Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 25.06.2024r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Miasto

Miasto Mszana Dolna 

 

    Mszana Dolna jest pięknie położonym wśród Beskidów i Gorców małym miastem. Stanowi stolicę Zagórzan - etnicznej grupy góralskiej, która stworzyła swój własny, niepowtarzalny folklor, do dzisiaj zresztą kultywowany przez mieszkańców. Wielkim miłośnikiem tej kultury     i ziemi był znany twórca literacki Władysław Orkan. Otoczenie gór, bliskość Gorczańskiego Parku Narodowego oraz położenie w dolinach górskich rzek: Raby i Mszanki powodują, że miasto jest doskonałą bazą wypadową w okolice. Można tu wybrać się na piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, narty czy łowienie ryb. Dodatkowo znakowane szlaki turystyczne oraz bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i rekreacyjna zachęca do spędzenia w Mszanie Dolnej wakacji, ferii, czy weekendu.

    Mszana Dolna to również ośrodek edukacyjny, administracyjny i gospodarczy dla regionu. Oprócz trzech przedszk oli oraz dwóch zespołów  szkół miejskich w Mszanie znajdują się trzy ze społy szkół średnich, ściągające młodzież z kilku sąsiednich gmin. W Mszanie Dolnej znajduje się siedziba Miasta, Gminy, Powiatowego Urzędu Pracy, niektórych wydziałów Starostwa Powiatowego w Limanowej, Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Limanowej. Miasto znane jest szeroko z organizowanych w każdy wtorek targów, na których handlują co tydzień setki przedsiębiorców i rolników. W Mszanie zarejestrowanych jest ponad 550 podmiotów gospodarczych, które są obsługiwane przez trzy banki. 

    W obecnym kształcie Miasto Mszana Dolna funkcjonuje od 1992 roku, kiedy to samorząd ówczesnego Miasta i Gminy Mszana Dolna postanowił o podziale na dwie jednostki samorządu terytorialnego o takiej samej nazwie Mszana Dolna: Miasto oraz Gminę (wiejską).

MB

 

Tekst przeczytany: 388.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/miasto/