Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 25.04.2024r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Samorządowa współpraca zaowocowała 

 

 

Chodnik przy ul. Krakowskiej gotowy - wykonawca poprosił o wyznaczenie terminu końcowego odbioru robót. Dziś możemy jeszcze spotkać pracowników malujących nowe przejścia, montujących znaki pionowe. Z nowego trotuaru możemy już korzystać. Od wielu lat mieszkańcy tej okolicy czynili usilne starania, by budowa chodnika przy DW 968 znalazła się w kalendarzu samorządowych inwestycji. Choć ulica biegnie przez miasto, to jej zarządcą jest krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wszystko zatem, co dzieje się na tej drodze i przy niej, bezpośrednio zależy od szefostwa tej instytucji. Jeszcze w roku 2006 oba samorządy, miejski i wojewódzki wybudowały, partycypując w kosztach, pierwszy odcinek chodnika przy ul. Krakowskiej. Obejmował on swoim zakresem kilkaset metrów od skrzyżowania z ul. M.Kopernika po osiedle tuż za największą wspólnotą mieszkaniową (oś.Krakowska). Choć droga na tym odcinku jest oświetlona, to do bezpiecznych nie należy. Wystarczy powiedzieć, że każdej doby ul. Krakowską przejeżdża aż 10 tys. pojazdów! Trudno uwierzyć, ale to dane krakowskiej ZDW.

 

Loading ....

W chwili, kiedy cieszymy się z zakończonej inwestycji, trzeba przypomnieć postać śp. Grzegorza Stecha - dyrektora krakowskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, człowieka niezmiernie życzliwego samorządom i współpracy z wójtami i burmistrzami Małopolski. Kiedy powstawał chodnik przy DW 968 w Kasince Małej, burmistrz Tadeusz Filipiak zaprosił dyr. Grzegorza Stecha do Mszany Dolnej, by zapytać o opinię na temat budowy chodnika także wzdłuż części miejskiej tej drogi. Odpowiedź była natychmiastowa - "zleć projekt i zabieramy się do roboty", usłyszał burmistrz. Może, gdyby magistrat nie napotkał nierzetelnej firmy znad morza, która po wygraniu przetargu na wykonanie projektu, nigdy za pracę się nie zabrała, to z chodnika cieszylibyśmy się już kilka lat temu? Czasu jednak nie cofniemy - kiedy znów nadarzyła się okazja i w jednym czasie wolę budowy chodnika miało województwo małopolskie i samorząd miasta Mszana Dolna, tej szansy już nie wypuściliśmy z rąk. Po kilku miesiącach robót, oddajemy nowoczesny i bezpieczny chodnik. Oświetlony nowoczesnymi, ledowymi lampami. Strome nasypy zabezpieczono biało-czerwonymi barierami, pasażerowie komunikacji zbiorowej mają do dyspozycji dwie pary zatok autobusowych w obu kierunkach. Ujarzmiono też wody - w ramach projektu pomyślano o zwiększeniu przekrojów rur w przepustach, poprawiono lub wykonano na nowo zjazdy do osiedli i posesji prywatnych. Wyznaczono nowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. Nowe miejsce znalazła też przydrożna kapliczka.

 

Loading ....

Ale zanim ekipy budowlane weszły na plac budowy, wiele, wiele miesięcy trwały prace projektowe. Tego niełatwego zadania podjęło się wyłonione w przetargu Konsorcjum SMART CONCEPT z Wrocławia. Jego szefowie, mgr inż. Leszek Karasiński i mgr inż. arch. Szymon Mazurek przy współpracy z mgr. inż. Czesławem Wandzelem i mgr.inż. Stanisławem Kurpielem przygotowali kompletną dokumentację. Na jej podstawie Spółka jawna PROFEXIM mogła rozpocząć realizację zadania. By roboty wykonywane były zgodnie ze sztuką, czuwał wyznaczony przez ZDW inspektor nadzoru - mgr inż. Roman Meus. Prac sanitarno-instalacyjnych doglądał mgr inż. Stanisław Chrobak, zaś nad robotami elektrycznymi pieczę sprawował mgr inż. Jarosław Kowalski. Wspomnieliśmy na początku, że to wspólne dzieło samorządu wojewódzkiego, miejskiego, a nawet w niewielkim zakresie także i gminnego, a zatem wspólnie też poniesiemy tego koszty. Kwotę 2.064.152,04zł. (kwota brutto) podzielimy po 50% pomiędzy miastem i województwem, odejmując koszty budowy oświetlenia, bo ta pozycja jest finasowana w 100% przez samorząd miejski. Wójt Bolesław Żaba zapłaci 50% kosztów wybudowanego przez nas fragmentu chodnika na terenie gminy ( granica z Kasinką Małą), drugą połowę wyłoży ZDW. Dzięki tej inwestycji możemy bezpiecznie dojść z centrum Mszany Dolnej aż do Lubnia po chodniku - dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania - instytucjom i firmom wymienionym wyżej, ale też pracownikom bezpośrednio budującym chodnik wraz z całą infrastrukturą. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że z tej inwestycji możemy być naprawdę dumni.



Jak przebiegały prace przy budowie chodnika można zobaczyć w naszej galerii.
 


 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1995.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/samorzadowa-wspolpraca-zaowocowala.html