Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 25.06.2024r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Miasto » Położenie

Położenie 


Wyświetl większą mapę

 

Drogowe położenie Mszany Dolnej (kliknij)

 

    Mszana Dolna leży na wysokości 400 m n.p.m. w malowniczej kotlinie górskiej Beskidu Wyspowego, utworzonej przez rzekę Rabę i uchodzącą do niej  w tym miejscu Mszankę. Kotlina sąsiaduje na południu z Gorcami, a od północy do samego miasta dochodzi południowa odnoga góry Lubogoszcz (968 m), od wschodu grzbiet Czarnego Działu (673 m), rozwidlony przy mieście w niższą górę Grunwald (624 m) i Kobylą Głowę (650 m), od południa grzbiet biegnący od Kudłonia przez Koninę, wzdłuż wsi Mszana Górna, bez nazwy (650 m), od zachodu - grzbiet biegnący z Lubonia (1022 m) oraz jeden z grzbietów Szczebla (977 m), tzw. Mała Góra.
    Położenie Mszany Dolnej czyni z niej doskonałą bazę wypadową zarówno dla turystów pieszych, rowerowych  jak i zmotoryzowanych. W promieniu 50 km od miasta znajdują się: Kraków i Tatry, Wadowice i Pieniny, Wieliczka i przejścia graniczne na Słowację, Kalwaria Zebrzydowska, SzczawnicaCzorsztynDobczyce ze sztucznymi jeziorami na Dunajcu i Rabie, nad którymi górują owiane legendami zamki.

    W bezpośrednim sąsiedztwie miasta ciągną się dwa atrakcyjne i bardzo od siebie różne pasma górskie: Gorce (najwyższy szczyt - Turbacz 1310 m n.p.m.) i Beskid Wyspowy  z Mogielicą - 1170 m n.p.m.  Wiele innych szczytów  tych gór sięgają ponad 1000 m n.p.m., a na ich obszarze przygotowano kilkadziesiąt kilometrów  oznakowanych szlaków  pieszych   i rowerowych. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa Grupa Podhalańska GOPR ze stacją centralną w Rabce-Zdroju. Dodatkową atrakcją są trzy Parki Narodowe: Tatrzański, Pieniński  i graniczący z gminą Mszana Dolna -  Gorczański Park Narodowy
    Zimą w odległościach nie przekraczających 25 km pracują wyciągi narciarskie z trasami zarówno dla początkujących,  jak i wytrawnych narciarzy. Większość z nich posiada sztuczne śnieżenie, stoki oświetlone i codziennie przygotowywane przez ratraki, z parkingami i zapleczem gastronomicznym - najbliższe to: Polczakówka, Lubomierz, MaciejowaKoninki, Kasina Wielka.

    Położenie  podgórskie stwarza korzystne warunki klimatyczno-uzdrowiskowe. Walory  turystyczne poprawia położenie miasta w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego.             W mieście i okolicy są ośrodki wypoczynkowe, prywatne pensjonaty oraz kwatery w domach jednorodzinnych. Można korzystać z krytego basenu, rehabilitacji, odnowy biologicznej, nowoczesnych kortów tenisowych, stadionu sportowego oraz  kąpielisk na rzece Mszance. Latem odbywają się ciekawe imprezy plenerowe połączone z lotami widokowymi nad miastem i okolicą.
 

Tekst przeczytany: 706.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/polozenie/