Szansa dla Mszany
17 maja przedstawiciele naszego Stowarzyszenia LGD "Piękna Ziemia Gorczańska" odebrali od Wicemarszałka Stanisława Sorysa umowę ramową na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Do Krakowa pojechali Agnieszka Modrzejewska-Potaczek Przewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna, Janusz Potaczek Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Rafał Kubowicz Mateusz Cichański. Wrócili z dokumentem opiewającym na kwotę przekraczającą 6 mln. Dla nas to szansa na realizację różnorodnych projektów, które pomogą w rozwoju obszarów wiejskich i małych miast, takich jak Mszana. Zgodnie z PROW 2014-2020 dla Województwa Małopolskiego przeznaczone jest na ten cel łącznie prawie 315 mln zł. Lokalne Strategie Rozwoju przygotowały wszystkie trzydzieści dwa Lokalne Grupy Działania działające w Małopolsce a pieniądze będą do wykorzystania do 2020 roku. Miesiąc wcześniej – w kwietniu komisja do spraw wyboru strategii rozwoju lokalnego zakończyła ocenę złożonych strategii. Nasza "gorczańska" znalazła się dwunastym miejscu z 179 punktami! Mszana Dolna przystąpiła do LGD w zeszłym roku więc dla mieszkańców miasta otwiera się szansa skorzystania pierwszy raz z tych środków.
Lokalne Grupy działania będą dysponować środkami w ramach trzech kategorii: wsparcia dla społeczności lokalnych, współpracy i aktywizacji. W ramach pierwszej kategorii będą realizowane m.in. zadania z zakresu ochrony środowiska, rozwoju przedsiębiorczości na wsi (w tym lokalnego przetwórstwa), rozbudowy boisk i domów kultury czy budowy dróg lokalnych. Minimum połowa środków w ramach tej kategorii zostanie przeznaczona na tworzenie, lub utrzymanie już istniejących miejsc pracy. Możliwe będzie także organizowanie przez LGD konkursów grantowych skierowanych np. do kół gospodyń wiejskich.
Zadania w ramach projektów w drugiej kategorii będą dotyczyć wzajemnej współpracy pomiędzy LGD oraz współpracy międzynarodowej. Trzecia kategoria to m.in. wsparcie dla beneficjentów, pomoc w przygotowaniu wniosków i realizacji projektów.
W latach 2007-2013 małopolskie LGD rozdysponowały w ramach lokalnych strategii blisko 272 mln złotych. Wówczas pieniądze dzielone były m.in. na małe projekty (zrealizowano ponad 2,8 tys.), odnowę i rozwój wsi (prawie 800 projektów) i wdrażanie projektów współpracy (blisko 70).
Zrealizowane projekty odmieniły oblicze małopolskich małych miejscowości i wiosek. Ich podsumowanie wygląda imponująco: wybudowano lub przebudowano 168 domów kultury oraz 258 obiektów sportowych i rekreacyjnych, wyposażono 258 świetlic wiejskich i stworzono blisko 400 obiektów małej infrastruktury. Ponadto zorganizowanych zostało ponad 400 imprez o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym lub sportowym. LGD przeprowadziły także prawie 200 szkoleń mających na celu pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów.
red. na podstawie materiałów prasowych UMWM fot. Józef Budacz tv28 i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Relację przygotowaną przez tv28 ZOBACZ TUTAJ
|