Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 20.04.2024r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Wysokie oceny, ale wakacji nie ma   

 

 

Bardzo intensywny był ostatni tydzień czerwca samorządowców naszego miasta - najpierw w czwartek, 26 czerwca w krakowskim Ogrodzie Sztuki przewodniczący Rady Miasta Adam Malec, a także radny i przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Przestrzennego Andrzej Dudzik i sekretarz miasta Michał Baran odebrali prestiżowe wyróżnienie w konkursie im. Stanisława Witkacego - laury przypadły nam za nowe, miejskie targowisko przy ul. Orkana, zaś w ostatnią sobotę czerwca trzeba było obrać kierunek przeciwny i pojechać do Nowego Sącza. Bo właśnie tam, do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ zostali zaproszeni ci, którzy w swoich gminach w roku 2013 gospodarowali najlepiej.

 

Loading ....

Organizatorem samorządowej gali Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego już po raz szósty była Fundacja Sądecka i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Tegoroczna edycja była jednak inna od wcześniejszych - po raz pierwszy bowiem "pod lupę" fachowcy wzięli dorobek za miniony rok aż 39 miast i gmin subregionu sądeckiego (powiaty sądecki, gorlicki i limanowski), a także miasto Nowy Sącz. Ocena aktywności, jak mówili mówili pomysłodawcy, to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, w którym - w przeciwieństwie do innych rankingów, nikt nie zostaje najlepszym z przypadku. Naukowcy z sądeckiej PWSZ, pod kierownictwem prof. dra hab. Tadeusza Kudłacza - dyrektora Instytutu Ekonomicznego PWSZ, stworzyli specjalny klucz, według którego oceniane są poszczególne gminy. Analizie i ocenie poddano aż pięć kategorii. I tak wzięto pod uwagę: generowanie dochodów, pozainwestycyjną działalność gospodarczą, aktywność inwestycyjną, efekty polityki społecznej i dynamikę. Dopiero suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową pozwalającą wskazać zwycięzcę tegorocznej edycji.

W sobotnie przedpołudnie do dawnej stolicy województwa pojechali reprezentować samorząd miasta Mszana Dolna radni - szefowie komisji Rady Miasta, Jerzy Karczewski (Komisja Budżetowa) i Andrzej Dudzik (Komisja Gospodarki i Rozwoju Przestrzennego) Wśród zaproszonych do "Sokoła" byli też nasi sąsiedzi zza miedzy - w pięknych regionalnych strojach do Sącza wybrali się samorządowcy z Niedźwiedzia. Wolnej soboty nie miał także wójt Słopnic Adam Sołtys - jego gmina bardzo mocno zaznaczyła swoją obecność w tegorocznym podsumowaniu. Splendory spłynęły także na miasto zarządzane przez burmistrza Władysława Biedę - stolica naszego powiatu w klasyfikacji końcowej stanęła "na pudle", zajmując III miejsce z 122,57 pkt. Limanowa dała się wyprzedzić Łososinie Dolnej (II miejsce) która uzbierała 123,48pkt. Bezapelacyjnym tryumfatorem została Muszyna ze 140,53pkt. Jej włodarz, burmistrz Jan Golba miał też drugi powód do dumy - decyzją Kapituły i głosami czytelników, otrzymał tytuł "Samorządowca 25-lecia". A jak w tej tabeli oceny końcowej plasuje się nasze miasto? Miejsce dziesiąte ze 112,02pkt. trzeba uznać za sukces. Za nami choćby Nowy Sącz (106,42pkt.), za nami też takie gminy, jak Piwniczna (miejsce 13 i 109,63pkt.) Łącko, Podegrodzie czy Moszczenica. W pierwszej "20" na miejscu siedemnastym uplasowała się gmina Tymbark (106,58pkt.) na dziewiętnastym Niedźwiedź (99,34pkt.) i na dwudziestym gmina Mszana Dolna z 97,42pkt. A kto przed nami? "Medalistów" już znamy, więc kolej na gminy, które uplasowały się na miejscach od 4 do 9. Warto jeszcze dodać, że w pierwszej "10" powiat limanowski reprezentują trzy gminy - miasta Limanowa i Mszana Dolna oraz gmina wiejska - Słopnice. Tuż za podium znalazło się miasto Gorlice (122,36pkt.) Miejsce piąte w klasyfikacji ostatecznej zdobyła Krynica-Zdrój (120,75pkt). Tuż za uzdrowiskiem pierwsza gmina wiejska - Chełmiec z 120,22pkt. Miejsce siódme przypadło Staremu Sączowi (118,71pkt.) Za grodem św. Kingi, na miejscu ósmym gmina Uście Gorlickie (116,71pkt.) Tuż przed naszym miastem, na pozycji nr 8 - gmina Słopnice z 115,34pkt. Złotą "dziesiątkę" zamyka miasto Mszana Dolna z dorobkiem 112,02pkt.

 

Loading ....

Ale pamiątkowy dyplom i ciepłe słowa samorządowcy z naszego miasta odebrali za III miejsce w subregionie sądeckim w kategorii "Aktywność inwestycyjna gminy". Gdyby w tej kategorii prowadzono klasyfikację drużynową, to gminy limanowszczyzny wygrałyby ją w cuglach, bowiem najlepszą okazały się Słopnice. Rozdzieliła nas jedynie Muszyna. W pierwszej "10" znajdziemy jeszcze naszych sąsiadów z gminy Mszana Dolna na miejscu siódmym i na kolejnym, ósmym gminę Niedźwiedź. Kto zwyciężał w pozostałych kategoriach? Najskuteczniej dochody generowała Muszyna, później Chełmiec i miasto Gorlice, zaś w powiecie limanowskim liderem w roku 2013 było miasto Limanowa i kolejno Tymbark, Słopnice, miasto Mszana Dolna i Jodłownik. Kolejna kategoria brana pod uwagę to " Pozainwestycyjna działalność gospodarcza" - najwyższą notę zdobyła gmina Sękowa, a w pierwszej "10" doszukamy się z naszych stron jedynie miasta Limanowa (miejsce III). Moduł IV to "Efekty polityki społecznej" - tu najwięcej punktów otrzymała Krynica-Zdrój i kolejno, Nowy Sącz i Kamionka Wielka. A jak z polityką społeczną radziły sobie gminy ziemi limanowskiej? Powody do dumy może mieć wójt Jodłownika, Paweł Stawarz - miejsce pierwsze i 24,57pkt. Tuż za Jodłownikiem miasto Limanowa z 24,00pkt. Tymbark z 22,14pkt i miasto Mszana Dolna z21,86pkt. W kategorii "Dynamika" pięć miejsc w pierwszej "10" zdobyły gminy powiatu limanowskiego. Zwyciężyły Słopnice, a na III miejscu uplasował się Niedźwiedź. Tuż za podium Łukowica, zaś pod koniec "10", na miejscu ósmym gmina Dobra i na dziewiątym gmina Kamienica.

Naukowcy z PWSZ opracowali też jeszcze tabelę pokazującą wskaźnik zadłużenia (%) gmin subregionu sądeckiego w minionym roku. Najwyższy wskaźnik, a więc wartość pozostających do spłaty zaciągniętych kredytów, do ogółu dochodów w danym roku, zanotowała gmina Rytro - 67,68%. Niewiele niższy wskaźnik zadłużenia miał Biecz - 66,19%. W tym niepopularnym rankingu miejsce trzecie zajęła gmina Jodłownik z 53,15% zadłużeniem. Banki nie skrzepią się jedynie w gminie Grybów, która zadłużenia nie ma w ogóle. Jednocyfrowym wskaźnikiem mogą pochwalić się jeszcze: Nawojowa - 3,37%, Stary Sącz - 4,78%, Ropa - 4,88%, Słopnice - 6,88%, Kamienica - 7,66%, Podegrodzie - 8,39% i Korzenna - 9,19%. A miasto Mszana Dolna? Ten wskaźnik od zawsze budził emocje, także w naszej gminie. W roku 2013 nasze zadłużenie osiągnęło pułap 22,40%. Dla porównania - gmina Mszana Dolna - 32,93%, Niedźwiedź - 39,14%, miasto Limanowa - 34,14%, gmina Limanowa - 34,20%, Laskowa - 47,10%, Łukowica - 10,96%, Tymbark - 34,02%.

Drugim, bardzo wrażliwym tematem jest stan służby zdrowia - wiele cierpkich słów muszą wysłuchać lekarze, pielęgniarki i włodarze gmin, gdzie przychodnie mają charakter lecznic publicznych, tak jak w Mszanie Dolnej. Spośród 40 gmin i miast (łącznie z Nowym Sączem) najwięcej w roku 2013 na ochronę zdrowia "per capita" wydał Nowy Sącz - wielkość wskaźnika 67. Kolejne zajęły dwa miasta powiatu limanowskiego: Mszana Dolna ze wskaźnikiem 44 i Limanowa 40. Na mapie limanowszczyzny oba te miasta daleko z tyłu pozostawiły swoich sąsiadów: Tymbark może pochwalić się wskaźnikiem 17, Dobra 15, zaś Kamienica 14.

 

Długo by pisać, aby przybliżyć całość tematu - na koniec więc jeszcze jedna ciekawostka. Naukowcy pokusili się o syntetyczną analizę 24 wskaźników, która pozwoliła na opracowanie końcowego werdyktu. I tak najwięcej korzystnych zmian na 24 podlegające ocenie, ma na swoim koncie gmina Kamionka Wielka - 21. Po 18 "pozytywów" znaleziono w Łącku, Muszynie, Niedźwiedziu i Słopnicach. Dobra ma na koncie 17 korzystnych zmian, zaś plusów 16 przypisano: Korzennej, Łukowicy i naszemu miastu. Na drugim biegunie oceny miasto Biecz - 7 korzystnych zmian, Podegrodzie i Sękowa po 9 oraz Nawojowa 10. I zdanie ostatnie - o ocenie końcowej decydują obiektywne, matematyczne wyliczenia. Dane liczbowe, niezbędna do przeprowadzenia badań, pozyskano dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie. Otrzymane dyplomy, to takie swoiste świadectwa za miniony rok - podobnie, jak uczniowie, jedni włodarze gmin mieli powody do radości inni nie. Dla uczniów rozpoczął się błogi czas wakacyjnego odpczynku, dla samorządowców kanikuły nie ma - miniona sobota jednak dla wielu z nich była miłym i sympatycznym przerywnikiem w codziennej pracy.

 

Przy tworzeniu artykułu korzystaliśmy z materiałów portalu sadeczanin.info i wydawnictwa Fundacji Sądeckiej "Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w roku 2013". Zdjęcia pochodzą z archiwum portalu sadeczanin.info - DZIĘKUJEMY !

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1810.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/wysokie-oceny-ale-wakacji-nie-ma.html