Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 16.07.2024r. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
 
 

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy leży ledwie parę kilometrów od Mszany Dolnej. Powstał w 1981 roku, choć tradycje ochrony na tym obszarze są znacznie wcześniejsze, jak chociażby „Leśny rezerwat Turbacz im. Władysława Orkana” z 1927 roku założony na włościach hr. Wodzickiego.

Powierzchnia Parku to 7031 ha, a przecina go 67 km szlaków pieszych, 50 km rowerowych, 8 ścieżek edukacyjnych oraz szlaki konne. Dla pieszych turystów jedną z głównych atrakcji Parku są polany powstałe po niegdysiejszym wypasie owiec ozdobione szałasami pasterskimi, z których roztaczają się przepiękne widoki. Obecnie polany chronione są przed zarastaniem poprzez „kulturowy” wypas owiec.

Miłośnicy przyrody znajdą tu bardzo rzadkie okazy roślin i zwierząt. Zarówno w jodłowo-bukowym reglu dolnym, jak i w porośniętym świerczyną reglu górnym można spotkać unikalne na skalę krajową i europejską rośliny, ssaki oraz ptaki. W Parku występuje ponad 800 gatunków roślin naczyniowych, wśród których ponad 30 to gatunki chronione. Osobliwością na pewno jest podejźrzon lancetowaty – paproć nigdzie indziej nie występująca w Polsce.

Zwierzęta reprezentuje ok. 720 gatunków, w tym 120 gatunków kręgowców. Symbolem Parku jest czarno-żółty płaz ogoniasty – salamandra plamista. Oprócz niej występują tu inne płazy: traszki, żaby, ropuchy i kumaki. Z gadów warto zwrócić uwagę na piękną, choć czasem niebezpieczną żmiję zygzakowatą, inne węże oraz jaszczurki. W Gorcach znalazły schronienie coraz bardziej rzadkie w Polsce i Europie kuraki leśne: głuszce, cietrzewie, jarząbki, sowy: puchacz, puszczyk uralski, sóweczka, włochatka oraz liczne dzięcioły, w tym bardzo rzadkie: trójpalczasty oraz białogrzbiety. Stałymi mieszkańcami GPN są również liczne ssaki, w tym regularnie pojawiające się wilki, niedźwiedzie i rysie.

Mszana Dolna jest jednym z większych ośrodków turystycznych położonych niedaleko Gorczańskiego Parku Narodowego.

Adres:
Gorczański Park Narodowy
Poręba Wielka 590
34-735 Niedźwiedź
Tel. 18 33 17 207
e-mail: gpn@gorcepn.pl
www.gorczanskipark.pl

MB
 

Tekst przeczytany: 806.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.archiwum.mszana-dolna.eu/gorczanski-park-narodowy/