Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 25.06.2024r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności

Ewidencja Ludności Urzędu Miasta informuje 

 

Ewidencja Ludności Urzędu Miasta Mszana Dolna informuje, że w związku z wdrożeniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną wystąpią czasowe przerwy techniczne w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. W dniu 27 lutego 2019 r. zostanie wyłączona możliwość wnioskowania o dowód osobisty przez internet. Składanie wniosków przez platformę ePUAP odbywać się będzie do 26.02.2019 r. (wtorek). Usługa zostanie włączona 4 marca 2019 r.


W dniu 1 marca 2019 r. (piątek) składanie wniosków o wydanie dotychczasowego dowodu osobistego, a także odbiór już wyrobionych będzie możliwy do godz. 11:30. Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019.


E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Chip będzie bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

 

Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. O nowy dowód osobisty będzie można się starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności.

 

 

 

 

Tekst przeczytany: 940.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/ewidencja-ludnosci-urzedu-miasta-informuje.html