jak w Brukseli. W Szwecji i Finlandii maistang pojawia się na dzień św. Jana.

08.05.2014 zobacz więcej »

W drodze do Baku

W minioną niedzielę (27.04) Bydgoszcz gościła 400 młodych zawodników i zawodniczek olimpijskiego taekwondo. Swoich reprezentantów na Bydgoszcz Cup miał także mszański UKS KORYO. Do miasta nad Brdą trener Zbigniew Karpierz zabrał 13 swoich podopiecznych. Barwy klubowe reprezentowali Izabela Majerczyk, Patrycja Kornaś, Ewelina Głowacz, Klaudia Kujacz, Dominika Maron, Krystian Kornaś, Mateusz Szczęsnowski, Mirosław Majerczyk, Kamil Skolarus, Bartłomiej Olajossy, Maciej Klimowski,  Kacper Piaskowy i Bartosz Krzysztofiak. 

29.04.2014 zobacz więcej »

Informacja ZGK o sytuacji na ujęciach

Informacja Zakładu Gospodarki Komunalnej o sytuacjach na ujęciach wodociągowych w Mszanie Dolnej.

16.07.2024 zobacz więcej »

Stan alarmu przeciwpowodziowego

Informacja 


W związku z sytuacją pogodową i stanem wód na terenie miasta Mszana Dolna ogłaszam stan alarmu przeciwpowodziowego.

 

Tadeusz Filipiak

Burmistrz Miasta 

 

 
Dzisiejszej nocy 15/16.05.2014 w Urzędzie Miasta jest pełniony dyżur . Podtopienia i inne zagrożenia miejscowe można zgłaszać pod  tel. (018) 331-06-22 wew. 117, kom. 602 765 133 a także pod numerami alarmowymi Straży Pożarnej - 998, Policji 997, Pogotowia Ratunkowego - 999 oraz 112.
15.05.2014 zobacz więcej »

Akcja szczepienia lisów wolno żyjących

Stosownie do § 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013 r. póz. 1737) - Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że w dniach:

od 25 kwietnia do 9 maja 2014 r.

na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

22.04.2014 zobacz więcej »

Podsumowanie przyjaźni

1 kwietnia 2014 roku Burmistrz Miasta Tadeusz Filipiak wraz ze Skarbnik Miasta Bernadetą Ziemianin podpisali w Euroregionie "TATRY" w Nowym Targu  umowę na realizację mikroprojektu pt. "Poznajmy się bliżej – działania informacyjne na terenie Miasta Mszana Dolna zacieśniające współpracę z Gminą Niżna na Słowacji". Projekt zakłada wydanie książki - albumu, mapy gmin partnerskich, system tablic informacyjnych w mieście Mszana Dolna oraz 2 spotkania podsumowujące projekt. 

24.04.2014 zobacz więcej »

Umowa podpisana - etap nr 3 rozpoczęty

Spółka NBM Technologie - Mroczka i Wspólnicy spod Jasnej Góry wzięła na swoje barki niełatwe zadanie - do 30 listopada br. musi zdążyć z kompletną dokumentacją projektowo-budowlaną "przeniesienia ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą, zlokalizowanego na pot. Szklanówka, w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi Ziemi - budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą". Podpisanie umowy rozpoczyna przedostatni, 3. etap batalii o wodę pitną dla miasta Mszana Dolna.

25.04.2014 zobacz więcej »

Otwieramy sezon na X ''Spotkania w górach''

Mszańskie Terenowe Koło PTTK w Mszanie Dolnej otwiera sezon w majowy długi weekend i zaprasza wszystkich na jubileuszowe, już dziesiąte  wyjścia w ramach „Spotkań w górach”. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na czwartego maja w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”. Serdecznie zapraszamy!

30.04.2014 zobacz więcej »

Mszana Dolna - biblijne Emaus

Do biblijnego Emaus z Jerozolimy było raptem 11 km. - dwaj Apostołowie w dzień zmartwychwstania Jezusa szli polną drogą i żywo dyskutowali o tym, co się wydarzyło w ciągu minionych trzech dni. Zajęci rozmową nie rozpoznali zmartwychwstałego Chrystusa, który w drodze przyłączył się do nich, przysłuchując się ich burzliwej dyskusji. Kiedy dotarli do Emaus, towarzysz ich podróży, jak pisze Ewangelista Łukasz, sprawiał wrażenie jakby chciał iść w dalszą drogę i wówczas padło z ust jednego z Apostołów to piękne zdanie: "...zostań z nami, gdyż ma się już ku wieczorowi i dzień się już nachylił". Co było dalej ? Wiemy, bo fragment tej biblijnej opowieści słyszeliśmy niedawno w naszych kościołach. Przywołujemy tę przypowieść dlatego, że już niebawem do naszego miasteczka przyjadą młodzi ludzie z różnych zakątków Polski - z Warszawy, Gdańska, Poznania, Bytomia, Sosnowca, Złocieńca i Krakowa,  ale też z Sambora na Ukrainie i Burgos w Bułgarii. 

29.04.2014 zobacz więcej »

3 Maja w kościele Miłosierdzia Bożego

W najbliższą sobotę kolejna, 223 już rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - jak co roku spotkamy się na wspólnej dziękczynnej modlitwie w intencjach Ojczyzny i naszego miasta. W tym roku jednak uroczysta msza św. będzie sprawowana nie przy ołtarzu polowym, jak bywało w latach minionych, ale w kościele Bożego Miłosierdzia przy Placu św. s. Faustyny.  Tam zapraszamy gorąco wszystkich Mieszkańców Mszany Dolnej na godz. 10.30.
30.04.2014 zobacz więcej »

Informacja - 2 maja

UPRZEJMIE  INFORMUJEMY, ŻE W DNIU 2 MAJA 2014 r. (PIĄTEK) URZĄD BĘDZIE NIECZYNNY
 
 
W URZĘDZIE BĘDZIE PEŁNIONY DYŻUR W GODZ. OD 7.30 DO 15.30 ODNOŚNIE ZGŁASZANIA KANDYDATÓW  DO OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH W WYBORACH DO PARLAMENTU  EUROPEJSKIEGO
 
 
 
OSOBY ZGŁASZAJĄCE KANDYDATÓW PROSZONE SĄ O KONTAKT Z OSOBĄ DYŻURUJĄCĄ POD NR  TEL. 18 33 10 417 wew.117
 
 
29.04.2014 zobacz więcej »

BYĆ DUMNYM z POLSKOŚCI ...

W swoich kalendarzach to święto mają już m.in Chiny, USA, Meksyk, Ukraina, Finlandia, Argentyna, Litwa i Turkmenistan. Od dnia 12 lutego roku 2004 to święto mamy również w polskim kalendarzu - wtedy to Senat RP ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku uchwały Sejmu RP święto ustanowione przez Senat zmieniono na Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dlaczego właśnie ten dzień ? 

25.04.2014 zobacz więcej »

3 Bieg Ziemi Limanowskiej

Niebawem, bo już 1 maja 2014 r. odbędzie się 3 Bieg Ziemi Limanowskiej im. Św. Jana Pawła II. W tym roku Honorowy Patronat nad biegiem objęli: Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Ks. Biskup Andrzej Jeż oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.
Impreza, z roku na rok staje się coraz większym przedsięwzięciem realizowanym dzięki zaangażowaniu wielu osób, organizacji, samorządów oraz sponsorów.

22.04.2014 zobacz więcej »

Palmowe tradycje z nagrodami

Pięknie przystrojone palmy przygotowane z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, otoczyły w niedzielne południe budynek Miejskiego Domu Kultury. Jak co roku przy “Orkanówce” odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych - w tym roku była to już XXXII edycja. Oglądając je z bliska zaskakiwała misteria wykonania, dlatego jury miało niezwykle trudne zadanie.  Ksiądz Rafał Piórkowski, Irena Łacna oraz Maria Adamczyk oceniali palmy w trzech kategoriach, jednak zawsze jury stara się wyłonić te palmy, które przygotowane były zgodnie ze zwyczajami obchodzonymi w naszej okolicy.

16.04.2014 zobacz więcej »

Uczcili pamięć Ofiar katastrofy smoleńskiej

Dziś mijają 4 lata o tragicznej katastrofy rządowego samolotu TU-154. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 w drodze na obchody rocznicowe haniebnej zbrodni sowieckiej NKWD na polskich oficerach w Katyniu i innych obozach śmierci, zginęło 96 naszych rodaków - elita państwa z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. Na pokładzie samolotu byli też m.in. Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, generałowie Sił Zbrojnych RP, kapelani wojskowi, a wśród nich biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, posłowie i senatorowie, ministrowie Kancelarii Prezydenta RP,prezes IPN prof. Janusz Kurtyka, członkowie Rodzin Katyńskich, załoga samolotu.

10.04.2014 zobacz więcej »

MISTERIUM - owacja na stojąco

Jeszcze tylko dziś (poniedziałek, 14 kwietnia) na deskach MOK-u będzie można obejrzeć wielkopostne Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną" w reżyserii ks. Rafała Piórkowskiego - wikariusza parafii św. Michała i Katarzyny Wasilewskiej - polonistki w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w naszym mieście. Ostatni spektakl rozpocznie się o godz. 19.00. Po raz pierwszy historię Męki Pańskiej w Mszanie Dolnej wystawiono w roku ubiegłym - przedstawienie wtedy i dziś cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

16.04.2014 zobacz więcej »

II Bieg Katyński w 74. rocznicę mordu polskich oficerów

Sportowe zmagania gimnazjalistów z miasta i gminy Mszana Dolna upamiętniające katyńską zbrodnię na stałe wpisują się w kalendarz wiosennych wydarzeń w naszym mieście. Rok temu z inicjatywy Zbigniewa Jarosza, nauczyciela historii w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, bieg sztafet mieszanych został zorganizowany po raz pierwszy i był ukoronowaniem bardzo wartościowego pomysłu w którym uczestniczyli pracownicy naukowi krakowskiego IPN i nauczyciele historii z miejskich i gminnych szkół.

17.04.2014 zobacz więcej »

To już XV Turniej Piłki Siatkowej TKKF

To był już XV Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Miasta MD zorganizowany przez Ognisko TKKF "Lubogoszcz". Piątego kwietnia na hali miejskiej ZSM nr 1  sześć zespołów podzielonych na dwie grupy rozgrywało zacięte mecze. Najwyższe podium po spektakularnej walce pod siatką zajęli zawodnicy z Lubnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, które wręczali Leszek Rataj Jan Piekarczyk i Stanisław Jania.

10.04.2014 zobacz więcej »

Szachy rządziły po raz 19!

W ostatni weekend marca (29-30.03) w murach "Jedynki" trwały zacięte boje i unosił się duch sportowej rywalizacji. I chociaż wysiłek ów ograniczał się tylko do biało-czarnej planszy można było potem odetchnąć na sportowym boisku.  Wszystko to w imię królewskiej gry, którą popularyzuje Jan Zapała. Robi to na tyle skutecznie, że już w tamtym roku turniej odchodził swoją dojrzałą "osiemnastkę", na ten rok wypadła "19", a za rok...

07.04.2014 zobacz więcej »

ZSTI zaprasza na bezpłatne kursy spawalnicze

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej już po raz kolejny zaprasza do udziału w szkoleniu osoby dorosłe – tym razem będzie to bezpłatny kurs spawalniczy, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Kapitał Ludzki. Kursy będą nadzorowane przez Instytut Spawalnictwa z Gliwic, a kończyć się będą egzaminem państwowym, po zdaniu którego uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające zdobycie kwalifikacji, które uprawniające do wykonywania pracy spawacza.

04.04.2014 zobacz więcej »

Auto do ''śmierdzącej'' roboty

Po ponad 25 latach służby w barwach "komunalnej" na zasłużoną emeryturę przechodzi poczciwy, stary JELCZ 108L SK-821. Wyprodukowany w roku 1988 dzielnie radził sobie z niełatwym terenem miasta i okolicznych gmin. Jego zadaniem było opróżnianie przydomowych zbiorników na nieczystości, czyli szamb. Jak opowiadają dziś pracownicy ZGK z  JELCZ-em niewielu umiało się "dogadać". Dość powiedzieć, że za swojego długiego żywota jeździło nim zaledwie dwóch kierowców: na początku Bronisław Dudzik z Raby Niżnej i obecnie Stanisław Krzysztofiak, mieszkaniec Mszany Dolnej. 

07.04.2014 zobacz więcej »

Wielkopostne Misterium na deskach MOK-u

"Pójdź za mną" - to tytuł granego po raz drugi na deskach mszańskiego MOK-u Misterium Męki Pańskiej. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest ks. Rafał Piórkowski, wikariusz parafii św.Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Od samego początku w "reżyserce" pomaga Katarzyna Wasilewska - polonistka miejskiej szkoły nr 2. Ale misterium to nie tylko teksty, choć one są najważniejsze. Misterium, jak każda sztuka teatralna, potrzebuje scenografii, światła i dobrego nagłośnienia. 

03.04.2014 zobacz więcej »

Zaprosili Kardynała

W minioną środę przed południem Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz przyjął w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich twórców mszańskiego Misterium Męki Pańskiej - na Franciszkańską 3 pojechali ks. Rafał Piórkowski, Katarzyna Wasilewska - polonistka ZSM nr 2 i dyr. MOK-u Piotr Armatys.

04.04.2014 zobacz więcej »

Miłość, boleść i cierpienie - artysta z Olszówki Janowi Pawłowi II

W połowie Wielkiego Postu mszańska książnica zaprasza na niezwykłą wystawę - o miłości, bólu i cierpieniu "opowiada" nam Kazimierz Nawieśniak, opowiada w sposób szczególny, bo swoimi rzeźbami w drewnie. Artysta urodził się 58 lat temu w Rabce, ale swoje życie związał z rodzinną Olszówką - tu mieszkają po dziś jego rodzice, również tu on ma swoje rodzinne gniazdo. Po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał do Zakopanego - ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, by w kolejnych latach szlifować swój artystyczny warsztat pod kierunkiem prof. Jerzego Bandury na wydziale rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W żyłach Kazimierza Nawieśniaka płynie krew jego dziadka, znanego artysty-samouka Tomasza Nawieśniaka, zresztą rodzina Nawieśniaków od zawsze parała się ciesielką, stolarstwem, rzeźbą i malarstwem.

28.03.2014 zobacz więcej »

Malta organizuje kurs pierwszej pomocy

Zapraszamy na Kurs Podstawowej Pierwszej Pomocy z elementami obsługi defibrylatora "AED" organizowany przez mszański oddział Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna dla wszystkich chętnych oraz dla potencjalnych Maltańczyków. Kurs odbędzie się 12 -13 kwietnia w Domu Parafialnym przy Parafii Świętego Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Mszański oddział istnieje już 16 lat, dlatego gorąco zachęcamy do udziału w kursie!

10.04.2014 zobacz więcej »

Zapraszamy na XXXII Konkurs Palm Wielkanocnych

Niedziela Męki Pańskiej, zwana też Niedzielą Palmową, rozpoczyna w Kościele katolickim obchody Wielkiego Tygodnia. W obu naszych parafiach tego dnia  organizowane są uroczyste procesje z palmami na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W kościele św. Michała uroczysta Suma rozpocznie się o godz. 10.45, zaś w parafii Miłosierdzia Bożego o godz. 10.30. Na  godzinie 12.00, tuż po zakończeniu mszy św.  zapraszamy serdecznie do udziału w  XXXII Konkursie Palm Wielkanocnych organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Głównym celem konkursu jest wyłonienie palm, które przygotowane zostały zgodnie z tradycją i  zwyczajami naszej okolicy.

10.04.2014 zobacz więcej »

Wystawa ''Czarne na białym'' - jeszcze w Limanowej

„Czarno na białym" to bardzo ciekawa wystawa uczniów z pracowni Michała Liszki z Mszany Dolnej. Są to rysunki czarnym markerem na papierze kredowym. Wszystkie prace wykonane były w czasie zajęć plastycznych w pracowni. Różnorodność tematów jak i wymagająca technika sprawiają, że rysunki cieszą się olbrzymim powodzeniem. Po wystawie w Mszanie Dolnej w galerii nad pracownią przy ul. Piłsudskiego i w Krakowie można je jeszcze zobaczyć w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej.

07.04.2014 zobacz więcej »

Wiosenna ''burza'' na sesji - z chodnikiem w tle

Nic nie zapowiadało, że pierwsza wiosenna sesja Rady Miasta Mszana Dolna będzie mieć tak burzliwy przebieg - wyznaczona na czwartkowy (20 marca) poranek zgromadziła komplet miejskich rajców, byli też dyrektorzy i kierownicy miejskich instytucji, a także dziennikarze lokalnych mediów. Program obrad zakładał aż 20 punktów - większość nie budziła emocji, ale tuż przed przerwą radni mieli potwierdzić, uchwalone w budżecie na 2014 rok, zaciągnięcie dwóch kredytów: pierwszy z nich na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Miasta Mszana Dolna na rok 2014 zamykał się kwotą 292.000zł.

03.04.2014 zobacz więcej »

10 kwietnia 2010 - 10 kwietnia 2014 - NIE ZAPOMINAJMY

 

 

Pamiętać ..... to znaczy być dalej twoim posłańcem [...] Pamiętać, to widzieć cię w drobiazgach. W codzienności [...] Pamiętać, to być wiernym [...] Pamiętać... to umieć dochować wiary [...] Pamiętać? Żyć, jakby się miało zaraz - Zaraz, za chwilę po imieniu odezwać do siebie [...]

 

Leszek Długosz  "Pamiętać"

10.04.2014 zobacz więcej »

Dni Otwartych Drzwi w Rabce Zdroju

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdrój serdecznie zaprasza  dzieci i młodzież z wadami wzroku wraz z rodzicami i wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte. W piątek, 4 kwietnia szkoła zaprasza do siebie od godz. 10.00-17.00 oraz w sobotę od godz. 9.00-15.00. W programie możliwość zwiedzania szkoły i internatu, konsultacje ze specjalistami w zakresie rehabilitacji wzroku, ruchu, orientacji przestrzennej, tyflopedagogiem.

04.04.2014 zobacz więcej »

Wiosenny pochód przedszkolaków

„Wiosno, wiosno nasza siostro, przyjdź tu do nas, pozwól nam się już radować!” - takim to okrzykiem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 nawoływały 21 marca upragnioną przez wszystkich porę roku. Jednak nasze przedszkolaczki tego wiosennego dnia nie były same.   21 marca spotkaliśmy się w Parku Miejskim z dziećmi i paniami z Przedszkola nr 1 w Mszanie Dolnej. W parku urządziliśmy wspólne podchody - szukaliśmy ukrytych kopert, w których Pani Wiosna zostawiła wiosenne zadania do rozwiązania.

25.03.2014 zobacz więcej »

Pożegnanie z szambami

Po krótkiej zimowej pauzie, pracownicy ZGK wrócili na ul.M.M.Kolbego, by dokończyć rozpoczętą późną jesienią budowę kanalizacji sanitarnej dla dwóch budynków Wspólnot Mieszkaniowych - popularnie zwanych blokami kolejowymi. Niejako przy okazji dostęp do kolektora uzyska również budynek w którym siedzibę ma filia mszańskiego Banku Spółdzielczego. Podwójnym beneficjentem będzie jedyny mszański zegarmistrz - w maleńkim pomieszczeniu będzie wreszcie bieżąca woda i co nie mniej ważne, bezpośredni dostęp do rury kanalizacyjnej.

27.03.2014 zobacz więcej »

Po zimowej przerwie, piłka znów w grze

Sobotni pojedynek był debiutem Mariana Tajdusia, nowego szkoleniowca mszańskiej drużyny - drużyny "przebudowanej" i wzmocnionej podczas zimowej przerwy. Na efekty zimowych treningów czekali przede wszystkim kibice, ale swoich obaw nie krył także trenerski duet Tajduś&Tajduś jr. Goście z Jastrząbki stanowili dla szkoleniowców absolutną niewiadomą - jedyną informacja była ta, że jesienią Turbacz zebrał w wyjazdowym meczu z tą ekipą tęgie lanie. Wynik 1:11 mówi sam za siebie. I z takim rywalem los zetknął "jedenastkę" spod Lubogoszcza już na samym początku wiosennej rundy.

25.03.2014 zobacz więcej »

Krew w Mszanie, mat w Krakowie, czyli...

Krew w Mszanie, mat w Krakowie, czyli kolejny, już VI Turniej Szachowy ”Daj Mata Chorobie”. Rozegrany będzie w Krakowie, a jego uczestnicy zagrają dla  pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego.  Celem turnieju jest pozyskanie krwi dla ratowania zdrowia i życia oraz popularyzacja gry w szachy. Na rzecz turnieju już dziś (we wtorek, 18 lutego) uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych oddawali krew. Od godziny 9.00 do 13.00 krew oddało 29 uczniów i 2 pracowników szkoły, każdy po 450 ml życiodajnego płynu.

20.03.2014 zobacz więcej »

8 Marca z Kopciuszkiem na balu

Spotkanie przy ciastku i herbatce dla ukochanych mam i sympatycznych koleżanek, czyli dla wszystkich najwspanialszych pań, odbyło się w przeddzień Święta Kobiet w ZSM nr 1. Poczęstunek przygotowali rodzice, a uczniowie – część artystyczną. Jako że szkoła przygotowuje się do jubileuszu pięćdziesięciolecia, nie zabrakło też chwili na wspomnienia, które to pojawiły się przy przeglądaniu kronik szkolnych z ubiegłych lat.
Najważniejszym punktem tego spotkania było jednak przedstawienie znanej baśni o biednej sierotce, złej macosze i zawistnych siostrach… „Kopciuszek” wg J. Brzechwy, choć znany niemal na pamięć, wciąż uczy i bawi.

12.03.2014 zobacz więcej »

Ruch w wodzie …

W ostatnich dniach do domów wielu mieszkańców naszego miasta zapukali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Oczyszczalni Ścieków - Spółki „Górna Raba”. Otrzymaliśmy wiele telefonów z prośbą o wyjaśnienie powodu tych wizyt, zatem spieszymy z informacją. Jak Państwo wiedzą, miasto Mszana Dolna otrzymało w roku bieżącym 100% dofinansowanie wykonania dokumentacji projektowo – budowlanej dla zadania pn.: „Przeniesienie ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą zlokalizowanego na potoku Szklanówka (dz.ew. nr 5786, 10042/13, 10042/15) w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi ziemi – budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą”.

09.03.2014 zobacz więcej »

XIX Mistrzostwa Podhala

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na XIX już Szachowe Mistrzostwa Podhala, które przy pomocy Urzędu Miasta organizowane są w Zespole Szkół Miejskich nr 1. Głównym "spiritus movens" jest   – Pan Jan Zapała – znany w naszym mieście organizator turniejów szachowych, zawodowy instruktor i trener, opiekun kółek szachowych, gdy zaistnieje sytuacja angażuje się w każdą szachową akcję.

24.03.2014 zobacz więcej »

Radujmy się więc ... czyli ''Gaudeamus igitur'' pod Lubogoszczą

Przełom XIII i XIV wieku, to prawdopodobna data powstania tego znanego i kojarzonego powszechnie z inauguracją roku akademickiego utworu - pod Lubogoszczą "Gaudeamus igitur" zabrzmiało uroczyście i doniośle w miniony piątek (7 marca) i towarzyszyło początkom Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w stolicy Zagórzan. Pierwsza uczelnia dla seniorów powstała na uniwersytecie w Tuluzie w roku 1973, zaś w Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powołano w Warszawie w roku 1975. Franciszek Dziedzina, inicjator i pomysłodawca powołania do życia uniwersytetu dla mszańskich i nie tylko, seniorów, zaprosił na uroczystą inaugurację znamienitych gości - profesorów z mszańskimi korzeniami. 

10.03.2014 zobacz więcej »

Wyniki otwartego konkursu ofert

ZARZĄDZENIE Nr 20/2014 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

z dnia 06.03.2014r.w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Miasta Mszana Dolna w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi w 2014r.

07.03.2014 zobacz więcej »

Ustawa swoje - przyzwyczajenia swoje

Już ósmy miesiąc obowiązują w Polsce nowe porządki w gospodarce odpadami komunalnymi - 1 lipca 2013 roku obowiązek zagospodarowania odpadów z naszych gospodarstw wzięły na swoje barki gminy. Wydawać by się zatem mogło, że to kres kłopotów z dzikimi wysypiskami w lasach, nad brzegami potoków i rzek. Autorzy ustawy, a z nimi także i gminni włodarze, naiwnie myśleli, że skoro co miesiąc będziemy za własne śmieci płacić, to otaczająca nas natura "odsapnie". Niestety, nadzieje okazały się płonne - i jak to u nas często bywa, prawo sobie, a życie sobie.

04.03.2014 zobacz więcej »

Zbieramy zdjęcia do książki

W związku z realizacją mikroprojektu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 pn: "Poznajmy się bliżej – działania informacyjne na terenie Miasta Mszana Dolna zacieśniające współpracę z Gminą Niżna na Słowacji" Urząd Miasta Mszana Dolna zbiera materiały do książki pt. "Poznajmy się". Publikacja ta będzie miała formę albumu ze zdjęciami Mszany Dolnej oraz Niżnej na Słowacji. 

 
07.02.2014 zobacz więcej »

Gimnazjaliści pod siatką

Całkiem niedawno tworzyły niewielką grupę dziewcząt, która spotykała się w hali sportowej i rekreacyjnie grała pod okiem nauczyciela w piłkę siatkową - mowa o Miejskiej Sekcji Piłki Siatkowej Dziewcząt. Od października zeszłego roku grupka ta posiada osobowość prawną i jest  to stowarzyszenie sportowe o nazwie: Uczniowski Klub Sportowy "Beskid" Mszana Dolna. Wiodącą dyscypliną sportową na której opiera się działalność klubu jest piłka siatkowa.

05.03.2014 zobacz więcej »

Góry Świętokrzyskie nasze

Po sukcesach w słoweńskim Mariborze, młodzi taekwondziści UKS KORYO zdobyli Góry Świętokrzyskie. Oczywiście na górskie wędrówki czasu w Ostrowcu Świętokrzyskim nie starczyło, ale śmiało możemy powiedzieć, że o podopiecznych Zbigniewa Karpierza znów było głośno. Na zawody 2 marca w ramach III Otwartego Pucharu Gór Świętokrzyskich wyjeżdżali z Mszany Dolnej, kiedy wszyscy inni smacznie jeszcze spali - była wszak godzina 4.30, a kiedy pełni wrażeń i z 12 wywalczonymi medalami wrócili do domu, było już grubo po północy.

05.03.2014 zobacz więcej »

OSP Mszana Dolna sprzeda samochód pożarniczy

Ochotnicza Straż Pożarna
w Mszanie Dolnej
sprzeda samochód STEYR 791 4x4

Rok. produkcji: 1977
Przebieg: 31 300 km
Pojemność beczki: 2 000 l
Pojemność zbiornika środka pianotwórczego: 200 l
Autopompa: Rosenbauer
04.03.2014 zobacz więcej »

Narodowy Dzień Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych'' - poszukujemy informacji

Koniec II wojny światowej na ziemiach polskich był okresem, w którym niepodległościowe podziemie zbrojne nie zgodziło się na przejmowanie władzy przez PPR, zależną całkowicie od ZSRR. Jednym z jego przejawów była walka zbrojna z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego, oddziałami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i ludźmi blisko z nim współpracującymi. W województwie krakowskim opór przeciwko komunistom był znaczny. Działały tutaj oddziały: partyzantki poakowskiej oraz grupy zbrojne związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

25.02.2014 zobacz więcej »

Z Mszany na Majdan

Ekspresowo zorganizowana i przeprowadzona zbiórka środków medycznych w Domu Parafialnym pod koniec minionego miesiąca najbardziej zaskoczyła osoby, które pośredniczyły w odbiorze tych środków. Przez dwa dni, sobotę i niedzielę mieszkańcy miasta przynosili do salki Zespołu Charytatywnego wszystko to co mogło przydać się walczącym na Majdanie – ciepłe koce, środki medyczne, żywność długoterminową, środki czystości. I to właśnie taka mała, oddolna akcja  zaskoczyła ratowników w Krakowie, którym dostarczono zebrane rzeczy. 

05.03.2014 zobacz więcej »

Smażone szkodzi, a spalone ?

Lekarze i dietetycy alarmują: smażone szkodzi, bo podnosi poziom "złego" cholesterolu, bo zwiększa znacznie ryzyko chorób serca. Wszyscy o tym wiemy, ale niedzielnego obiadu bez ziemniaczków z okrasą i schabowym wyobrazić sobie nie jednemu z nas bardzo trudno. Później na różne sposoby sami sobie to tłumaczymy, najczęściej rozgrzeszając własne słabości - może i szkodzi, ale bardzo smakuje, a żyje się przecież raz! Dlatego właśnie, że żyje się tylko raz, byłoby dobrze pożyć długo i zdrowo - to, co jemy ma niewątpliwie wływ na nasze zdrowie, ale to, co wdychamy również. Może nawet i większe? Stąd w tytule pytanie, czy tylko smażone szkodzi? A spalone?

21.02.2014 zobacz więcej »

Nie musisz jechać do Limanowej - Urząd Skarbowy w Mszanie (chwilowo)

Marzec i kwiecień to dwa miesiące w których najczęściej rozliczamy się z Urzędem Skarbowym - wzorem lat ubiegłych w Biurze Obsługi Mieszkańca możemy odebrać interesujący nas wzór druku PIT. Limanowski Urząd Skarbowy idzie jeszcze dalej - od środy, 5 marca "instaluje" się w mszańskim magistracie, a dokładniej w Sali Narad na parterze budynku urzędu przy ul. Marszałka Piłsudskiego 2. Przez kolejnych dziewięć marcowych i kwietniowych śród na mieszkańców Mszany Dolnej, ale i wszystkich okolicznych miejscowości gminy Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź w godzinach 9.oo - 13.oo będzie czekał pracownik "skarbówki".

24.02.2014 zobacz więcej »

50 osób na godzinę

Punktualnie o godz. 9.oo pierwszy podatnik rozliczył się z fiskusem za miniony rok i zrobił to drogą elektroniczną. Zanim otrzymał urzędowe potwierdzenie złożenia w terminie i bez uwag swojego PIT-u do Sali Narad mszańskiego urzędu, gdzie tymczasowo "zainstalował" się limanowski Urząd Skarbowy, weszło kolejnych pięć osób. I tak było przez cztery godziny. Pytani przez nas o ocenę tej akcji mieszkańcy, wyrażali się o pomyśle w samych superlatywach. Dość powiedzieć, że w pierwszą z dziewięciu śród uregulowało swoje sprawy ze skrabówką za rok 2013 aż 200 podatników.

05.03.2014 zobacz więcej »

Solary - obowiązkowe spotkanie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta Mszana Dolna 

 

Burmistrz Miasta Mszana Dolna zaprasza mieszkańców uczestniczących w projekcie: „Odnawialne źródła energii w Gminie Mszana Dolna oraz gminach partnerskich” na szkolenia z obsługi eksploatacji zestawów solarnych.

27.02.2014 zobacz więcej »

Po promesy do Tarnowa

Warto było małopolskim samorządowcom pojechać w ostatni wtorek (18.02) do Tarnowa - na comiesięcznym spotkaniu z wojewodą Jerzym Millerem aż 125 z nich otrzymało promesy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podpisane przez Sekretarza Stanu Stanisława Huskowskiego. Promesy przywiózł z Warszawy do Tarnowa dyrektor Departamentu do Spraw Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych Zbigniew Śwircz. Wspólnie z gościem ze stolicy promesy wręczali wojewoda małopolski Jerzy Miller i dyr. Wydziału Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Stanisław Siemek.

19.02.2014 zobacz więcej »

''Pociąg do aktywności''

Powiatowe Centrum Pomocy w Limanowej realizuje projekt pn. ,,Pociąg do aktywności – program aktywizacji społecznej i zawodowej w powiecie limanowskim”. Jest on skierowany zarówno do rodziców dzieci niepełnosprawnych jak i osób niepełnosprawnych.

06.02.2014 zobacz więcej »

Sprawa ''ludzi - duchów'' wyjaśniona

Po prawie trzech miesiącach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przesłał do Rady Miasta Mszana Dolna odpis postanowienia z dnia 12 lutego 2014r. wraz z uzasadnieniem dotyczącym skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Adminstarcyjnego 15 listopada 2013r. Skargę na uchwałę mszańskich radnych (nr XLII/298/2013) napisać mieli mieszkańcy Mszany Dolnej - Izydor i Kunekunda (pisownia oryginalna) Miotlewicz zamieszkali przy ul. Słomka 523A. 

19.02.2014 zobacz więcej »

Ważne informacje dla przedsiębiorców i nie tylko

Na prośbę PUK EMPOL odbierającego odpady z naszych gospodarstw domowych, ale także wielu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego miasta, informujemy że śmieci powstające w firmach, sklepach, przedsiębiorstwach i pracowniach, których właściciele mają podpisane umowy na wywóz śmieci z EMPOL-em, będą odbierane w tych samych dniach, co z posesji na danej ulicy miasta. 
 
INFORMACJA WAŻNA DLA WSZYSTKICH - przypominamy P.T. Mieszkańcom naszego miasta o konieczności wystawiania za bramę posesji worków i pojemników z odpadami do godz. 7.00 w dniu ich odbioru. Od tej godziny służby PUK EMPOL rozpoczynają zbiórkę naszych śmieci - późniejsze wystawienie kubła czy worka może skutkować tym, że po powrocie z pracy do domu zastaniemy worek/kubeł pełny odpadów.  Przypominamy również o obowiązku umieszczania w widocznym miejscu na elewacjach naszych domów tabliczek z nazwą ulicy i numerem porządkowym posesji. Ich brak na wielu jeszcze domach utrudnia pracę pracownikom PUK EMPOL, zaś właścicieli posesji naraża na niepotrzebne kłopoty.
17.02.2014 zobacz więcej »

Złoto, srebro i brąz w Słowenii

Do Mariboru, drugiego po Lublanie, największego miasta Słowenii, wybrali się zawodnicy mszańskiego UKS KORYO, by sprawdzić swoje umiejętności w międzynarodowym turnieju Taekwondo Olimpijskiego SLOVENIA OPEN. Trener Zbigniew Karpierz na Bałkany zabrał szóstkę swoich podopiecznych. Mieli oni w gronie aż 430 zawodników z całej Europy pokazać, że nie na darmo wylewają hektolitry potu na wyczerpujących treningach. Do Mariboru zjechali zawodnicy  81 klubów z Niemiec, Czech, Węgier, Serbii, Chorwacji, Słowacji i Słowenii.

24.02.2014 zobacz więcej »

Informacja dla organizacji pozarządowych

Informacja dla organizacji pozarządowych

o możliwości wskazania osób, które wejdą w skład komisji konkursowej powołanej przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna w celu przeprowadzenia konkursu ofert.

20.02.2014 zobacz więcej »

ZARZĄDZENIE Nr 11/2014 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

 

ZARZĄDZENIE Nr 11/2014 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

z dnia 10 lutego 2014 roku

w sprawie organizacji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Miasta Mszana Dolna w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi.

10.02.2014 zobacz więcej »

W karnawale czas na bale...

''W karnawale czas na bale'' – pod tym hasłem dnia 18 lutego odbyła się w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Mszanie Dolnej zabawa karnawałowa. Aby się dobrze bawić podczas balu karnawałowego, dzieci musiały wspólnie z paniami się do niego odpowiednio przygotować:  przystroić salę balonikami, serpentynami, kolorowymi łańcuchami, przygotować stroje, opracować ciekawe, wesołe zabawy, odpowiednią muzykę i piosenki, a także zapewnić miłe niespodzianki. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. 

20.02.2014 zobacz więcej »

W Bibliotece rozdano już Oscary

Scenografia, charakteryzacja, montaż i tajniki gry aktorskiej to tylko niektóre pojęcia, które poznali uczestnicy tegorocznych "Ferii w Bibliotece". Dzieci brały udział w warsztatach teatralno-filmowych prowadzonych przez Monikę Antosz-Grodzicką i Adama Lewandowskiego. Młodzi aktorzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i pomysłowością. Sami przygotowali dekoracje i niektóre kostiumy. Odważnie stawali przed kamerą i wcielali się w różne role. Zwieńczeniem zajęć była uroczysta premiera i gala oskarowa, podczas której aktorzy i współtwórcy filmów otrzymali pamiątkowe statuetki oraz maskotki.

19.02.2014 zobacz więcej »

Wystawa zdjęć PLUSZCZA

Od początku lutego br. w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej można oglądać wystawę fotografii członków Mszańskiego Koła Fotograficznego "Pluszcz". Tematem ekspozycji jest głownie przyroda - górskie krajobrazy, zwierzęta i rośliny, ujęte portretowo lub w środowisku, w którym żyją. Kilkanaście antyram ze zdjęciami przyciąga różnorodnością ujęć, barw i naświetleń.

18.02.2014 zobacz więcej »

Konsultacje Kadry Wojewódzkiej Taekwondo

Do Mszany Dolnej w ostatni weekend ferii zjechali najlepsi juniorzy i młodzicy z Małopolski. Zawodnicy z Klubów Arcus Krynica, Macierz Lipnica Murowana i Koryo Mszana Dolna przechodzili specjalistyczne testy sprawności oraz zostali poddani ocenie przez trenerów Kadry Wojewódzkiej.Trzydniowa konsultacja miała za zadanie wyłonić najlepszych młodzików oraz skonfrontować poziom szkolenia juniorów i kadetów. Mszański klub ma spore szanse na udział trójki zawodników w Mistrzostwach Świata Kadetów, które odbędą się w drugiej połowie roku w Baku (Azerbejdżan).

17.02.2014 zobacz więcej »

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzić będziemy Narodowe Święto "Żołnierzy Wyklętych" poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Oddając należną pamięć bohaterom minionych lat, również na terenie Powiatu Limanowskiego odbędą się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczną się od uroczystej mszy św. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, następnie ciąg dalszy uroczystości: apel pamięci na limanowskim rynku oraz złożenie wieńcy i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy.

25.02.2014 zobacz więcej »

Zbiórka środków medycznych dla Ukrainy

Przez najbliższe dwa dni – sobotę i niedzielę (22 - 23.02) w Domu Parafialnym im. Ks. Antoniego Pawlity odbędzie się zbiórka środków medycznych, które zawiezione zostaną na Ukrainę. Najbardziej potrzebne są: koce, opatrunki, plastry, bandaże elastyczne, środki na oparzenia, usztywniacze, węgiel leczniczy oraz żywność długoterminowa (konserwy, zupki i dania błyskawiczne). Wszystkie wymienione produkty można dostarczać do salki Zespołu Charytatywnego w przyziemiu, w sobotę od godz. 11.00-20.00 i w niedzielę od 12.00-20.00.

21.02.2014 zobacz więcej »

Zwrot podatku akcyzowego w 2014 roku

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Każdy rolnik, który chce odzyskać w 2014 r. część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 stycznia 2014r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2014 r. 

14.01.2014 zobacz więcej »

Quad wesprze limanowskich policjantów

W obecności insp. Jacka Fabisiaka - Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, samorządowcy gmin i starostwa powiatu limanowskiego przekazali w czwartkowe popołudnie kluczyki do pachnącego jeszcze nowością quada ARCTIC CAT 700i PS. Nie był to jedyny tego dnia prezent dla limanowskich stróżów prawa - Prezes limanowskiego Banku Spółdzielczego Adam Dudek wręczył Komendantowi Powiatowemu insp. Robertowi Hahnowi kluczyki do nieoznakowanego radiowozu wartego ponad 37 tys.zł. Pieniądze na ten cel przekazały BS z Limanowej i Mszany Dolnej, oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

24.01.2014 zobacz więcej »

Długa debata o Orkanówce

Prawie 6 godzin trwała budżetowa Sesja Rady Miasta Mszana Dolna - w tej kadencji dłuższych obrad nikt nie pamięta, ale też tematyka spraw nad którymi dyskutowano w poniedziałkowe popołudnie była wyjątkowa bogata i ważna. Na zwołaną w samo południe Sesję stawili się wszyscy mszańscy radni. Także niemal w komplecie obecni byli dyrektorzy samorządowych instytucji i urzędnicy mszańskiego magistratu - burmistrzowie, sekretarz miasta, skarbnik, radca prawny, a także stały już gość - limanowski wicestarosta Franciszek Dziedzina.

29.01.2014 zobacz więcej »

Marszałku, trzymamy za słowo

W ostatni poniedziałek (13 stycznia br.) Małopolska Platforma Obywatelska gościła w Gorcach - nad lokalnymi bolączkami radzono w gościnnych progach malowniczo położonego nad gorczańskim potokiem Hotelu Górski Raj. Do Poręby Wielkiej przyjechali Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i Przewodniczący małopolskich struktur PO Grzegorz Lipiec. Nie zabrakło europosłanki Róży Thun, posłów na Sejm i senatorów z Małopolski, a także lokalnych działaczy PO z Tadeuszem Patalitą na czele, który pełnił rolę gospodarza wyjazdowego posiedzenia swojej partii. Z jakich powodów piszemy o tym na stronie urzędu miasta, skoro lokalne media i portale piszą o tym od samego rana?

16.01.2014 zobacz więcej »

Jednogłośny budżet na 2014 rok - podziękowania dla Pani Sekretarz

Drugą część obrad budżetowej sesji Rady Miasta zdominowały finanse gminy na rok bieżący - od 15 listopada 2013 roku radni mogli zapoznać się z projektem budżetu przedłożonym przez burmistrza przewodniczącemu Rady Miasta. Zwyczajowo odbywa się to tak, że przewodniczący stałych komisji Rady zwołują posiedzenia na których projekt budżetu jest gruntownie badany i dyskutowany. W stosownym czasie swoje uwagi zgłaszają do Komisji Budżetowej - w posiedzeniu winni uczestniczyć wszyscy szefowie pozostałych komisji Rady Miasta.

29.01.2014 zobacz więcej »

Mieć Babcię i Dziadka to wielkie szczęście

Mieć Babcię i Dziadka to wielkie szczęście, bo to właśnie oni mają dla swoich wnucząt najwięcej czasu, dużo ciepła i miłości. Kochają, wspierają a często także wychowują swoje wnuki. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia możemy unikać życiowych pułapek. Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja aby im za to podziękować, by pokazać im jak bardzo doceniamy ich obecność, doświadczenie, pomoc i miłość. Taką okazję mieli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej.

30.01.2014 zobacz więcej »

Bezpieczne ferie z mszańską Strażą Miejską

Strażnicy ze Straży Miejskiej w Mszanie Dolnej tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych prowadzili zajęcia mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku zimowego. Program spotkań, realizowany w zerówkach w ramach akcji “Bezpieczne ferie ze Strażą Miejską ”, miał na celu uświadomienie dzieciom, iż z pozoru beztroskie zabawy na sankach, nartach, czy łyżwach mogą być niebezpieczne, jeśli odbywać się będą w sposób bezmyślny i w miejscach do tego nieprzeznaczonych, m.in. blisko drogi, zbiornika wodnego.

04.02.2014 zobacz więcej »

Ferie na filmowo w Bibliotece

Ferie w naszym województwie rozpoczęły się wprawdzie trzeciego lutego i pomimo, że jesteśmy już na półmetku ferii, zapraszmy dzieci i młodzież na zajęcia, które w drugim tygodniu ferii przygotowała Miejska Biblioteka. Przez pierwszy tydzień to nasze szkoły gwarantowały milusińskim różne dodatkowe aktywności na ten wolny czas, teraz pałeczkę przejmuje Biblioteka. Tym razem będzie królowała tematyka filmowa, każdy dzień będzie odzwierciedlał pracę nad jednym z elementów sztuki filmowej.

10.02.2014 zobacz więcej »

IV Ogólnopolska Spartakiada Narciarska

Zarząd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej serdecznie zaprasza do udziału w IV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Narciarskiej organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, oraz przez Stację Narciarską Koninki.

Zawody odbędą się 15 lutego 2014 roku w Koninkach koło Poręby Wielkiej pod hasłem „Wymagajcie od siebie” i będą wprowadzały nas w czas oczekiwania na kanonizację bł. Jana Pawła II.

 

30.01.2014 zobacz więcej »

Solary - ważne ogłoszenie

Przypominamy 

 

 W związku z realizacją projektu pn. „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich” przypominamy, że po zamontowaniu zestawu solarnego na budynku mieszkalnym należy dokonać zmiany w ubezpieczeniu budynku z zaznaczeniem, że instalacja ciepłej wody użytkowej została rozbudowana o instalacje solarną. 
 

15.01.2014 zobacz więcej »

Dobre wieści z głębin ziemi

Na oficjalne i zawarte w dokumentacji technicznej dane musimy poczekać do 17 grudnia, ale dziś możemy podzielić się dobrymi wieściami z ...głębin ziemi, gdzie krakowskie Przedsiębiorstwo Geologiczne poszukiwało dodatkowych zasobów wody pitnej dla naszego miasta. W listopadowych "aktualnościach" informowaliśmy o tej ważnej sprawie mieszkańców Mszany Dolnej.Teraz tylko krótko o tym, co zostało zrobione i jakie są wstępne rezultaty prac poszukiwawczych.

05.12.2013 zobacz więcej »

Stało się – zagramy o II ligę!

Wszystko zaczęło się od piątkowego zwycięstwa lidera rozgrywek – LKS KŁOS Olkusz - z Hutnikiem Kraków (3:1). Świadomość korzystnego dla Mszanki rezultatu, dodatkowo zmobilizowała zawodników przed ostatnim meczem I rundy sezonu 2013/2014. Faworyci nie zawiedli i pewnie pokonali rywali ze Świnnej Poręby 3:0. Teraz pozostało czekać i liczyć na AZS Politechnikę Kraków lub TS Podhalański Czarny Dunajec. Ci drudzy nie sprostali Grunwaldowi, gładko ulegając w Chełmku w trzech setach.

21.01.2014 zobacz więcej »

Cudeńka mistrza Aleksandra

 

Kto jeszcze tego nie widział, ma czas do 10 stycznia 2014r. Warto po szaleństwach sylwestrowej nocy wybrać się w któryś z pierwszych dni Nowego Roku do miejskiej Biblioteki - kto z zaproszenia skorzysta, na pewno zawiedziony nie będzie. A co tym razem miejska książnica przygotowała? Z książkami to nic wspólnego nie ma, ale przyzwyczailiśmy się już do tego, że oferta biblioteki bardzo często daleko wykracza poza statutowy charakter jej działaności.

31.12.2013 zobacz więcej »

Z Monarchami u żłóbka

Z roku na rok przybywa na mapie Polski miejscowości przez które 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, popularnie u nas zwanego Świętem Trzech Króli, przechodzą barwne i radosne Orszaki biblijnych Mędrców ze Wschodu. W tym roku na listę "orszakowych" miejscowości, warszawska Fundacja Orszak Trzech Króli dopisała Mszanę Dolną. Można powiedzieć, że do Orszaku dołączyliśmy w ostatniej chwili, bo też i pomysł jego organizacji w naszym mieście zrodził się "za pięć dwunasta". Po wypełnieniu koniecznych dokumentów, Mszana Dolna dołączyła do 187 miejscowości w naszym kraju przez które w miniony poniedziałek (6 stycznia) przemaszerowały Orszaki Trzech Króli.

10.01.2014 zobacz więcej »

 

Szczęśliwy finał - gmina na swoim

Po ponad 5 latach starań i negocjacji, wąska i mocno zaniedbana uliczka łącząca główne arterie miasta (ulice M.M.Kolbego i Starowiejska) uzyskała w końcu status drogi miejskiej, czyli jej jedynym właścicielem jest gmina miasto Mszana Dolna. W początkach roku 2008 magistrat rozpoczął starania o przejęcie tego "łącznika" - trzeba pamiętać, że w dużej części tereny te należały "od wieków" do PKP i to z kolejarzami właśnie trzeba było rozmawiać w pierwszej kolejności. Rozmowy w krakowskiej siedzibie spółki PKP przy ul. Mogilskiej, wiele zapisanych stron korespondencji i dziesiątki telefonów tylko po, żeby kolejarze oświadczyli, iż teren dziś nie jest im już potrzebny.

19.12.2013 zobacz więcej »

Wojewoda i fachowcy mówią ''TAK''

Gdyby posługiwać się językiem sportowym, to połowę dystansu mamy za sobą - strome podjazdy, niebezpieczne zakręty i inne nieprzewidziane sytuacje zostawiliśmy za sobą. Teraz druga część wyścigu "po wodę" - długa, może nawet dłuższa niż ta pierwsza, ale wiemy z pewnością, bez mała 100%, że dotrzemy do mety, że na tym etapie nie zejdziemy z trasy.

W roku 2012 rozpoczęły się nasze starania o pozyskanie środków na ratowanie ujęcia wody pitnej na pot. Szklanówka (ul.Leśna) Opinia fachowców była jednoznaczna - jakiekolwiek prace na potoku, byłyby wyrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe "błoto".

17.12.2013 zobacz więcej »

Aby dzieci mogły usłyszeć ... Samu bana ke kuha

Pierwsi kolędnicy misyjni pojawili się w polskich domach przed 21 laty - w naszym mieście ta tradycja nie sięga aż tak daleko, ale dzięki pracującym w Mszanie Dolnej siostrom Franciszkankom, z roku na rok o małych kolędnikach w kolorowych strojach wie coraz więcej mieszkańców naszego miasta. Nie inaczej było i w tym roku. Ale zanim opowiemy o szczegółach misyjnej kolędy w Mszanie, trochę informacji ogólnych o tej szlachetnej akcji z roku ubiegłego.

27.12.2013 zobacz więcej »

Nie żałowali gardeł i ... owsa

Choć w naszym mieście prawdziwych gazdów coraz mniej, to jednak gdy przychodzi czas żniw, dożynkowych wieńców nie brakuje. Podobnie jest w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - w święto św. Szczepana - gospodarze wybierają się na świąteczną mszę zawsze z ... owsem w kieszeniach i woreczkach i sypią nim obficie z chóru i ławek w których siedzą. Nie oszczędzają nikogo - prawdziwy deszcz ziaren owsa wpada po równo, tak za ornat, jak i kołnierz futra i księdzu, i damie z piękną, świąteczną fryzurą.

27.12.2013 zobacz więcej »
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/archiwum-2014/